Wino jako prezent – na co trzeba uważać, decydując się na ten podarunek?

Na drobne upominki dla gospodarzy przyjęcia czy dodatki do urodzinowego prezentu bardzo często wybierany jest alkohol, szczególnie wino. Jest to rzecz, która wydaje się względnie neutralna i uniwersalna, może zasmakować każdemu i przydać się na przykład do kolacji czy obiadu. Jednak czy wino jako prezent zawsze jest dobrym pomysłem? Kiedy takie rozwiązanie może okazać się ryzykowne i na co warto zwrócić uwagę, decydując się na wręczenie takiego podarunku? Dowiedz się więcej na ten temat, aby nigdy nie popełnić w tej kwestii gafy i zawsze trafnie dopasować prezent do okazji!

Dlaczego czasami wino nie jest dobrym pomysłem?

Choć dla wielu osób może wydawać się to dziwne, wino nie zawsze sprawdzi się jako drobny podarunek dla gospodarzy, którzy zaprosili nas na kolację lub jako dodatek do prezentu z okazji rocznicy ślubu bliskich nam osób. Zdarza się, że osoby, które obdarowujemy po prostu nie lubią wina lub z jakiś przyczyn nie mogą go spożywać. Dlatego warto zastanowić się, czy osoby, które odwiedzamy, na pewno mogą spożywać ten trunek i jego zakup będzie bezpieczny. Wino nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli wiemy, że osoba, której chcemy je podarować, jest uczulona na winogrona lub z różnych powodów nie spożywa alkoholu. Wtedy podarowanie butelki tego trunku będzie bardzo nie na miejscu.

Zakup wina na prezent na pewno odpada, jeśli wybieramy się na kolację lub przyjęcie do pary lub gospodyni, która spodziewa się dziecka. Picie alkoholu w ciąży jest zakazane, dlatego też zakup takiego prezentu byłby dużym nietaktem względem kobiety spodziewającej się potomka. Jeśli wiemy, że osoba, której chcemy wręczyć prezent zdecydowanie bardziej od wina woli na przykład cydr lub whisky, to lepszym pomysłem będzie wybranie innego alkoholu niż wino, aby zadowolić gospodarzy. Nasze preferencje nie powinny być najważniejsze, dlatego też należy zastanowić się dobrze, co najbardziej ucieszy osobę obdarowaną. 

wino do kolacji

Kilka podstawowych zasad wyboru idealnego wina na prezent

Przypadki, gdy wino nie jest dobrym pomysłem na prezent, są tak naprawdę bardzo szczególne i zdarzają się rzadko. Najczęściej jest to świetny pomysł na podarunek. Coraz częściej młode pary proszą o butelkę wina zamiast bukietu kwiatów, który szybko zwiędnie. Ponadto wino na prezent idealnie sprawdzi się na imieniny dla koleżanki z pracy czy jako dodatek do prezentu na rocznicę ślubu dla rodziców. W dobrym tonie jest także przyniesienie butelki wina na kolację w gronie przyjaciół, w ramach podziękowania dla gospodarzy za zaproszenie lub na rodzinny obiad.

Aby odpowiednio trafić z prezentem w gust osoby obdarowywanej, warto wziąć pod uwagę jej preferencje i dopasować do nich kolor trunku oraz jego rodzaj. Dla jednych idealne będzie wino czerwone półwytrawne, dla innych różowe półsłodkie lub orzeźwiające wino białe. Jeśli nie znamy preferencji w tym zakresie, a wiemy, co będzie serwowane na kolację, można postawić na dopasowanie trunku do kolacji, na przykład do rodzaju mięsa lub ryby czy do deseru. Jeśli takich informacji również nie posiadamy, to najlepiej postawić na lekki i względnie neutralny trunek, na przykład półsłodkie lub półwytrawne wino białe czy różowe. Dobrym pomysłem będzie również lekkie eksperymentowanie i sprawienie gospodarzom butelki oryginalnego i mało znanego wina pomarańczowego, szarego lub żółtego.