Wady i zalety ekoskóry w tapicerstwie

Tapicerstwo to niezwykle szeroka dziedzina, która łączy w sobie wykorzystywanie wielu nietypowych materiałów jak i nowoczesnych technologii produkcyjnych, pozwalających na obszycie nawet najtrudniejszych kształtów mebli, foteli i innych elementów wystroju wnętrza.

Ekoskóra stała się modna już kilka lat temu, głównie ze względu na swoją niską cenę w stosunku do innych materiałów. Wiele osób twierdzi, że powstanie tego materiału jest też związane, jak sama nazwa wskazuje, z ekologią. Głównie chodzi o to, aby była ona odpowiednikiem dla skóry naturalnej, która pozyskiwana jest ze zwierząt. Meble tapicerowane cieszą się obecnie coraz większą popularnością, zarówno ze względu na swoją cenę jak i wygląd. Niestety, każdy materiał tapicerski posiada swoje wady oraz zalety, o których warto wiedzieć, wybierając jeden z nich do obszycia danego elementu.

Ekoskóra – co to takiego?

To rodzaj materiału wykorzystywany głównie w tapicerstwie, wytwarzany za pomocą chemicznych substancji. Jest to zamiennik dla skóry naturalnej, który charakteryzuje się również dużą wytrzymałością z zachowaniem bardzo atrakcyjnej ceny. Produkcja tego materiału polega na wymieszaniu tzw. plastyfikatora, który uzyskiwany jest w procesie produkcji ropy naftowej ze specjalistycznymi stabilizatorami, chroniącymi materiał przed promieniami słonecznymi. Końcowym etapem jego wytwarzania jest dodanie granulatu winylowego oraz ewentualnych barwników. Kolejno, rozkłada się wytworzoną masę na powierzchnię kartonową, która z wyglądu przypomina skórę. Po uzyskaniu odpowiedniej warstwy zewnętrznej, nakłada się jeszcze dodatkowe warstwy winylu ze wzmacnianymi materiałami, a następnie odrywa cały płat od kartonu. Ekoskóra wytwarzana w ten sposób jest także końcowo zabezpieczana odpowiednią substancją impregnującą oraz poddawana wielu testom np. na łatwopalność.

Zalety i wady ekoskóry

ekoskóra pikowanaNajważniejszą zaletą ekoskóry jest fakt, iż jest ona o wiele tańszym fabrykantem w stosunku do skóry naturalnej. Ma to bezpośredni wpływ na decyzje klientów o zakupie mebli obszytych tym materiałem. Dodatkowo jest to produkt, który w łatwy sposób można utrzymywać w czystości. Ze względu na to, że jest to tworzywo sztuczne, jego powierzchnię można bardzo łatwo wytrzeć. Dobrą cechą tego materiału jest także jego wygląd, który łudząco przypomina strukturą i wyglądem skórę naturalną. Warto także wspomnieć, że ekoskóra nie ulega także naciąganiu, co oznacza, że będzie trwała przez wiele lat użytkowania i zachowa taki sam wygląd i sprężystość.

Niestety, ale pojawia się także wiele wad zastosowania ekoskóry, a najgorszą z nich jest fakt, iż wciąż jest to tworzywo sztuczne, które po wyrzuceniu będzie rozkładać się w środowisku naturalnym przez wiele, wiele lat. Należy także wiedzieć, iż jest to nietrwały materiał, który może ulec dość szybkiemu zniszczeniu w porównaniu do innych dostępnych na rynku. Głównymi typami zniszczeń są obtarcia, które wynikają ze zwykłej eksploatacji mebla. Na jasnych wyrobach z ekoskóry, z czasem mogą pojawiać się liczne przebarwienia od światła lub odzieży użytkowników. Tego typu plamy niestety bardzo ciężko usunąć z ich powierzchni. Ostatecznie należy wspomnieć, że nie jest to materiał przyjazny dla zwierząt – szczególnie tych drapiących. 

Czy warto wybrać ekoskórę?

Reasumując, jest to na pewno materiał warty uwagi, choćby ze względu na swoją cenę i wygląd, który łudząco przypomina wyroby naturalne. Ekoskórę powinny wybierać osoby, którym nie zależy na jak najdłuższej eksploatacji mebla oraz zdają sobie sprawę z tego, że co kilka lat będą zmuszeniu do kupna nowego.