Tłumiki hałasu – jak działają w XXI wieku?

Coraz więcej budynków użyteczności publicznej, ale i prywatnej stosuje wentylację mechaniczną. Takie rozwiązanie idzie z resztą w parze coraz lepszą szczelnością murów.

Wszystko to wpływa zaś na energooszczędne działania. Jednak instalacja wentylacyjna, choć niezwykle funkcjonalna, często przyczynia się do zwiększonego poziomu emitowanego hałasu. Gdy tłumienie dźwięków okazuje się niemożliwe lub niewystarczające, trzeba sięgnąć po zaawansowane rozwiązania. Takimi są rzecz jasna dodatkowe elementy konstrukcyjne w postaci tłumików akustycznych.

Na co zwrócić uwagę przy ich doborze i jak działają? I przede wszystkim – w jakich miejscach najczęściej znajdują swoje zastosowanie? Przekonajmy się.

Skuteczna, ale głośna wentylacja – jak temu zaradzić?

Zastosowanie tłumików, to gwarancja mniej uciążliwej pracy wentylacji mechanicznej. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach i budynkach w których wymagany lub wskazany jest niski poziom hałasu. Mowa oczywiście o sypialniach, salach operacyjnych, bibliotekach, teatrach czy kinach. W dzisiejszych czasach dużo jest zresztą wnętrz w których takowe rozwiązania są bardzo przydatne, a z klimatyzacji po prostu nie można zrezygnować.

Gdy decydujemy się na zakup takiego produktu, pewne rzeczy musimy jednak przemyśleć i w sposób szczególny zwrócić na nie uwagę. Dobierając tłumik pod uwagę należy wziąć bowiem jego lokalizację, a także zdolność samego tłumienia. To co jest równie ważne, to też możliwość zapewniania maksymalnej higieniczności użytkowania. Mikroorganizmy, które są w stanie zagnieździć się w samym środku instalacji doprowadzić mogą przecież do wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Powracając jednak do instalacji – na ogół tłumiki instaluje się w instalacjach klimatyzacyjnych tam, gdzie jest największe natężenie hałasu, a więc w pobliżu wentylatorów. Mogą być umieszczone na przykład na głównym odcinku przewodu. Jednak z racji tego, że w klimatyzatorach istnieją też inne potencjalne źródła hałasu, między innymi regulatory przepływu czy specjalne kapy – to nie jedyna ich lokalizacja.

tłumik do wentylacji

Firma, która oferuje rozwiązania funkcjonalne i szyte na miarę

Dobra firma przemysłowa zaprojektuje tłumiki absorpcyjne, refleksyjne i kombinowane opierając się na potrzebach klienta i wymaganiach danego miejsca. Wybór poszczególnego rozwiązania zależy bowiem od indywidualnych właściwości źródła hałasu. Odpowiednio dobrany tłumik, to w końcu gwarancja ograniczenia hałasu, ale i prawidłowego przepływu powietrza w instalacji.

Tłumiki hałasu projektowane i sprzedawane przez firmę przemysłową stosowane są w celu ograniczenia emisji hałasu, który powstaje zarówno w kanałach wentylacyjnych i spalinowych, jak i w otworach wlotowych oraz otworach wylotowych powietrza. Zgłaszając się do przedsiębiorstwa możemy liczyć więc na fachowe doradztwo i pomoc. Wszystkie rozwiązania są tu bowiem dostosowywane do klienta. Także te, które dotyczą innych produktów. Firma taka jak Longar Acoustics zajmuje się projektem, montażem i sprzedażą innych dźwiękoszczelnych elementów konstrukcyjnych. W jej ofercie znajdziemy: akustyczne osłony, adaptacje i izolacje akustyczne, a także ekrany i bariery dźwiękochłonne i dźwiękoizolacyjne.

tłumik akustyczny wentylacja

Ochrona pracowników w przemyśle

Pierwsza kategoria produktów dotyczy tych, które wykorzystywane są w przemyśle. Swoiste osłony hałasujących maszyn sprawiają, że na halach produkcyjnych panuje względny spokój. Wpływa to nie tylko na zwiększony komfort pracowników, ale i na ich bezpieczeństwo. Z kolei izolacje i adaptacje akustyczne wykorzystywane są na salach konferencyjnych i w biurowcach. Natomiast ekrany na drogach o natężonym ruchu samochodowym. A więc wszędzie tam, gdzie należy zadbać o mieszkańców okolicznych, często użytkowanych tras.

Głównym kierunkiem działalności dobrej firmy jest bowiem budowa wszelkich instalacji, które efektywnie ograniczają hałas. Korzystając z jej usług mamy pewność wyciszenia zarówno pojedynczego urządzenia, jak i całego obiektu. Co więcej, wszystkie realizowane zlecenia, poprzedzone są analizą źródła hałasu i jego natężenia. Ochrona przed hałasem na stanowiskach pracy jest przecież tak samo istotna, co ochrona przed hałasem w środowisku zewnętrznym. Projektowane i budowane obudowy, kabiny, ekrany i tłumiki są najwyższej jakości. Tak samo, jak prace dotyczące akustyki wnętrz w ramach których firma wykonuje okładziny dźwiękochłonne ścian i stropów oraz izolacje akustyczne przegród budowlanych. Wieloletnie doświadczenie i dbałość o wszystkie szczegóły wykonania, procentuje tu rozwiązaniami wręcz perfekcyjnymi.