Znajdź dobrego psychologa

 Od czego zacząć poszukiwania psychologa?

Depresja to choroba dotykająca coraz większą liczbę ludzi. Stres związany z pracą, problemy rodzinne czy śmierć bliskiej osoby sprawiają niekiedy, że trudno nam samodzielnie poradzić sobie z emocjami. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc specjalisty. Jak znaleźć dobrego psychologa? Dobry psycholog, który trafnie postawi diagnozę i zaproponuje najbardziej skuteczny sposób leczenia to niezbędny element powrotu do zdrowia. Ponieważ od wyboru specjalisty w głównej mierze zależy stan pacjenta, należy poświęcić nieco czasu na znalezienie wykwalifikowanego psychologa, który pomoże uporać się z depresją.

psycho3
Dobry psycholog pomoże załagodzić konflikt

Pierwszym krokiem podczas poszukiwania psychologa może być zasięgnięcie opinii wśród znajomych. Inny sposób to poszukanie w Internecie – np. poprzez wpisanie frazy „polecany psycholog”. Warto zapisać sobie numer telefonu kilku specjalistów i przeprowadzić z nimi rozmowę. To nie kosztuje wiele, ale z całą pewnością pomoże rozeznać się, która z tych osób budzi największe zaufanie, a to przecież najważniejsze podczas terapii. Na co zwrócić uwagę? Dobry psycholog musi umieć słuchać – jeśli więc stara się dowiedzieć jaki mamy problem, jest to dobry znak. Osoba ta ponadto powinna sprawiać wrażenie życzliwej i ciepłej, a także – pozwolić nam na zastanowienie się, czy zdecydujemy się na jej pomoc. Jeśli od razu podaje stawkę za wizytę bądź wymaga umówienia się na spotkanie podczas takiej pierwszej rozmowy – lepiej zrezygnować. Po wstępnej weryfikacji na stronie, warto zaznaczyć sobie nazwiska osób, które wzbudziły w nas największe zaufanie i dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat, np. w Internecie. Koniecznie też trzeba sprawdzić jakie są ich kompetencje – dzięki temu zyskamy pewność, że powierzymy swoje problemy doświadczonemu specjaliście.

 Jak sprawdzić czy trafiliśmy na odpowiedniego specjalistę?

Najlepszy sposób weryfikacji czy wybrany psycholog jest zdolny pomóc nam rozwiązać problemy to oczywiście wizyta u niego. Może się bowiem okazać, że specjalista zachwalany przez przyjaciółkę nie będzie nam wcale odpowiadał. Dobry psychoterapeuta to taki, w którego obecności czujemy się bezpieczni i w pełni akceptowani – w końcu jest to osoba, której powierzyć mamy bez żadnych obaw swoje problemy. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy psycholog nas uważnie słucha, czy pozwala nam swobodnie się wypowiadać, czy nie obiecuje szybkiej poprawy bez większego wysiłku, a także – czy nie wysnuwa na podstawie rozmowy wniosków, z którymi się nie zgadzamy.