Wschód Polski turystycznie – które miejscowości warto zwiedzić?

Polska Wschodnia oferuje turystom wiele atrakcji, piękną i dziką przyrodę w postaci szumiących lasów i trwa, wartko płynących nieuregulowanych rzek, zachwycających oryginalną architekturą zabytków, gdzie łączą się wpływy wschodu i zachodu. Dla mieszkańców centralnie położonych regionów naszego kraju lub zachodu Polski może to być ciekawe doświadczenie i świetny pomysł na wakacyjny urlop.

Zachwycające Mazury z żeglarską stolicą Polski – Giżyckiem

Mazury są wyjątkowym pod względem przyrodniczym, kulturowym i historycznym regionem naszego kraju. Dla miłośników natury atrakcyjnym obszarem Pojezierza Mazurskiego jest Puszcza Borecka z malowniczymi jeziorami i gęstymi lasami. Wytyczono na jej obszarze cztery rezerwaty przyrody w celu ochrony fauny i flory tego terenu. Jednym z najpopularniejszych miast na Mazurach jest Giżycko, położone na północnym brzegu jeziora Niegocin, nazywane również żeglarską stolicą Polski. Przepływający przez miasto Kanał Łuczański łączy Niegocin z jeziorem Kisajno. To ważny port na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Do największych atrakcji miasta należy twierdza Boyen pochodząca z XIX wieku oraz neogotycka wieża ciśnień z tarasem widokowym. Twierdza była fortem obronnym, ważnym punktem na linii obrony biegnącej wzdłuż Wielkich Jezior Mazurskich. Po II wojnie światowej straciła na znaczeniu i popadała w ruinę. Odrestaurowana współcześnie stanowi atrakcję miasta, udostępnioną do zwiedzania turystom. W jej pobliżu znajduje się park linowy „Wiewióra” z kilkoma trasami o różnym poziomie trudności. Punktem widokowym w mieście jest obok wieży ciśnień także wzgórze świętego Brunona z krzyżem poświęconym patronowi miasta świętemu Brunonowi z Kwerfurtu. W Giżycku podziwiać można port, molo, miejską plażę i wiele innych atrakcji.

Augustów – miasto wokół lasów Puszczy Augustowskiej

Do Augustowa przyciąga turystów atrakcyjne położenia miasta wokół lasów i jezior, co sprzyja uprawianiu sportów nie tylko wodnych, ale także spacerów w otoczeniu pięknych krajobrazów. Liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego umożliwiają aktywne spędzanie wolnego czasu. Udostępniają one rowery i skutery wodne, żaglówki, motorówki, kajaki, elektryczny wyciąg nart wodnych, dostarczając w ten sposób turystom okazji do niezapomnianych wrażeń. Poza tym gospodarze zadbali o możliwość dotarcia do najpiękniejszych zakątków, oferując turystom rejs statkiem po augustowskich jeziorach. Do romantycznych spacerów zachęcają specjalnie wytyczone trasy. Dla miłośników historii atrakcją będzie Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, w którego wieży znajduje się Izba pamięci I Pułku Ułanów Krechowieckich, a także Muzeum Ziemi Augustowskiej.

Zamość – perła renesansu

Założycielem miasta jest Jan Zamoyski, który pragnął stworzyć w tym miejscu nie tylko siedzibę rodu, ale także ośrodek kulturalny. Nie bez powodu wybrał na jego lokalizację skrzyżowanie szlaków handlowych prowadzących z Lublina do Lwowa oraz z Rusi do Krakowa. Przyjmuje się, że 1580 rok jest datą założenia miasta. Zostało ono zaplanowane przez renesansowego włoskiego architekta Bernardo Morando. Z czasem jego założyciel ufundował Akademię Zamojską, która była trzecią uczelnią w kraju kształcącą młodzież szlachecką. Do dzisiaj turyści mogą zachwycać się Starym Miastem, z powodu którego Zamość określany był „Padwą północy” lub „perłą renesansu” i wpisany w 1992 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lublin – największe miasto Polski wschodniej

Lublin jest jednym z największych miast Polski wschodniej. Najstarsze ślady osadnictwa występują na wzgórzu Czwartek. Jak głosi legenda, w tym miejscu Mieszko I nakazał zburzyć pogański chram, a na jego miejscu wznieść kościół. Sercem Lublina jest Stare Miasto, gdzie turysta znajdzie liczne zabytki, kamienice i położone w jego pobliżu Wzgórze Zamkowe, gdzie stoi nietypowa neogotycka budowla. Najbardziej reprezentacyjną arterią Lublina jest Krakowskie Przedmieście, którą warto się przespacerować.

Gdzie szukać noclegu w miastach na wschodzie Polski?

W celu znalezienia najlepszego noclegu w miastach na wschodzie Polski warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej fajnewczasy.pl, gdzie można znaleźć bogatą ofertę hoteli zlokalizowanych w Giżycku, Augustowie, Zamościu i Lublinie.