Zabawki sensoryczne – zabawkami XXI wieku

Zabawki towarzysza dzieciom od najmłodszych lat. Są z nimi od pierwszych dni życia, zajmują czas, skupiają ich uwagę, a także maja wpływ na zachowanie dziecka. Od kilku lat obserwuje się zwiększone zainteresowanie zabawkami sensorycznymi. Czym one są i dlaczego warto kupić je dziecku? Odpowiedz jest bardzo prosta.

Zabawki dla dzieci nie tylko bawią ale i uczą

Zabawki sensoryczne zostały stworzone aby stymulować rozwój maluchów od pierwszych chwil, poprzez dostarczanie im różnego rodzaju doznań sensorycznych. W odróżnieniu od tanich chińskich zabawek, które nie tylko są wykonane z kiepskich materiałów, ale także często nie posiadają odpowiednich atestów, zabawki sensoryczne pobudzają wyobraźnie i kreatywność dziecka, a także wspomagają jego rozwój zarówno umysłowy jak i fizyczny. Pozwalają maluchom porządkować docierające ze środowiska bodźce, a tym samym lepiej przyswajać informacje płynące z otaczającego je świata.

Zabawki sensoryczne dostarczają dziecku bardzo dużo wrażeń, a dzięki temu, ze bardzo często maja dziwne kształty, świecą, albo wydają dźwięki są dodatkowa atrakcja. Chcąc kupić dziecku zabawkę nie musimy rezygnować z maskotek, które odkąd powstały są przez dzieci bardzo kochane. Wystarczy, ze pluszowy przyjaciel będzie uszyty z materiałów o różnych fakturach. Wszelakiego typu powierzchnie, które posiadają zabawki Liger, od gładkich poprzez szorstkie, śliskie, miękkie, na wypukłych skończywszy są idealne, aby dziecko rozwijało zdolności czucia. Książeczki, które maja kontrastowe obrazki a dodatkowo wydają dźwięki stymulują nie tylko wzrok ale i słuch dziecka. Jednak nie tylko coś kontrastowego wpływa na wzrok. Książeczki zawierające zadania na spostrzegawczość albo zapamiętywanie lub powtarzanie pewnych kształtów również działają korzystnie na rozwój tego zmysłu. Ponadto uwagę dzieci skupi także wszystko to co posiada elementy świetlne.

sensoryczne

Jeśli dziecko jest już starsze niekoniecznie zadowoli się książeczka, albo poświeci jej zbyt mało czasu. Dlatego warto zainwestować w małą równoważnie, na której będzie mogło pracować na swoja równowaga. Dobry do tego celu będzie tez rowerek biegowy. Należy pamiętać, ze zabawki sensoryczne, mimo iż nie wyróżniają się z tłumu chińskiej tandety posiadają szereg atestów oraz spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Nie ma zatem ryzyka, ze dziecko bawiąc się dozna jakiegoś uszkodzenia ciała, albo co gorsza, uszczerbku na zdrowiu. Musimy jednak zawsze sprawdzić na opakowaniu czy informacja o spełnianiu norm bezpieczeństwa istnieje. Niestety zdarzają się przypadki, ze zabawki sensoryczne również pochodzą z taniego, chińskiego rynku, jednak do złudzenia przypominają produkty wiodących marek. Decydując się na zabawki sensoryczne dostarczymy dziecku nie lada wrażeń. Ono będzie szczęśliwe, ze ma coś, co jest wyjątkowe, co może odkrywać i poznawać przez dłuższy czas, a rodzic, ze dając dziecku zabawkę, funduje mu także coś, co dobrze wpływa na jego rozwój oraz prawidłowe funkcjonowanie. Bez wątpienia można powiedzieć, że zabawki sensoryczne są zabawkami XXI wieku.