Wyciek czynnika chłodniczego – jak go ograniczyć?

Sprawa dla serwisu klimatyzacji

Jeśli klimatyzator ma mało czynnika chłodniczego, albo zostało go dodane za mało już podczas instalacji. Jeśli przecieka, dodanie czynnika chłodniczego nie jest żadnym rozwiązaniem. Wykwalifikowany specjalista powinien naprawić wszystkie wycieki, dokonaj naprawy, a następnie załaduj system odpowiednią ilością czynnika chłodniczego. Pamiętaj, że wydajność i efektywność klimatyzatora jest największa, gdy czynnik chłodniczy dokładnie odpowiada specyfikacji producenta, nie może być go za mało lub za dużo. Wycieki czynnika chłodniczego mogą być również szkodliwe dla środowiska.

Jeśli zostawisz filtry i cewki klimatyzacji zabrudzone, klimatyzator nie działa prawidłowo, a sprężarka lub wentylatory mogą zepsuć się przedwcześnie.

Problemy ze sprężarką i wentylatorem mogą być poważniejsze, zwłaszcza wtedy, gdy klimatyzator włącza się i wyłącza się często, zwłaszcza wtedy gdy ustawienia często każą mu się regulować automatycznie. Ponieważ korozja przewodów i zacisków jest również problemem w wielu systemach, połączenia elektryczne i kontakty powinny być sprawdzane podczas profesjonalnego serwisu, samodzielna naprawa grozi porażeniem prądem lub większym popsuciem mechanizmów.

Właściwe ustawienia termostatu klimatyzatora

Klimatyzatory pokojowe wyposażone są zawsze w czujnik termostatu, znajduje się on za panelem sterującym, która mierzy temperaturę powietrza napływającego do parownika i cewki. Jeśli czujnik przemieszcza się, stały cykl klimatyzator może najczęściej zachowywać się nieco chaotycznie. Czujnik powinien być w pobliżu, ale nie dotykać cewki; dostosuj jego położenie, ostrożnie zegnij drut, który przytrzymuje go w miejscu.

Wilgoć w klimatyzatorze

Gdy jest wilgotno na zewnątrz, sprawdź odpływ kondensatu, aby upewnić się, że nie jest zatkany i odprowadzanie gorąca następuje prawidłowo. Klimatyzatory pokojowe mogą nie działać prawidłowo, jeśli nie są zamontowane poziomo.

♦♦♦

Mniejszy klimatyzator pokojowy (czyli poniżej 7,5 amperów energii elektrycznej) można podłączyć do dowolnego 15- lub 20-ampergo, 110 woltowego obwodu elektrycznego gospodarstw domowych, które nie jest dzielone z innymi dużymi urządzeniami. Większy klimatyzator pokojowy (ponad 7,5 amperów) potrzebują własnego wydzielonego obwodu 115V. Największe modele wymagają dedykowanego obwodu 230V.

Czym mierzy się efektywność klimatyzacji?

Efektywność klimatyzatora pokojowego jest mierzona wskaźnikiem efektywności energetycznej (EER). EER jest stosunkiem wydajności chłodniczej (w Brytyjskich Jednostek Termicznych [BTU] na godzinę) do wejścia zasilania (w watach). Im wyższy wskaźnik EER, tym bardziej wydajna klimatyzacja. Krajowe standardy wymagają klimatyzatorów mających współczynnik efektywności energetycznej (EER) w zakresie od 8.0-9.8 lub większej, w zależności od rodzaju i pojemności, a normę ENERGY STAR® mają klimatyzatory pokojowego mające jeszcze wyższe oceny EER.Stowarzyszenie Producentów urządzenia domowego informuje, że globalnie średnia EER z klimatyzatorów wzrosła o 47% od 1972 do 1991. Przy zakupie nowy klimatyzator pokojowy, poszukaj jednostek z EER 10,0 lub powyżej. Sprawdź etykietę EnergyGuide dla jednostki, a także szukaj klimatyzatorów z etykietą ENERGY STAR.