Wykorzystanie frameworka Ruby on Rails przy udziale hostingu dla Tworzenia strony w HMTL5

TIOBE Społeczność Progamistów wymienia Ruby w 13 najbardziej popularnych językach programowania, w chwili pisania tego artykułu. Choć popularności jest dobra, to co lepsze ma większe zapotrzebowanie. Obecnie niesamowity wzrost zainteresowania przeżywa właśnie Ruby.
Zapotrzebowanie na programistów Ruby jest najprawdopodobniej związane z Ruby on Rails, która rozpoczęła język programowania od głównego nurtu rozwoju w 2004 roku, pracodawcy mają swoje strony internetowe zbudowane przy pomocy Ruby on Rails. Muszą posiadać programistów Ruby, aby utrzymać swoje bazy kodu.

Programowanie z Ruby

Popyt na Ruby występuje także poza Ruby on Rails. Ruby jest coraz powszechniejsze w sektorze devowym (web development). Zastanawiasz się, czym jest web development? Strona internetowa lub aplikacja internetowa z ogromną ilością ruchu wymaga zwykle setki komputerów do pracy, przydatne są serwery. Inżynierowie devops zapewniają niezawodność i wydajność tych serwerów. Inżynierowie devops również zautomatyzują wdrażanie serwerów, stron internetowych, mogą szybko obsługiwać duże napływy ruchu. Ruby jest popularnym językiem programowania dla frameworków devops.

Ruby ma ogromny ekosystem i jest przydatne

Ekosystem języka programowania jest ważny z kilku powodów:

1. Istniejący kod, który można wykorzystać – Ruby ma napisane wcześniej frameworki i biblioteki, takie jak Ruby on Rails. Możesz użyć tego wcześniej napisanego kodu do własnych projektów. Dlaczego warto spędzić czas wyważając otwarte drzwi, gdy ktoś już zrobił to za Ciebie? Ruby ma nawet swój własny system do zarządzania frameworkami i bibliotekami, zwane RubyGems. Obecnie dostępnych jest już ponad 65 tysięcy bibliotek do wyboru.
2. Dokumentacja – instrukcje odgrywają ogromną rolę w życiu każdego programisty. Podczas pracy nad projektem, będziesz stale przeszukiwał dokumentacje. Pierwszy raz łączysz się z bazą danych? Przejdź do miejsca w dokumentacji, które o tym traktuje. Kiedy kodujesz, będzie wiele „pierwszych razów”, zatem będziesz potrzebować dostępu do dobrej dokumentacji.
3. Zasoby edukacyjneRuby posiada dużą ilość zasobów do wyboru. Jest mnóstwo książek, screencastów, kursów prywatnych, a nawet obozów deweloperskich poświęconych nauce języka Ruby. Istnieją nawet darmowe tutoriale rozsiane po całym Internecie.
4. Społeczność – Jesteś skazany na zadania programowania w Ruby lub masz pytanie? Znajdź listę kodów Ruby, czat lub forum internetowe i zapytaj się. Społeczność Ruby jest wypełniona hojnymi deweloperami, którzy korzystają z pomocy na zewnątrz. Pamiętaj, aby przyczynić się doczegoś, jeśli jesteś bardziej doświadczony. Istnieją nawet grupy użytkowników Ruby, gdzie deweloperzy zainteresowani tym środowiskiem spotkać się osobiście w celu omówienia i poprawy jakości. Chcesz przygotować stronę w HTML5 korzystając z Ruby ? To prostsze niż myślisz, wystarczy, że wybierzesz hosting Ruby z dużą przepustowością danych i już możesz zacząć pisać pierwsze linijki kodu.