Technologie światłowodowe – sprzęt dla monterów sieci światłowodowej

Montaż sieci światłowodowych jest już od kilku lat masywnym przedsięwzięciem operatorów telekomunikacyjnych, którzy starają się dostarczyć nowoczesne i szybkie łącza światłowodowe do jak największej ilości abonentów. Budowa sieci nie jest jednak zadaniem prostym – już samo przycinanie i łączenie światłowodów wymaga nie lada wiedzy i umiejętności, a dodatkowo zastosowania profesjonalnych narzędzi optycznych pozwalających na wykonanie pracy z wysoką precyzją. Jaki sprzęt powinien znaleźć się w skrzynce narzędziowej każdego montera sieci światłowodowych?

Narzędzia dla monterów sieci światłowodowej

Budowa sieci światłowodowej jedynie z zewnątrz przypomina techniki i metody wykorzystywane jeszcze kilkanaście lat temu podczas tworzenia łączy miedzianych. Światłowody pozwalają dziś na osiąganie niezwykle dużej przepustowości łącza, gwarantującej znacznie wyższą niż dotychczas prędkość przesyłania i odbierania danych. Aby było to jednak możliwe, rdzenie dwóch łączonych ze sobą włókien światłowodowych muszą zostać ustawione względem siebie właściwie idealnie, bez najmniejszych przesunięć czy uskoków. W momencie gdy każde minimalne odstępstwo może przyczynić się do osłabienia wydajności łącza lub wpływać na jego żywotność i jakość pracy, zastosowanie profesjonalnych i niezwykle precyzyjnych narzędzi wydaje się być jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia montera sieci światłowodowej powinna być spawarka światłowodowa, dzięki której możliwe będzie stałe połączenie ze sobą pojedynczych włókien światłowodowych. Dzięki możliwości dokładnego ustawienia i wyrównania rdzeni włókien względem siebie, nowoczesne spawarki gwarantują znacznie wyższą precyzję łączenia sieci niż w przypadku spawów mechanicznych. Jednym z akcesoriów, który będzie niezbędny podczas korzystania ze spawarki światłowodowej są osłonki termokurczliwe, których zadaniem jest ochrona spawu światłowodowego przed uszkodzeniem. Oprócz nich konieczne będzie też wyposażenie montera w zapasowe elektrody do spawarki,  czy też strippery do ściągania izolacji włókien w trakcie przygotowywania ich do procesu spawania.

światłowody

Kolejnym elementem, który powinien znaleźć się w rękach montera sieci światłowodowej są wszelkiego rodzaju narzędzia tnące, w tym dedykowane włóknom światłowodowym noże i gilotyny przycinające mikroskopijne włókna pod idealnym kątem prostym, gwarantującym łatwiejsze spawanie włókien ze sobą. Gilotyny stosowane w tym celu nazywa się w branży cleaverami, które dziś kompatybilne są z różnymi rozmiarami powłok i płaszczy włókien światłowodowych, oferują nawet kilkanaście pozycji cięcia i gwarantują wręcz chirurgiczną precyzję cięcia przy naprawdę długiej żywotności pojedynczego łącza.

Wśród dodatkowych narzędzi, które przydadzą się podczas pracy przy montażu światłowodów warto wymienić jeszcze różnorodne strippery, slittery, nożyce do Kevlaru czy czyściki, dzięki którym możliwe jest docinanie, rozcinanie, zdejmowanie osłonek i czyszczenie pojedynczych kabli światłowodowych przed ich ostatecznym połączeniem.

Prace konserwacyjne na sieci światłowodowej

Nawet profesjonalnie zmontowana sieć światłowodowa, która w momencie instalacji działała na 100% może po czasie ulec awariom i usterkom. Monterzy pracujący na co dzień z tego typu infrastrukturą muszą być gotowi na konieczność naprawy, poprawy lub oczyszczania konkretnych elementów sieci tak, by płynność przesyłania danych nie została na dłużej zaburzona. Do tego celu również stosuje się wszelkiego rodzaju akcesoria optyczne, wspomagające nie tylko sam proces czyszczenia włókien, ale też monitorowania ich stanu i wyszukiwania usterek na setkach kilometrów okablowania.

Podstawowym sprzętem, na jaki trzeba tu postawić są bez wątpienia widzialne źródła światła 650 nm, mikroskopy optyczne czy wreszcie przenośne urządzenia do inspekcji sieci światłowodowej. Na szczególną uwagę zasługują tu przede wszystkim źródła światła widzialnego, pozwalające na zlokalizowanie źródła usterek, identyfikację włókien i kontrolę strefy martwej OTDR.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o samym procesie czyszczenia złączy światłowodowych, które choć nie powinny, czasem wymagają dodatkowego oczyszczania. Tu stosuje się wyłącznie specjalistyczne materiały takie jak czyściki do złączy, chusteczki bezpyłowe, kasety czyszczące czy wreszcie niezastąpiony alkohol IPA, który stosuje się powszechnie w czyszczeniu wszystkich urządzeń elektronicznych.