Twój przepis na wnętrze kuchni – czy kluczowym składnikiem będą dekoracje?

Kuchnia jest sercem domu, w niej rodzina spędza wspólnie czas, przygotowując bądź spożywając posiłki. Królestwo raczej pań, dlatego aranżacja tego wnętrza powinna uwzględniać ich indywidualne upodobania, gusty.

Wykorzystanie zasad ergonomii w aranżacji kuchni

Aranżacja kuchni powinna być zgodna z zasadami ergonomii, czyli sprawiać, że praca w niej stanie się przyjemnością. Projektując powinniśmy odpowiednio zagospodarować przestrzeń tak, by uwzględnić w niej różne strefy, na przykład do przygotowania potraw, gotowania lub pieczenia, zmywania, przechowywania produktów oraz gromadzenia zapasów. Należy również pamiętać o tym, że szafki znajdujące się najwyżej powinny służyć do przechowywania sprzętów używanych bardzo rzadko. Na poziomie wzroku natomiast powinny znaleźć się produkty używane na bieżąco, na przykład garnki, talerze, sztućce, produkty spożywcze. Najniżej zaś umieszczamy te, których używamy raz na jakiś czas. Te zdecydowanie ułatwi pracę i uczyni naszą kuchnię funkcjonalną.

Meble kuchenne

Meble do kuchni powinny być zgodne z naszymi upodobaniami i gustem. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, zastanówmy się nad tym, w jakim stylu chcemy zaaranżować naszą kuchnię, czy ma to być kuchnia nowoczesna, czy jednak tradycyjna, w jakiej kolorystyce mają być utrzymane meble. Ciekawym pomysłem może być łączenie różnych stylów, na przykład wśród nowoczesnego designu stary kredens z duszą, który będzie kontrastem dla surowych jednolitych szafek stylu nowoczesnego. W sytuacji gdy kuchnia jest mała, korzystniejsze będzie zamówienie mebli na wymiar. Ich zaletą jest możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni pomieszczenia i spełnienia wszystkich naszych wymagań. Ważną decyzją jest wybór odpowiednich frontów szafek, które mogą być wykonane z litego drewna lub płyty drewnopochodnej mdf lub szkła. Muszą być one odporne na działanie wilgoci i temperatury, aby były trwałe.

kuchnia

Kolor mebli kuchennych

Barwy mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, odzwierciedlają nasze gusta, skłaniają do odpoczynku lub aktywności. Wybierając meble kuchenne należy pamiętać, by kolorystycznie współgrały z barwą ścian i dodatków. Jeżeli zdecydujemy się na ciepłe barwy, to dominować we wnętrzu będzie żółty, pomarańczowy i czerwony. Natomiast w kuchni z chłodnymi barwami królować będzie biel, szarości, niebieski i zielony.

Blaty kuchenne

Blat w kuchni powinien wytrzymać wszelkie nasze działania związane z przygotowaniem potraw, czyli krojenie, ubijanie, czy wysokie temperatury garnków. Materiał, z jakiego został wykonany, musi być odporny na zabrudzenia i łatwy w utrzymaniu czystości. Dużym powodzeniem cieszą się blaty z naturalnych materiałów: kamienia lub drewna. Pasują one do każdej aranżacji, od tradycyjnej po nowoczesną. Jest trwały i pięknie prezentuje się w kuchni, nadając jej szlachetnego, eleganckiego wyglądu. Blaty drewniane wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych, szlifowania, a potem olejowania lub lakierowania. Jeśli cenimy naturalne materiały, to alternatywą dla wymagającego drewna jest szlachetny kamień.

kuchnia z jadalnią

Dekoracje z kamienia

Dekoracje kuchenne spełniają kluczową rolę w nadaniu jej indywidualnego charakteru. Nie powinno w niej zabraknąć świeżych ziół, które nie tylko spełniają rolę dekoracji, ale również czysto użytkową jako przyprawa. Ciekawym elementem dekoracyjnym mogą być stojące kamienne napisy, które doskonale będą się komponować z kamiennymi blatami i stworzą oryginalne i niepowtarzalne wnętrze. Możemy nimi ozdobić nie tylko szafki kuchenne, ale również parapety.

Kamienne wazony lub kubeczki mogą służyć do przechowywania drewnianych akcesoriów kuchennych. W miseczkach, tackach pięknie prezentować się będą warzywa, czy owoce. Atutem kamiennych dekoracji jest to, że są odporne na wilgoć. Ręczne wykonanie kamieni dekoracyjnych powoduje, że każdy egzemplarz jest inny i niepowtarzalny, co nadaję wnętrzu oryginalności i naturalności. Natomiast za pomocą dekorów 3D na ścianę w oryginalny sposób zaaranżujemy całą ścianę lub jej część. Kolorystyka i faktura dekorów 3D pozwolą na stworzenie własnej, niepowtarzalnej kompozycji. Dekory 3D są odporne na promieniowanie ultrafioletowe, wilgoć, dlatego doskonale nadają się kuchni. Niektóre z nich posiadają dwa pola, które pozwalają na przyciąganie metalowych przedmiotów, dlatego mogą być doskonałą i funkcjonalną dekoracją w kuchni, za pomocą której można przechowywać metalowe przedmioty.

Przemyślana aranżacja kuchni zapewni komfort działań w niej podejmowanych, funkcjonalność pomieszczenia oraz dobre samopoczucie w pięknie urządzonym wnętrzu.