Życie bez lęku. Czy to możliwe?

Uczucie strachu to normalny stan rzeczy, który pojawia się w stresujących dla człowieka sytuacjach. Ważny egzamin, spotkanie biznesowe czy rozmowa kwalifikacyjna to przeżycia, które zawsze będą objawiały się lękiem, bólem brzucha czy bezsennością. Niekiedy jednak lęk przybiera bardziej niebezpieczną formę.

Dla człowieka lęk jest naturalnym odruchem, więc wiele osób nie przywiązuje zbyt dużej wagi do konsekwencji związanych z jego obecnością. Zdarzają się jednak osoby, które przez lęk nie mogą normalnie funkcjonować – obawiają się wystąpień publicznych, boją się wyjść z domu, nie chcą kontaktu z drugim człowiekiem. Taki strach nierzadko jest już zaburzeniem lękowym, które należy leczyć pod okiem wykwalifikowanego psychoterapeuty.

Objawy zaburzeń lękowych – dlaczego są ważne?

Zaburzenia lękowe mają wiele przyczyn występowania. Mogą być one związane z trudnymi sytuacjami, które miały miejsce w dzieciństwie, a następnie efekty utrzymywały się w procesie dorastania aż po dzień dzisiejszy. Niekiedy jest to strach przed poważnymi zmianami w życiu, z którymi niekoniecznie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Wiele osób zmaga się z zaburzeniami lękowymi, które spowodowane zostały przez trudną sytuację rodzinna albo finansową.

Objawy zaburzeń lękowych nie zawsze są oczywiste, zwłaszcza jeśli odczuwamy niektóre z nich w stresujących dla nas sytuacjach. W przypadku napadu paniki możemy odczuwać niepokój, strach przez utratą kontroli czy przyspieszone bicie serca, które prowadzi do duszności i zawrotów głowy. Do tego wszystkiego dochodzi ból w brzuchu albo w klatce piersiowej. Jeśli jednak odczuwamy nieustanny lęk, który nie ma jasno określonego powodu, bardzo często objawia się on zdenerwowanie, drżeniem i napięciem mięśniowym. W dalszej kolejności ciało zaczyna się mocniej pocić, a myśli uciekają w drugą stronę. Osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe odczuwa niepokój z bliżej niewskazanego powodu, przez co nieustannie czeka na porażkę albo negatywną wiadomość.

psychoterapia

Czy zaburzenia lękowe można wyleczyć?

Lęk, który jest kwalifikowany jako zaburzenie lękowe można z powodzeniem wyleczyć. Konieczne jest jednak zdanie sobie sprawy z istnienia problemu, który może objawiać się na różne sposoby. Im szybciej zwrócimy uwagę, że cierpimy na zaburzenia lękowe, tym większa szansa na skuteczne wyleczenie się z choroby. Konieczna może być jednak pomoc specjalisty, który podczas spotkań będzie w stanie zrozumieć przebieg choroby, znaleźć jej źródło, a następnie ustali plan leczenia. Wizyta u profesjonalnego psychoterapeuty jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się lęku.

Psychoterapia – sposób na wyleczenie się z lęku

Psychoterapia prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę to najskuteczniejszy sposób na wyleczenie albo maksymalne złagodzenie objawów zaburzeń lękowych. Osoby zmagające się z lękiem nie tylko poznają podstawowe objawy, ale także sposoby na radzenie sobie z nimi w kryzysowych sytuacjach. Nierzadko psychoterapia jest uzupełniania farmakoterapią, która w zaawansowanym stadium zaburzenia pomaga choremu w początkowej fazie leczenia.

terapia grupowa

Leczenie zaburzeń lękowych jest długotrwałe, a liczba sesji psychoterapeutycznych jest uzależniona od postępów pacjenta. Efekty pracy są natomiast omawiane podczas każdego spotkania.

Jak wygląda psychoterapia pod okiem specjalisty?

Psychoterapia zaburzeń lękowych prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę to niekiedy jedyny sposób na to, aby na zawsze pozbyć się lęku. Stąd też podejrzewając u siebie pierwsze niepokojące objawy, warto umówić się na konsultację, aby porozmawiać o swoim problemie. Psychoterapeuta na podstawie spotkania będzie w stanie stwierdzić, czy pacjent cierpi na zaburzenia lękowe, czy jedynie odczuwa niepokój wywołany przez stresujące chwile. Pacjent podczas kolejnych sesji terapeutycznych wraz z pomocą psychoterapeuty dojdzie do prawdziwego powodu, wywołującego lęk i zrozumie wszystkie procesy z tym związane. Podczas terapii specjalista skupi się również na wyjaśnieniu w jaki sposób radzić sobie z objawami tak, aby nie miały one większego wpływu na codzienne życie. W efekcie, po zakończonym leczeniu, pacjent jest gotowy do samodzielnego podejmowania decyzji, a lęk, który do tej pory odczuwał będzie jedynie przykrym wspomnieniem.

Z racji tego, że zaburzenia lękowe bardzo często utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto jak najszybciej zgłosić się do psychoterapeuty posiadającego odpowiednie kompetencje w jego leczeniu.