Umieszczenie paneli fotowoltaicznych – na dachu czy na gruncie?

Zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie, podobnie jak cena prądu. Z tego względu sporo osób decyduje się na inwestowanie w rozwiązania, które pozwolą zminimalizować rachunki za energię elektryczną. Jednym z takich rozwiązań są oczywiście domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, które w ostatnich latach stały się bardzo popularne i coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w tę technologię.

Zakup paneli fotowoltaicznych powinien być przemyślany, dlatego warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z tematem, aby wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas tej inwestycji. Jedną z ważniejszych rzeczy jest miejsce, w jakim mają znaleźć się panele fotowoltaiczne.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Działanie paneli fotowoltaicznych jest dość proste, ponieważ cała ich praca opiera się na ogniwach fotowoltaicznych oraz padającym na nie promieniom słonecznym. Cały proces przemiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną nazywany jest zjawiskiem fotowoltaicznym. Zachodzi on w ogniwach, które wykonane są z materiału półprzewodnikowego, najczęściej krzemu, który pod wpływem promieniowania zmienia się z izolatora w przewodnik. W taki właśnie sposób powstaje prąd stały, który trafia następnie do falownika. Urządzenie to odpowiada za przekształcenie prądu stałego wygenerowanego przez ogniwa fotowoltaiczne w prąd zmienny, czyli taki, który wykorzystywany jest przez większość domowych urządzeń elektrycznych.

Sprawność działania paneli fotowoltaicznych zależy od bardzo wielu czynników, ale do tych najważniejszych należy niewątpliwie ich lokalizacja. Ogniwa fotowoltaiczne do prawidłowego działania potrzebują dostępu do promieni słonecznych. Z tego względu miejsce ich montażu powinno być dokładnie przemyślane, tak aby było ono dobrze nasłonecznione w ciągu całego dnia. Najczęściej panele fotowoltaiczne montowane są na dachach, ponieważ to właśnie dach jest najlepiej nasłoneczniony przez większość dnia. Jednak w niektórych sytuacjach dach może okazać się złym miejscem do montażu paneli, dlatego drugim rozwiązaniem jest montaż instalacji na gruncie przy pomocy specjalnej konstrukcji.

Dlaczego fotowoltaika stała się tak popularna?

Fotowoltaika stała się w ostatnich latach bardzo popularna, głównie z powodu tego, że jest to jedna z kilku technologii dostępnych powszechnie, którą można wykorzystać w celu produkowania energii elektrycznej na własny użytek. Wielu osobom pozwoliło to w pewnym stopniu uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej i tym samym znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Ponadto warto pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne działają na podstawie odnawialnych źródeł energii, przez co są to w pełni ekologiczne rozwiązania. Panele fotowoltaiczne podczas pracy nie emitują żadnych szkodliwych substancji czy gazów cieplarnianych, przez co są one bardzo przyjaznym dla środowiska zamiennikiem innych mniej ekologicznych technologii energetycznych.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu czy na gruncie

Aby panele fotowoltaiczne działały z odpowiednią wydajnością, muszą one znajdować się w dobrze nasłonecznionym miejscu i być ustawione w odpowiednim kierunku oraz pod optymalnym kątem względem padających promieni słonecznych. Z tego względu bardzo często tego typu instalacje montowane są na dachach, które zapewniają bardzo dobre warunki do ich pracy. Dodatkową zaletą tego rozwiązanie jest to, że panele nie zajmują wtedy miejsca, w przeciwieństwie do instalacji naziemnych. Ponadto instalacje dachowe są często tańsze, ponieważ ich montaż nie wymaga specjalnej konstrukcji i okablowanie może być zdecydowanie krótsze.

Dachowa instalacja fotowoltaiczna to z pewnością najpopularniejszy sposób montażu paneli. Jednak warto pamiętać o tym, że nie w każdym przypadku dach będzie dobrym miejscem na ich montaż. Czasami zdarza się tak, że pobliskie budynki, drzewa lub inne przeszkody, a także sama konstrukcja dachu uniemożliwiają zamontowanie paneli w tym miejscu. W takiej sytuacji wyjściem jest montaż paneli na gruncie przy pomocy specjalnej konstrukcji. To rozwiązanie wymaga posiadania odpowiedniej ilości miejsca, jednak dzięki temu można pozwolić sobie na instalację o większej mocy, a dodatkowo jej późniejsza rozbudowa również będzie znacznie łatwiejsza. Panele fotowoltaiczne w woj. dolnośląskim montowane są zarówno na dachach, jak i gruncie, a wybór zależy od tego, w którym z tych miejsc warunki do ich pracy będą lepsze.