Udogodnienia dla niepełnosprawnych – łazienka

Dopasowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych lub w małym stopniu ograniczonych ruchowo, wcale nie jest takie proste. Konieczne jest jednak spełnienie kilku podstawowych warunków, które ułatwią osobom z niepełnosprawnością samodzielne wykonywanie czynności higieniczne, a także poprawią ich komfort.

W przypadku łazienki dla osób niepełnosprawnych czy starszych, konieczne jest zapewnienie specjalnych elementów, ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Warto również przemyśleć rozmieszczanie całego wyposażenia tak, aby mogło spełniać swoje funkcje, a jednocześnie miało wymiar praktyczny. O czym warto pamiętać, projektując łazienkę dla osoby z niepełnosprawnością? W jakie niezbędne elementy wyposażenia powinny znaleźć się w takiej łazience bez konieczności przeprowadzania dodatkowego remontu?

Krzesła toaletowe a krzesła prysznicowe – niezbędnik w łazience

Trudno wyobrazić sobie swobodne korzystanie z łazienki bez krzeseł toaletowo-prysznicowych. To niezwykłe ułatwienie dla osób siedzących na wózkach inwalidzkich, które jednocześnie pragną samodzielnie skorzystać z toalety lub wziąć prysznic. Z pomocą przychodzą krzesła toaletowe oraz krzesła pod prysznic. Czym się różnią?

Krzesła toaletowe, inaczej określane jako krzesła sanitarne, zostały zaprojektowane tak, aby pod siedziskiem znajdował się specjalny zbiornik, do którego można swobodnie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Krzesła toaletowe najczęściej znajdują się w publicznych placówkach medycznych, ale coraz częściej znajdują swoje zastosowanie w domach – zwłaszcza u osób starszych, które mają problem z poruszaniem się.

Krzesło toaletowe

Krzesła prysznicowe to natomiast nic innego jak siedzisko wykonane z wysokiej jakości materiałów. Krzesło jest umieszczane pod prysznicem, aby osoba niepełnosprawna lub starsza siedząc na nim, mogła samodzielnie się umyć. Obecnie na rynku wyróżnia się wiele rodzajów krzeseł pod prysznic, które można dopasować do potrzeb.

Ławeczki nawannowe – czym się charakteryzują?

Ławeczki nawannowe jak sama nazwa wskazuje są zaprojektowane w ten sposób, aby montować je na tradycyjnej wannie. Jest to alternatywne rozwiązanie dla osób, które w domu zamiast prysznica posiadają wannę i nie ma możliwość wyremontowania pomieszczenia, dostosowując je do potrzeb chorego.

Ławka nawannowa przybiera różne konstrukcje – może być ona wyposażona w specjalne oparcie lub jedynie elementy ułatwiające bezpieczne wstawanie lub siadanie.

Wózki toaletowe i prysznicowe – jaki wybrać?

Wózki toaletowe i prysznicowe to świetny wynalazek, który ułatwia osobom niepełnosprawnym oraz starszym poruszanie się po małych łazienkach. Pełnią one dokładnie taką samą funkcję jak wózek inwalidzki, z tą różnicą, że bez problemu można wjechać nim pod prysznic i ustawić go w wygodnej dla siebie pozycji. Siedzisko takiego wózka jest wyposażone w otwór, który ułatwia podjechanie do toalety. W większości wózków można także zamontować specjalny pojemnik, do którego można oddawać potrzeby fizjologiczne.

Podnośniki wannowe – komu będą przydatne?

Podnośniki wannowe to specjalny element wyposażenia łazienki dostosowywanej do potrzeb osoby dorosłej z niepełnosprawnością. Z pewnością sprawdzą się w blokach, w przypadku kiedy osoba starsza lub niepełnosprawna nie jest w stanie samodzielnie wejść do wanny i nie ma nikogo do pomocy. Czym się jednak wyróżniają podnośniki wannowe?

Podnośniki wannowe dzielimy na dwie kategorie – elektryczne oraz manualne. Elektryczne podnośniki wannowe pozwalają na przemieszczenie się do wanny poprzez wciskanie odpowiednich przycisków na urządzeniu. Nie wymagają od osoby niepełnosprawnej żadnego wysiłku. W przypadku podnośników manualnych osoba chora ma możliwość ręcznego opuszczenia się z krzesełka do wody.

Podnośniki to spore ułatwienie, dlatego decyduje się na nie coraz więcej osób, pragnących intymności podczas codziennej kąpieli w wannie.

Dodatkowe akcesoria w łazience

Osoby z niepełnosprawnością w swojej łazience potrzebują nie tylko dodatkowy sprzęt, który ułatwi im poruszanie się po niej i swobodne korzystanie. Warto również zastanowić się nad kupnem mat antypoślizgowych, a także specjalnych poręczy i barierek, które zabezpieczą osobę niepełnosprawną przed niespodziewanym upadkiem. Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej nie jest proste, ale możliwe do zrealizowania. Można zatem rozważyć, jakie elementy wyposażenia będą potrzebne w przypadku konkretnej łazienki, a jakie wprowadzą dodatkową swobodę.

Używany sprzęt medycznySprzęty medyczne i rehabilitacyjne, w tym wyposażenie łazienek dla osób niepełnosprawnych i starszych oferuje firma Medus. Na stronie internetowej można zakupić m.in. takie akcesoria, jak krzesła toaletowe czy wózki toaletowo-prysznicowe.

Strona WWW: http://medus.pl/sprzetuzywany/
Telefon:  (71) 39 21 428
E-mail: sklep@medus.pl

Firma posiada też cztery sklepy z używanym sprzętem medycznym, m.in. we Wrocławiu.