Zadbaj o czystość na spacerze z psem

Popularne i coraz częściej spotykane kosze czy też pojemniki na psie odchody to odpowiedz współczesnego świata na niesfornych właścicieli czworonogów. Jeszcze kilkanaście lat temu psia kupa pozostawiona samemu sobie na trawniku właściwie nikogo nie bulwersowała. Dzisiaj ludzie coraz częściej dochodzą do wniosku, że psia ale jednak kupa to niezbyt dobra wizytówka pobliskich trawników. W związku z tym w całej Polsce zaczęła się (i trwa nadal) akcja umieszczania pojemników na psie odchody. Spotkać je możemy nawet w centrach miast a ich widok nie budzi już żadnego zdziwienia.

Czyste parki i skwery

Pomijając aspekty estetyczne psie odchody pozostawione na trawniku czy też chodniku to spore zagrożenie. Nie tylko wyrażające się w prawdopodobieństwie wdepnięcia w psią kupe ale bardziej jako problem bakteryjny – psie odchody mogą być siedliskiem bardzo groźnych bakterii czy wirusów. Szczególnie dzieci są narażone na kontakt z takimi drobnoustrojami dlatego należy mieć baczną uwagę na to gdzie i w jaki sposób bawi się nasze dziecko. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia montuje się obecnie wiele stacji na psie odchody, które rozmieszczone w parkach i na terenach zielonych aż zachęcają do posprzątania po swoim pupilu. Dzięki temu nasze małe zielone enklawy w centrach miast pozostają bezpieczne i estetyczne. Co ważne nie do nas należy obowiązek instalacji takich stacji – wykonuje to firma zewnętrzna, która w porozumieniu z konserwatorem zieleni decyduje się na taki krok. Dzięki zaangażowaniu wielu samorządów oraz aktywizacji środowisk dbających o przyrodę udaje się wdrożyć wiele ambitnych projektów z tego obszaru. To nie magia, że nasze ulice nie przypominają wielkiej kuwety dla psa ale wysiłek wielu ludzi a co najważniejsze – właścicieli psów.

psipakiet

Mieć psa – posiadać obowiązki

Bo każdy właściciel sam musi zadbać o odpowiednie warunki dla swojego pupila i stworzyć mu je bez względu na wszystko. I nie może on przy tym ograniczać wolności innych ludzi a chodzenie na speca ery bezkarnie zostawiając tu i ówdzie „psie niespodzianki” niestety nie spełnia tych warunków. Dlatego też oprócz kontowania stacji na psie kupy tak ważne okazuje się informowanie i stałe edukowanie właścicieli psów w kwestii konieczności sprzątania. Tylko synergia właścicieli i lokalnych społeczności udaje się utrzymać czyste trawniki. Co do samych stacji są one dostępne obecnie w wielu sklepach z czego część z nich to sklepy internetowe. Dlatego warto zapoznać się z tym tematem bliżej (na przykład na stronie http://psipakiet.pl/ekologiczne-worki-na-psie-kupy) a przy okazji zobaczyć jak funkcjonuje taka stacja. Jest to smukła metalowa kolumna z podajnikiem na woreczki na psią kupę i koszem. Nie ma w niej żadnej filozofii podobnie jak w obowiązku sprzątania psiej kupy podczas spaceru. Pamiętajmy o tym i nie dajmy argumentów przeciwnikom wolnych dla psów ulic. Każdy może korzystać ze wspólnych przestrzeni miejskich jednak nikt nie może robić tego bezmyślnie. Odpowiedzialność jest podstawą życia społecznego o czym może nam przypomnieć nawet tak prozaiczna rzecz jak psia kupa.