Woreczki przy koszu na psie odchody – kto powinien je uzupełniać?

Coraz więcej osób decyduje się na sprowadzenie do swojego domu psa. Niektórym zależy na kupnie psa z rodowodem, inni stawiają na adopcję czworonożnego przyjaciela z przepełnionych schronisk.

Obowiązki właścicieli psów

Bez względu na to, czy posiadamy rasowego psa czy kundelka, o każdego pupila trzeba jednakowo dbać. Ważne, aby poświęcać zwierzętom czas, bawić się z nimi i kontrolować ich zdrowie. Obowiązkiem właścicieli psów jest też sprzątanie ich odchodów. Można to robić przy pomocy kupionych przez siebie woreczków (zdarza się, że niektórzy posiadają nawet specjalną szufelkę, która pomaga zebrać kał z podłoża), które zabiera się na każde wyjście z psem. Inną opcją jest skorzystanie z dedykowanych koszy na psie odchody.

Dedykowane kosze na psie odchody w miejskiej przestrzeni

Na pewno znajdzie się jakiś sceptyk, który powie, że psia kupa przecież świetnie rozłoży się w trawie i będzie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż wrzucanie jej do foliowego woreczka. Ktoś inny powie, że co za różnica, do jakiego pojemnika wyrzuca się odchody. Spieszymy z wyjaśnieniami.

Po pierwsze – pozostawianie kupy w trawie nie jest dobrym rozwiązaniem, bo bardzo łatwo można nabawić się jakiejś bakterii, szczególnie dotyczy to dzieci. Dodatkowo woreczki na psie odchody nie są zwykłą foliówką. Produkuje się je biodegradowalnych materiałów, które rozkładają się maksymalnie przez 24 miesiące.

Po drugie – śmieci domowe też można wrzucać do kosza na zmieszane odpady, ale przecież lepiej je segregować. Tak samo jest z psimi odchodami. Skoro istnieją na to specjalne pojemniki, to warto z nich korzystać.

Kosze na psie odchody stają się coraz popularniejsze. Pojawiają się w parkach i na osiedlach, czyli w miejscach, w których najczęściej można spotkać spacerujące psiaki z ich właścicielami. Na każdym pojemniku wisi instrukcja, która wyjaśnia, jak należy postępować. To właśnie dzięki tym koszom można zadbać o porządek traw i chodników. Koniec z wymówkami!

Woreczek i kosz czekają na wszystkich właścicieli. Czy istnieje jeszcze jakieś lepsze zachęcenie psiarzy do sprzątania po ich pupilach? Można posłużyć się kolokwializmem i stwierdzić, że wszystko zostało podane im na tacy. Nawet sami nie muszą kupować specjalnych woreczków.

woreczki na psie odchody

Kto odpowiada za uzupełnianie worków w psich stacjach?

Na pewno wielu może zastanawiać, skąd w ogóle biorą się te dedykowane kosze na psie odchody, kto i według jakich zasad decyduje o ich postawieniu i kto odpowiada za to, żeby w „stacyjce” zawsze znajdowały się worki.

Zamontowanie koszy na psie odchody często proponowane jest jako projekt Budżetu Obywatelskiego w poszczególnych miastach. Gmina, miasto i spółdzielnia powinny dbać o swoje otoczenie. Warto pamiętać, że mieszkańcy też mogą decydować o przestrzeni, w której żyją, i zgłaszać swoje propozycje i potrzeby. Kosze na psie kupy stawia się w miejscach często uczęszczanych przez spacerowiczów z psami oraz w miejscach dobrze widocznych. Psie stacje dostępne są w różnych kolorach, aby można było lepiej je zauważyć nawet z dalszej odległości.

Worki na odchody umieszczane są w psich stacjach w dużej ilości – najczęściej można włożyć do nich tysiąc sztuk. To na ile wystarczają, zależy od miejsca, w jakim znajduje się kosz i liczby mijających go psów. W każdym mieście działa jakaś firma komunalna, która zajmuje się uzupełnianiem worków i mniej więcej wie, kiedy należy pojawić się koło psiej stacji i uzupełnić zapasy. Jeżeli zauważymy, że w koszu brakuje worków, dobrze byłoby zgłosić to do spółdzielni mieszkaniowej, aby jak najszybciej zostały uzupełnione.

Kosze na psie odchody to obowiązkowy element miejskiej przestrzeni. Z nimi można zadbać o pięknie zieloną trawę, o czyste podeszwy butów i o bezpieczeństwo dzieci. To ludzie odpowiadają za jakość przestrzeni, w której żyją, więc skoro można korzystać z koszy na psie kupy, to warto to robić. Nie wymaga to wysiłku, a jest to działanie dla dobra społeczeństwa.