Wyjazd na narty dla dzieci w wieku 7 – 12 lat

Większość entuzjastów narciarstwa prędzej czy później zadaje sobie pytanie, kiedy ich dzieci są w końcu gotowe na pierwszy krok w świat narciarstwa.

Zazwyczaj maluchy mogą rozpocząć naukę jazdy na nartach od 4 roku życia. W tym wieku dzieci posiadają niezbędne umiejętności fizyczne i ruchowe. Jednak na poważny wyjazd narciarski warto wybrać się z dziećmi w wieku około 7 – 12 lat.

Czego mogą się nauczyć narciarze w wieku 7 – 12 lat?

Zacznijmy od tego, że rodzice często sami chcą uczyć swoje dzieci jazdy na nartach. Jednak powinniśmy to robić tylko wtedy, gdy jesteśmy doświadczonymi narciarzami i mamy doskonałą technikę. Tylko w ten sposób zarówno dziecko, jak i rodzic, będą się dobrze bawić ucząc się jazdy na nartach. Jeżeli nie mamy takich kompetencji to najlepiej zlecić to doświadczonym instruktorom.

nauka jazdy na nartach dla dzieci

Dzieci mogą się zacząć uczyć podstaw narciarstwa w wieku 4-5 lat, ale musimy liczyć się z tym, że wtedy są to podstawy. Prawdziwy wyjazd na narty jest możliwy w późniejszym wieku. 7 – 12 latki mogą spokojnie zacząć się uczyć narciarstwa.

W dużych kurortach bez problemu znajdziemy szkoły narciarskie i instruktorów dedykowanych dla tej grupy wiekowej.

Jeżeli jednak nasz maluch potrafił jeździć wcześniej, to po osiągnięciu wieku 7 lat posiada już niezbędną siłę, koordynację i wytrzymałość, aby wypracować własną technikę narciarską. Lekcje dla dzieci w tym wieku z doświadczeniem zazwyczaj mają na celu wypracowanie u uczestników właściwej techniki poprzez naukę przenoszenia nart z jednej krawędzi na drugą, a także prawidłową zmianę ciężaru.

Zalety wyjazdów na narty dla dzieci

Podczas wyjazdów na narty dla dzieci tak naprawdę wspieramy pięć kluczowych filarów rozwoju dziecka, czyli: rozwój społeczny, fizyczny, poznawczy, a także pewność siebie oraz sprawność fizyczną. W trakcie zorganizowanych lekcji narciarstwa dla dzieci zazwyczaj szkoły zapewniają mnóstwo śmiechu, śpiewu i zabaw. Odpowiednio dopasowane wiekowo gry pomagają przełamać lody podczas pierwszych spotkań grup i zachęcają do interakcji. Dzięki temu nasze maluchy zawierają nowe przyjaźnie. Jednocześnie takie zabawy rozgrzewają mięśnie przed lekcjami.

nauka jazdy na nartach

W oczywisty sposób narciarstwo rozwija u naszych podopiecznych koordynację ruchową, równowagę i świadomość przestrzenną. Wzmacnia mięśnie, co potem przekłada się na prawidłową postawę. Dodatkowo wyrabiają nawyki spędzania czasu w ruchu i sprawiają, że łatwiej jest uniknąć w późniejszym życiu otyłości, która jest obecnie chorobą cywilizacyjną. Jazda na nartach jest dość męczącym ćwiczeniem aerobowym i mięśniowym.

Od polepszenia równowagi i siły rdzenia po poprawę układu sercowo-naczyniowego i wzmocnienie dolnych mięśni ciała – narciarstwo ma wszystkie te korzyści.

Wszyscy wiemy jak ciężko jest skoncentrować się dzieciom, kiedy są w nowym i ekscytującym środowisku. Dzięki skupieniu się na technikach, których maluchy się uczą, poprawiają swoją koncentrację i umiejętności zapamiętywania. Zjazdy trasą, nawet prostą, wymagają nie tylko korzystania z ważnych umiejętności technicznych i koordynacji, ale także doskonalenia szybkiego i rozsądnego podejmowania decyzji, aby bezpiecznie zjechać w dół i uniknąć upadku. Może zabrzmieć to trochę przerażająco dla rodziców, ale dzieci są zawsze pod opieką, a bliskość natury i świeże powietrze pomaga maluchom utrzymać pełną koncentrację.

Według instruktorów, poczucie zdobywania nowych umiejętności i ich rozwijania naprawdę potrafi dodać pewności siebie. Niezależnie od tego, czy nasze dziecko jest początkujące, czy uczy się zjeżdżać trudnymi trasami, z dnia na dzień widać jak nabiera pewności siebie.