Wizualizacje 3D – zastosowanie i jego zalety

Wizualizacje 3D pozwalające na prezentację produktu w znacznie szerszej perspektywie niż tradycyjna fotografia są w branży wnętrzarskiej i architektonicznej niezastąpionym narzędziem.

Metoda bazująca na możliwościach współczesnych programów projektowych znacząco ułatwiła prezentowanie szerszego kontekstu produktów, które tego wymagają, a więc choćby mieszkań, wnętrz czy mebli które bez wyposażonego wnętrza w tle mogą nie robić na kliencie większego wrażenia. Jak i gdzie wykorzystuje się obecnie wizualizacje 3D i jakie są ich największe zalety?

Możliwości i zalety wizualizacji 3D

Wizualizacje 3D są obecnie na tyle realistyczne, że dla niewprawionego oka mogą sprawiać wrażenie fotografii lub filmu ukazującego rzeczywistość, a nie jedynie projekt stworzony w programie komputerowym. Dzięki osiąganemu fotorealizmowi wizualizacje 3D pozwalają znacznie lepiej oddziaływać na wyobraźnię potencjalnego klienta niezależnie od produktu, jaki jest prezentowany. Możliwości te są szczególnie istotne w przypadku budynków, mieszkań czy aranżacji wnętrz które nie mogą zostać sfotografowane przed ich wykonaniem, ale jednocześnie nie mogą zostać zakończone przed decyzją o zakupie i inwestycji ze strony klienta. Wizualizacje 3D są dla klientów obietnicą – realistycznym odzwierciedleniem projektu, który po realizacji będzie przypominał obrazy przedstawione w wizualizacji.

Wizualizacja salonu
Wizualizacje wnętrz 3D za pomocą wielu detali, przedstawionych materiałów oraz odpowiedniego światła mogą znakomicie oddać klimat pomieszczenia.

Jedną z ciekawszych zalet wizualizacji 3D czyniących przedstawiane w tej formie obrazy bardziej realistycznymi jest możliwość dodania do wizualizacji efektów specjalnych odzwierciedlających rzeczywistość w sposób naturalny. Wizualizacja daje możliwość pokazania obiektu przy konkretnym rodzaju oświetlenia, z padającym cieniem, otoczeniem wokół oraz wszystkimi elementami, które będą wpływały na atrakcyjność przedstawianego projektu, a w konsekwencji na przekonanie do niego klientów lub inwestorów. Dobrze przygotowana wizualizacja 3D potrafi całkowicie oddać charakter projektu lub produktu i pokazać go, całkiem dosłownie, w zupełnie nowym świetle.

Wizualizacje 3D są w architekturze korzystne nie tylko z perspektywy klienta oraz firmy chcącej pozyskać klientów. Dla samych architektów, projektantów i dekoratorów wnętrz, wizualizacje 3D odzwierciedlające stworzony projekt w formie końcowej pozwalają ocenić czy wszystkie elementy ujęte w projekcie wyglądają tak, jak zostało to zaplanowane. Dzięki temu, że wizualizacja powstaje jeszcze przed realizacją inwestycji, wprowadzenie drobnych zmian do projektu jest jeszcze na tym etapie możliwe. W przypadku aranżacji wnętrz pokazanie wizualizacji klientowi przed rozpoczęciem prac może wpłynąć na podjęte decyzje o wykorzystanych materiałach, meblach czy dekoracjach które choć w teorii powinny sprawdzić się doskonale, w praktyce mogą odbiegać daleko od początkowych oczekiwań.

Zastosowanie dla wizualizacji 3D – nowa metoda prezentacji produktu

Wizualizacja mebliWspółczesne wizualizacje trójwymiarowe mają wiele zastosowań, ale zdecydowanie najczęściej spotykane są w różnych branżach związanych z budową i aranżacją wnętrz i obiektów architektonicznych. Realistyczne wizualizacje wykorzystywane są zarówno w skali obiektów, podczas przygotowywania realistycznych prospektów dla domów, budynków i osiedli, jak i mniejszej skali mieszkań, pojedynczych wnętrz, a nawet mebli i dekoracji prezentowanych w katalogach internetowych producentów. Bez względu na rodzaj produktu, wizualizacje 3D dają szansę zobaczenia efektu końcowego jeszcze przed rozpoczęciem budowy, remontu, aranżacji czy zakupu i dają szansę na wyobrażenie sobie potencjału produktu zanim ten ujrzy światło dzienne.

Wśród najpopularniejszych zastosowań dla wizualizacji 3D można wymienić przede wszystkim:

  • Wizualizacje architektoniczne – wizualizacje domów, bloków mieszkalnych, osiedli, budynków w przestrzeni miejskiej oraz innych obiektów architektonicznych,
  • Wizualizacje wnętrz – wizualizacje mieszkań deweloperskich, wizualizacje aranżacji wnętrz
  • Wizualizacje mebli i dekoracji – propozycje aranżacji gotowych produktów w realistycznych pomieszczeniach, nadające produktowi kontekst i dodatkową wartość.

Wizualizacje 3D wykorzystywane są głównie, choć nie wyłącznie w środowisku architektonicznym. Z możliwości projektów trójwymiarowych i ukazywania produktów wielowymiarowo korzystają coraz częściej także producenci maszyn, mechanizmów, a nawet samochodów chcący osiągnąć efekt fotograficznego realizmu bez konieczności fizycznego fotografowania często nie gotowych jeszcze produktów.

 

Dowiedz się więcej o wizualizacjach 3D:

Jaka jest przyszłość wizualizacji 3D?

W jakich branżach wizualizacja stanowi ważny element marketingu?