Wybierz dobrą kancelarię prawną według 5 podstawowych wytycznych

Współpraca z kancelarią prawną jest dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm i przedsiębiorców. Właściwie każdy na pewnym etapie swojego życia może mieć potrzebę skonsultowania swojej sprawy z doświadczonym adwokatem czy radcą prawnym, uzyskania niezbędnych informacji związanych bezpośrednio z obowiązującymi przepisami, załatwienia formalności czy pozyskania reprezentanta w sprawie sądowej.

Jak jednak wybrać dobrą kancelarię prawną? Oto 5 podstawowych wytycznych, na które zawsze należy zwrócić uwagę.

  1. Zakres pracy kancelarii prawnej

Prawo jest niezwykle rozległą dziedziną i trudno tu o perfekcyjne przeszkolenie się każdego prawnika we wszystkich jego zawiłościach. Specjalizacje odgrywają więc niezwykle istotną rolę i zwrócenie na nie uwagi już podczas wyboru kancelarii prawnej pozwala uniknąć konieczności zmiany prawnika czy pozyskania pomocy z innej kancelarii w trakcie załatwiania swoich spraw. Dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z ofertą kancelarii na jej stronie internetowej, prezentującą zarówno specjalizacje jej działalności jak i przykłady przeszłych spraw.

Jakie obszary działalności i usługi może oferować kancelaria prawna? Wśród usług oferowanych dla klientów indywidualnych pojawiają się m.in. sprawy rozwodowe, podziały majątku, alimenty, spadki, zachowki, zasiedzenia, obligacje, odszkodowania czy sprawy karne, które najczęściej nie będą obsługiwane przez prawników specjalizujących się w pracy z przedsiębiorstwami czy spółkami. Analogicznie, dla przedsiębiorców poszukujących obsługi w kancelarii prawnej uwagę powinny zwracać usługi z zakresu finansów, spółek, nowych technologii, audytów, RODO, umów, AML czy windykacji. Niektóre kancelarie mogą kierować swoje usługi także do konkretnych sektorów rynku, np. branży budowlanej, specjalizując się w sprawach w obrębie prawa budowlanego.

  1. Reputacja kancelarii prawnej

Zapoznanie się z zakresem oferowanych usług pozwala wyeliminować z listy potencjalnych kandydatów znaczną część kancelarii prawnych, w dalszym ciągu pozostawiając jednak pulę co najmniej kilkunastu prawników zdolnych obsłużyć Twoją sprawę. Jako drugie kryterium należy sprawdzić więc reputację kancelarii i jej przeszłe sprawy, które przedstawią nie tylko szanse na sukces w sprawie, ale też zaprezentują relacje klientów z adwokatami. Wszystkie sprawy prowadzone przez kancelarie prawne są oczywiście poufne i nie mogą zostać opisane bezpośrednio przez prawników, jednak w dobie Internetu o znalezienie wiarygodnych opinii klientów danej kancelarii nie trudno.

W przypadku przedsiębiorców poszukujących kancelarii prawnej, dobrą praktyką będzie pozyskiwanie wiedzy u innych przedsiębiorców korzystających z usług prawniczych. Ich doświadczenie będzie prawdopodobnie bardziej wiarygodne, niż opinie przypadkowych osób w sieci.

dobra kancelaria prawna wrocław
Polecane usługi prawne świadczy między innymi kancelaria adwokacka Wrocław Wojciech Krzysztoporski.
  1. Formy rozliczenia

Kancelarie prawne rozliczają swoje usługi zazwyczaj w dwóch trybach: pojedyncze sprawy mogą być rozliczane za każdą godzinę pracy, ale przy dłuższych sprawach lub ciągłej współpracy z firmą kancelaria prawna może ustalić indywidualną wycenę swoich działań. Przeglądając oferty różnych kancelarii nie można bagatelizować kwestii kosztów – choć ceny nie są wyznacznikiem jakości, niektóre formy mogą okazać się korzystniejsze dla klientów indywidualnych, a inne dla przedsiębiorców.

  1. Indywidualne podejście

Każdą sprawę prawną można rozwiązać formalnie, traktując klienta kancelarii jako kolejną sprawę w danej dziedzinie bądź indywidualnie, starając się zrozumieć niuanse jego branży lub sprawy personalnej i rozwiązać ją tak, by efekty były zadowalające dla wszystkich stron. Dobierając kancelarię prawną zawsze warto postawić na ludzi zaangażowanych w prowadzenie kolejnych spraw i gotowych poświęcić pełną uwagę i czas dla swojego klienta. Ostatecznie to właśnie wtedy, gdy prawnik w pełni wczuje się w sytuację przedsiębiorcy czy klienta indywidualnego możliwe jest osiągnięcie najlepszych rezultatów i rozwiązania sprawy – nawet dwa rozwody bez orzekania o winie nigdy nie będą przebiegać identycznie do poprzednich.

  1. Otwarte podejście do sprawy

Wiele spraw pojawiających się na stole prawnika można załatwić na drodze przedsądowej, unikając kosztów sprawy i długiego czasu oczekiwania na jej wynik. Wybierając kancelarię prawną warto zwrócić uwagę, czy obsługujący ją specjaliści chwalą się jedynie wynikami w sądach, czy może dążą do tego by w wielu przypadkach uniknąć wizyty przed sądem. Zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy mogą na tym wiele skorzystać, choć często możliwość uniknięcia sądu nie jest im nawet przedstawiana.