Usuwanie i jego efekty

Trwałe ozdabianie skóry w postaci tatuażu to od kilku lat coraz częstszy widok na ulicach. Studia tatuażu pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu i właściwie bez wyjątków cieszą się mniejszym lub większym powodzeniem wśród lokalnych amatorów tego charakterystycznego rodzaju sztuki. Niestety, nie każdy pomysł na tatuaż jest pomysłem trafionym. Wiele osób decyduje się na permanentne ozdobienie ciała pod wpływem impulsu, namowy znajomych, panujących trendów czy osobistych pobudek, które tylko w konkretnej chwili wydawały się być słuszne. Grono osób żałujących zrobionego tatuażu jest dość spore, a sposobów na usuwanie tuszu spod skóry wcale nie wiele. Tatuaż można oczywiście zakryć nowym, na co decyduje się bardzo wiele osób, jednak co z tymi, którzy chcą pozbyć się malunku całkowicie? Pozostaje laserowe usuwanie tatuażu. Jak przebiega i jakie są jego efekty?

Jak wygląda usuwanie tatuażu?

Dzisiejsze, nowoczesne metody usuwania tatuażu sprawiają, że te stosowane jeszcze kilkanaście lat temu wyglądają jak zwyczajne barbarzyństwo. Kiedyś bowiem, aby usunąć tatuaż, konieczna była chirurgiczna interwencja polegająca na usunięciu kawałka skóry i przeszczepieniu w jej miejsce skóry wolnej od tatuażu. Zabieg taki wiązał się oczywiście nie tylko z ogromnym ryzykiem, ale i nieestetycznymi bliznami i długim procesem gojenia. Dziś usuwanie tatuażu to dość prosta metoda laserowego rozbijania tuszu pod skórą. Cząsteczki pigmentu rozbite na drobniutkie molekuły zostają usunięte z organizmu przez układ odpornościowy, co w ostateczności sprawi, że tatuaż zniknie. To, jak długo potrwa proces usuwania tatuażu i jak skuteczny będzie zależy jednak od wielu czynników, w tym rodzaju skóry, koloru i wielkości tatuażu, gęstości barwnika, czy głębokości naniesienia pigmentu. Dość powiedzieć, że laserowe usuwanie tatuażu nie sprawdzi się u każdego. Na zabieg nie powinny decydować się osoby, które cierpią na schorzenia tkanki łącznej oraz ci o ciemnym zabarwieniu skóry. Osoby, których skóra ma tendencje do tworzenia przerośniętych blizn również nie powinny decydować się na terapię laserową.

Kto usuwa tatuaż? Wszystko zależy właściwie od miejsca, które wybierzemy. Ofertę laserowego usuwania tatuaży posiadają zarówno profesjonalne salony kosmetyczne, specjalistyczne kliniki terapii laserowej, jak i niektóre studia tatuażu. To, o czym należy pamiętać, to przede wszystkim sprawdzenie doświadczenia i kompetencji osoby, która ma zabieg wykonać. Usuwanie tatuażu nie jest zwyczajnie kwestią przykładania do skóry lasera – trzeba to robić umiejętnie i z wyczuciem, a przede wszystkim odpowiednią wiedzą dotyczącą pracy lasera i jego zdolności rozbijania na drobne cząstki konkretnych pigmentów.

Lepiej dobrze przemyśleć wybór tatuażu niż potem mieć problem z jego usunięciem.

Czy usuwanie tatuażu boli i zostawia blizny?

Zabieg laserowego usuwania tatuażu boli. Większość osób uważa, że proces ten jest znacznie bardziej bolesny i nieprzyjemny niż samo tatuowanie. Laser uderzający o powierzchnię skóry może dawać uczucie pieczenia przypominające połączenie ukucia i oparzenia. Aby złagodzić objawy przegrzania się skóry, specjalistyczne gabinety oferujące usuwanie tatuaży stosują różnego rodzaju metody schładzania skóry, w tym między innymi zimne powietrze, czy żele chłodzące. Po sesji (których ilość zależy od wielkości i intensywności tatuażu może wahać się od 5 do nawet 15) na skórze pojawią się drobne strupki, które po paru dniach odpadają ukazując zaczerwieniony naskórek. To jeszcze nie powód do obaw – to naturalny proces regeneracji naskórka. To między innymi dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów czasu pomiędzy kolejnymi sesjami. Laserowe usuwanie tatuażu jest z reguły bezpieczne i zazwyczaj nie prowadzi do powstawania blizn, o ile zabieg był przeprowadzony profesjonalnie i z zachowaniem wszystkich zasad dbania o tatuaż skórę po zabiegu.

Zalecenia po zabiegu usuwania tatuażu

Po zabiegu usunięcia tatuażu, podobnie jak po sesji tworzenia tatuażu, konieczne jest stosowanie powierzchniowo preparatów przyspieszających regenerację naskórka, a więc maści typu Bepanthen, Alantan, Cicaplast czy Panthenol oraz opcjonalnie wody termalnej, która nawilża i schładza skórę. Zabronione jest wymuszanie efektu złuszczania się skóry, w tym stosowanie wszelkiego rodzaju peelingów oraz pocieranie naskórka. Samodzielne, przedwczesne usuwanie strupków jest najczęstszą przyczyną powstawania blizn, których przecież każdy chce za wszelką cenę uniknąć. Po zabiegu można swobodnie myć skórę, jednak należy unikać intensywnego stymulowania obszaru objętego zabiegiem. Niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji jest ochrona skóry przed słońcem za pomocą kremów z filtrem UV. Skóra po usunięciu tatuażu powinna goić się dobrze, lecz możliwe jest powstanie delikatnych przebarwień, których czas zanikania może wynieść od roku do nawet trzech lat.

Jeśli chcecie usunąć tatuaż to polecamy studio: