Sztuki walki dla kobiet – dlaczego warto?

Sztuki walki są często utożsamiane, jako sport dla mężczyzn. Nic bardziej mylnego!

Jest to doskonały sposób, aby rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Ten szeroki zakres ćwiczeń przynosi wiele korzyści dla ciała oraz ducha. Poprawiają wygląd fizyczny, koordynację i balans ciała. Pomagają również w odstresowaniu się, a jak wiadomo stres towarzyszy nam każdego dnia. Zalet płynących z uczęszczania na treningi sztuk walki jest całe mnóstwo. Są one głównym czynnikiem, sprawiającym, że jest to coraz bardziej popularna forma aktywności wśród kobiet.

Znajomość technik samoobrony

Podstawową zaletą płynącą z ćwiczenia sztuk walki jest poznanie technik samoobrony. Przyda się to każdemu z nas, ale zwłaszcza silnym, niezależnym kobietom. Niestety nadal to one są najczęstszymi ofiarami napaści. Regularne treningi oraz sumienne wykonywanie ćwiczeń, zwiększą poczucie bezpieczeństwa. Sztuki walki uczą również szacunku do przeciwnika, co jest niezwykle istotne w przypadku obrony koniecznej. Podczas użycia jej, należy dostosować swoją siłę do napastnika, ale także zastosować ją, kiedy występują ku temu konkretne przesłanki.

Poprawa kondycji fizycznej

Sztuki walki wymagają włożenia wiele pracy i wysiłku, zwłaszcza, jeżeli stawiamy sobie jasne cele jak np. poprawa kondycji fizycznej czy wyglądu sylwetki. Ćwiczenia poprawiają ogólny rozwój fizyczny, kondycję oraz odporność na ból, przez częsty kontakt fizyczny, uniki, ciosy oraz chwyty. Ten zestaw podnosi również koordynację ruchową oraz utrzymanie balansu ciała. Ćwiczenia nie ograniczają się do zwykłego uderzania w worek treningowy.

Każda z form sztuk walki wymaga serii specjalnych ćwiczeń gimnastycznych wzmacniających konkretne partie ciała. Ćwiczenia na brzuch czy też bieganie – wszystkie stanowią podstawę do sukcesu w budowaniu dobrej formy oraz płaskiego brzucha. Regularne ćwiczenia poprawiają wygląd całej sylwetki, co często stanowi cel wielu kobiet.

Dodatkowym atutem płynącym z treningów sztuk walki jest zbawienny wpływ na zdrowie. Dzięki wschodnim sztukom walki (np. karate) korygowane są wady postawy (skolioza, lordoza, kifoza). Regularne ćwiczenia poprawiają także układ krążenia, obniżając przy tym ryzyko zawału serca.

Sztuki walki są również wykorzystywane jako forma terapii dla osób niepełnosprawnych umysłowo. Mają one między innymi pozytywny wpływ na osoby z autyzmem. Zalet zdrowotnych, jak widać, jest wiele, a wiadomo, że w zdrowym ciele – zdrowy duch. Jaki więc wpływ na psychikę człowieka mają sztuki walki?

akademia samoobrony dla kobiet

Kontrola nad ciałem i umysłem

Sztuki walki kojarzą się z wyładowaniem emocji. Jest to fakt, który stanowi doskonały przykład na to, że są one metodą relaksacyjną. Narażeni każdego dnia na stresujące sytuacje szukamy wyciszenia, ale także miejsca, gdzie nasz lęk i złość może „uciec”. Podczas nauki oraz uprawiania sztuk walki, niezwykle ważny jest oddech. Ćwiczenia łączące pracę głowy, myśli z oddechem, działają odprężająco.

Dzięki umiejętnościom uzyskanym podczas treningów, nie tylko zyskasz siłę fizyczną, ale także pewność siebie. Wynika to ze znajomości technik samoobrony, satysfakcji z wykonywanych ćwiczeń, ale także efektów widocznych w sylwetce. Dodatkowym wpływem na psychikę jest kształtowanie silnej woli oraz dyscypliny. Wszystko to pozwala na zyskanie pełnej kontroli nad swoim ciałem.

Poświęcenie warte nagrody

Sztuki walki wymagają niezwykle wiele wysiłku oraz sumienności. Jest to pewnego rodzaju poświęcenie, ale efekty, które można uzyskać są niezwykle cenne. Prowadzenie walki nie kończy się na macie, ale jest nieodzownym elementem życia. Ważne, aby zachować w niej pełnię harmonii. W Akademii samoobrony Jakuba Bajora doskonale rozumiemy filozofię płynącą ze sztuk walki. Szacunek do własnego ciała, traktowanie go, jako świątyni jest niezwykle ważne. Uczymy nie tylko ruchów, ale kontroli nad nimi oraz całym organizmem.