Zawirusowany komputer – co z nim zrobić?

Komputer do prawidłowej pracy musi posiadać podzespoły o odpowiedniej wydajności, które sprostają zadaniom, jakie stawia temu urządzeniu jego użytkownik. Zazwyczaj wydajne komputery nie będą miały problemu z większością czynności, jednak z czasem z pewnością zauważymy spadek ich wydajności, a jeśli nie będziemy dbać odpowiednio o to urządzenie to efekt ten może być widoczny znacznie wcześniej.

Istnieje jednak zagrożenie, które nawet w przypadku bardzo wydajnych komputerów może sprawić, że zaczną one działać dużo wolniej, lub nawet całkowicie przestaną działać. Zagrożeniem tym są oczywiście wirusy, które obecnie z racji bardzo łatwego dostępu do Internetu, są szczególnie poważnym zagrożeniem. Warto więc wiedzieć, z jakimi zagrożeniami wiąże się użytkowanie zawirusowanego komputera, jakie są najczęstsze przyczyny zawirusowania komputera, co zrobić w sytuacji, gdy do tego dojdzie i gdzie szukać pomocy?

Jakie zagrożenia powoduje zawirusowany komputer?

Często jednym z pierwszych objawów obecności wirusów na danym komputerze jest znaczące pogorszenie wydajności danego urządzenie, czy też problemy z jego stabilną pracą. Wiele osób lekceważy te objawy, a szczególnie wtedy, gdy nie wykorzystują komputera do zaawansowanych prac, więc nie zauważają spadku wydajności. W rzeczywistości jednak zawirusowany komputer może być sporym zagrożeniem i warto wiedzieć jakie niebezpieczeństwa się za tym kryją.

Jednym z większych zagrożeń, jakich można się spodziewać po wirusach, jest poważne uszkodzenie podzespołów komputera, a w szczególności dysku, na jakim znajduje się dany wirus. W niektórych przypadkach uszkodzenia te mogą być tak poważne, że nie będzie możliwe odzyskane żadnych plików z dysku, a próby uruchomienia komputera, nawet w trybie awaryjnym będą się kończyły niepowodzeniem.

Wirusy mogą również przeniknąć do różnego rodzaju serwisów społecznościowych, komunikatorów czy skrzynki e-mail. Gdy do tego dojdzie, mogą one automatycznie wysyłać różne wiadomości lub pisać posty w imieniu użytkownika, który był zalogowany na danym komputerze. Może to w konsekwencji doprowadzić do różnych nieporozumień, czy też pozwolić na przesłanie wirusa na kolejne komputery osób, które odbiorą daną wiadomość i wejdą w link w niej zawarty.

Wirusy mogą również pełnić funkcję szpiegowską na komputerze, stale monitorując ruchy użytkownika, czy też zapisując różnego rodzaju dane logowania i hasła. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ jeśli korzystamy z serwisu bankowego, w taki właśnie sposób, możemy ułatwić dostęp do naszego konta różnym osobom, które stworzyły tego typu wirusa. 

Najczęstsze przyczyny zawirusowania komputera

W większości przypadków wirusy obecnie na komputerze są tam z powodu błędów popełnionych przez użytkownika danego komputera i jego brak wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci internetowej. Wirusy przesyłane są bardzo często w różnego rodzaju wiadomościach, ale mogą być także ukryte w na pozór bezpiecznych plikach i programach. Warto więc dokładnie sprawdzać wszelkie emaile czy wiadomości w komunikatorach internetowych, nie klikać w podejrzane linki i pobierać programy oraz pliki tylko z wiarygodnych i bezpiecznych źródeł. Ponadto na komputerze powinien być zainstalowany także sprawnie działający program antywirusowy.

laptop

Co zrobić w sytuacji, gdy komputer zostanie zawirusowany?

W sytuacji, gdy komputer zostanie zawirusowany, w pierwszej kolejności warto przeskanować go przy użyciu dobrej jakości programu antywirusowego i spróbować pozbyć się problemu stosując różnego rodzaju podstawowe zabiegi takie jak np. usuwanie podejrzanych plików itd. Jeśli takie metody nie pomagają, należy udać się do profesjonalnego serwisu komputerowego. W takim miejscu pracują serwisanci posiadający odpowiednią wiedzę, umiejętności i uprawnienia do tego, aby przeprowadzać wszelkiego rodzaju naprawy. Oddając komputer do takiego serwisu, można mieć pewność, że trafia on w dobre ręce i zostanie oczyszczony z wszelkich wirusów znajdujących się na dysku. Dzięki temu wydajność i szybkość działania komputera znacząco wzrośnie, przez co jego użytkowanie będzie dużo bardziej komfortowe i przyjemne. Ma to również bardzo ważne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa, ponieważ po oczyszczeniu komputera z wirusów można być spokojnym o swoje dane osobowe zapisane na komputerze, dane logowania, różnego rodzaju hasła i inne poufne informacje.