Tajemnicza aura w zamku w Bolkowie

Zamek w Bolkowie uważany jest nie tylko za jeden z największych zamków na całym Dolnym Śląsku, ale także za perłę średniowiecznej architektury obronnej tego regionu. Mimo tego, że z zamku pozostały już w większości ruiny, w dalszym ciągu można zauważyć charakterystyczne dla tej epoki rozwiązania budowlane.

Znajdujące się na Dolnym Śląsku ruiny zamku w Bolkowie od lat zachwycają i przyciągają turystów podróżujących w te okolice. Tajemnicza aura i bogate w szczegóły legendy dodają zwiedzaniu dodatkowego smaczku oraz sprawiają, że trudno jest zapomnieć o doskonale zachowanej warowni. Historia powstania zamku w Bolkowie ma ogromny wpływ na to, jak współcześnie odbierane jest jego znaczenie historyczne.

Mieszkając w pobliżu lub wybierając się na wczasy w tę okolicę, nie sposób nie przyjechać i nie zobaczyć ruin zamku w Bolkowie. Dlaczego warto tam pojechać?

Zamek Bolków – jak powstawał?

Zamek w Bolkowie został wybudowany w XIII wieku za panowania księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Prawdopodobnie zamek powstawał podczas lokacji miasta, a wzniesienie zakończone ostrym spadem tylko ułatwiło Bolkowi I podjęcie decyzji o budowie swojego grodu. Wraz z murem obronnym i znajdującą się dookoła niego fosą, zamek stanowił doskonałe schronienie. Osada, którą założył Bolko I była rozległa i bardziej okazała niż znajdujący się niedaleko gród w Świnach.

Zamek w Bolkowie, określany również mianem warowni, powstawał stopniowo. W pierwszej kolejności Bolek I wzniósł kamienną wieżę dziobową oraz jeden budynek mieszkalny. Aktualnie wieża ma wysokość 25 metrów i jest uznawana za jedną z najwyższych wież zamkowych w Polsce. Kolejne kroki rozbudowy postępują dopiero za panowania Bolka II, który to rozszerza budowę fortyfikacji, sprawiając, że zamek staje się największą twierdzą na Dolnym Śląsku. Zamek pełnił również funkcję skarbca książęcego.

źródło: Google

Po śmierci księcia zamek dostał się w ręce Korony Czeskiej, a dopiero pod koniec XVIII wieku odkupili go Cystersi z Krzeszowa. Niestety, zaniedbania ze strony zakonu, a następnie przekazanie zamku władzom pruskim sprawiły, że warownia zaczęła popadać w ruinę. Dopiero pod koniec XX wieku rozpoczęto prace renowacyjne.

Duch w zamku w Bolkowie

Zamek Bolków to nie tylko piękna, niepowtarzalna średniowieczna architektura. Po zamku krąży legenda, jakby ten był nawiedzony przez ducha błazna Jakuba. Cała historia sięga jeszcze panowania Bolka II, który zakochał się w córce rycerza Lottara – Kunegundzie. Jednak to nie spodobało się rodzicom Bolka, którzy zamknęli dziewczynę w klasztorze, aranżując ślub syna z austriacką księżniczką Agnieszką.

Rodzice ukryli prawdę przed Bolkiem mówiąc mu, iż jego ukochana nie żyje. Aby prawda nigdy nie wyszła na jaw, matka Bolka II postanowiła otruć Kunegundę. Zielarz, który miał zająć się przyrządzeniem śmiertelnego wywaru, przekazał go swojemu uczniowi Jakubowi. Ten natomiast nigdy nie podał go Kunegundzie. Jakub postanowił jednak zostać nadwornym błaznem i podczas jednej z uczt prawda wyszła na jaw. Panujący już wtedy jako książkę Bolko II skazał Jakuba na śmierć. Od tej pory duch błazna nawiedza mury zamku w Bolkowie, strasząc turystów.

Druga legenda głosi, iż zamek Bolków jest połączony tajemnym przejściem z grodem znajdującym się w Świnach. Tunelu nigdy nie odnaleziono, ale podejrzewa się, że to właśnie w nim przechowywane były największe książęce skarby.

źródło: Google

Dlaczego warto zwiedzić zamek w Bolkowie – praktyczne informacje

Zamek w Bolkowie to niezwykle interesujące miejsce na Dolnym Śląsku. Szczególnie warto tutaj przyjechać latem i późną jesienią, aby móc podziwiać piękne widoki na całą okolicę. Oprócz tego w sezonie turystycznym odwiedzający mają okazję wziąć udział w licznych festiwalach oraz turniejach rycerskich. Jednym z bardziej znanych wydarzeń jest Castle Party, organizowane raz do roku dla wszystkich wielbicieli rocka gotyckiego.

Na terenie zamku w Bolkowie działa również Bractwo Rycerskie.

Zamek jest dostępny dla odwiedzających przez cały rok, siedem dni w tygodniu. Bilety wstępu są niezwykle przystępce, a widoki z wieży oraz fortyfikacji – niezapomniane. Planując weekendowy wypad na Dolny Śląsk koniecznie trzeba zwiedzić Zamek Bolków.