USG brzucha dziecka – w jakich sytuacjach jest niezbędne

W  przypadku dzieci wiele nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych nie jest wykrywane podczas rutynowych badań. Co więcej, choć dziecięce nowotwory występują bardzo rzadko, to jednak rozwijają się zazwyczaj w błyskawicznym tempie, bardzo szybko i gwałtownie. Wykonywanie profilaktycznie różnorodnych badań, zwłaszcza gdy rodziców niepokoją podejrzane symptomy jest więc koniecznością. Do takich badań z całą pewnością zalicza się USG jamy brzusznej dziecka.

USG brzucha dziecka – kiedy?

Chociaż cały zestaw badań wykonywanych w ramach okresowego bilansu pomaga stwierdzić czy dziecko dobrze się rozwija, to jednak nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania rodziców. Bywa bowiem, że zaniepokojeni podejrzanym zachowaniem i wyglądem dziecka powinni zgłosić je na USG brzucha. Do takich sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy u malucha zauważy się powiększenie obwodu brzucha. Innymi wskazaniami są między innymi powiększone węzły chłonne, utrzymująca się gorączka, guzki i zgrubienia wyczuwalne przez skórę, spadek masy ciała czy pojawiające się na skórze wybroczyny lub zauważalne zmiany zachowania.

Ultrasonograficzne badanie brzuszka dziecka pozwoli ocenić czy w obrębie jamy brzusznej nie toczy się stan zapalny lub nowotworowy. Dzięki USG można bowiem wykryć nawet małe guzki, które nie mają więcej nić kilka milimetrów średnicy. Rzecz jasna, nawet przy ich wykryciu nie musi to wcale oznaczać, że dziecko cierpi na nowotwór. Badanie pozwoli jednak ocenić stan zdrowia malucha i wdrożyć odpowiednie leczenie, co w większości przypadków kończy się sukcesem. Szybkie wykrycie jakichkolwiek zmian, to w końcu błyskawiczna diagnoza i terapia podjęta już na początku procesu zapalnego.

Co więcej, USG jamy brzusznej da również obraz układu moczowego. Dlatego, jeśli u dziecka podejrzewa się problemy urologiczne, badanie również jest wskazane.

badanie usg

W jaki sposób przygotować malucha do USG brzucha?

Przygotowanie dziecka do badania USG jamy brzusznej zależne jest od jego wielu. I tak, w przypadku noworodków i dzieci do drugiego roku życia nie są wymagania szczególne przygotowania. Wskazane jest jedynie, aby nakarmić dziecko, o ile to możliwe mniej więcej na 2 godziny przed wykonaniem badania. Dzieciom powyżej drugiego roku życia przed wizytą u lekarza powinno się zapewnić lekką dietę bez pokarmów smażonych. Z kolei dzieci szkole w dniu USG powinny być na czczo, a ostatni spożyty przez nich posiłek zjedzony musi być 6 godzin przed badaniem. Podobnie, jak w przypadku dwulatków, warto wprowadzić lekkostrawną dietę w okresie oczekiwania na wizytę. Mniej więcej 3-dniową.

Samo badanie jest całkowicie bezbolesne, dlatego dzieci, które boją się wizyty u lekarza z całą pewnością nie wyjdą z gabinetu z kolejną traumą. Nieinwazyjne USG nie sprawi im żadnego dyskomfortu, ani nie spowoduje pozabiegowych komplikacji. Tak czy inaczej, warto oczywiście porozmawiać z malcem przed samym badaniem zapewniając go, że nic złego w gabinecie zabiegowym go nie spotka. Zanim on sam się o tym przekona.

Gdzie wykonać USG brzucha dziecka?

Jako, że USG jamy brzusznej u dziecka powinno być wykonane natychmiastowo w razie jakichkolwiek wątpliwości ze strony rodziców czy lekarza, ci pierwsi bardzo często decydują się na jego przeprowadzenie w prywatnej placówce. Niektóre kliniki, jak na przykład wrocławska Na Grobli dają jednak możliwość skorzystania zarówno zbadania wykonanego prywatnie, jak i zapisu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jakiego typu podejrzenia ma lekarz i co doradzi rodzicom małego pacjenta. Zazwyczaj jest to jednak decyzja o natychmiastowym przeprowadzeniu badania. „Na Grobli” proponuje USG jamy brzusznej dziecka w cenie 120 złotych. Cena nie jest więc wygórowana, a pewność diagnozy w zasadzie stuprocentowa, bo klinika korzysta z najwyższej jakości sprzętów, co w wielu innych placówkach nie jest niestety normą. O tym również należy pamiętać. Słabej jakości aparatura nie wykryje bowiem wszystkich zmian, a my stracimy tylko pieniądze. Zapisując dziecko na badanie do konkretnego szpitala czy kliniki, upewnijmy się więc, że ta wyposażona jest w sprawdzone i dobre jakościowo urządzenia.