Szkolenia medyczne i ich rodzaje

Szkolenia i kursy medyczne są wartościowym uzupełnieniem wiedzy przedstawianej studentom i młodym lekarzom w okresie ich nauki i pierwszych lat praktykowania zawodu.

W związku z ciągle zmieniającą się i ewoluującą naturą medycyny i różnych jej obszarów, osoba decydująca się na karierę w branży medycznej musi być gotowa na ciągłe pogłębianie swojej wiedzy, zdobywanie nowych umiejętności oraz zapoznawanie się z nowymi, pojawiającymi się technikami pracy i narzędziami diagnostycznymi wykorzystywanymi na co dzień w obsłudze pacjentów. Jakie szkolenia medyczne można podjąć poza uczelnią i dlaczego warto się na nie zdecydować, szczególnie w okresie pandemii? 

Rodzaje kursów i szkoleń medycznych

Kursy prowadzone w ramach programów rozwoju wiedzy i umiejętności praktycznych studentów oraz specjalistów różnych obszarów medycyny skupiają się zarówno na kwestiach diagnostyki chorób, jak i konkretnych metodach pracy i przeprowadzania badań w zakresie ultrasonografii, okulistyki, elektrokardiografii i wielu innych. Podczas kursów przygotowywanych przez Fundację Medelight poruszane są zagadnienia związane z pracą z ultrasonografem i EKG, ale także codzienną pracą okulistów i optometrystów, wadami refrakcji, badaniami gałki ocznej i oczodołów, a nawet prowadzeniem własnej działalności medycznej. Przygotowane i prowadzone przez specjalistów i dla specjalistów kursy reprezentują wysoki poziom wiedzy teoretycznej i praktycznej, która może okazać się wartościowa zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych już specjalistów. 

Wybierając kursy medyczne warto oczywiście kierować się swoją specjalizacją i zainteresowaniami, ale wybierać też takie kierunki szkoleń, które umożliwią dalszy rozwój i zgłębianie wiedzy, zarówno w teorii, jak i w praktyce. W związku z tym warto na bieżąco śledzić oferty dostępnych kursów, dopasowywać je do swojej specjalizacji i korzystać z możliwości, jakie oferują – współcześnie, w czasach pandemii, wiele kursów i szkoleń jest organizowanych w trybie online, co zwiększa możliwość uczestnictwa w ciekawych wykładach i szkoleniach nawet jeśli znajdujesz się na drugim krańcu Polski. 

Kursy medyczne: stacjonarnie, czy online?

Zdecydowaną przewagą kursów stacjonarnych jest możliwość uczestnictwa w całym szeregu zajęć praktycznych i nauki wykorzystywania różnych technik diagnostycznych podczas pracy z pacjentami. Z uwagi na pandemię możliwości organizacji szkoleń stacjonarnych zostały jednak mocno ograniczone, wymagając przeniesienia wielu kursów do strefy online.

Z perspektywy specjalistów medycyny nie jest to jednak większym problemem – wielu z nich nie ma na co dzień możliwości, by zrezygnować z pracy i wziąć udział w dwudniowych szkoleniach w delegacji, ale otrzymanie tego samego kursu w formie online jest już znacznie łatwiejsze.

kursy medyczne przez internet

Ci, którzy dodatkowo pracują na co dzień z urządzeniami i technikami, w zakresie których organizowane jest szkolenie mogą sprawdzać przedstawioną na kursach wiedzę teoretyczną w praktyce i na bieżąco weryfikować przyswajane informacje z możliwościami sprzętu dostępnego w przychodni, szpitalu czy prywatnym gabinecie. 

Dlaczego warto zdecydować się na udział w kursach medycznych? 

Kursy przygotowywane m.in. przez Fundację Medelight są kierowane zarówno do studentów i stażystów przygotowujących się dopiero do wykonywania zawodów związanych z opieką medyczną i obsługą pacjentów, jak i specjalistów branży medycznej chcących podnosić swoje kompetencje i doszkalać się w zakresie powszechnie stosowanych technik diagnostycznych. Podczas szkoleń kładzie się nacisk przede wszystkim na umiejętności praktyczne, poprzedzając je jedynie wstępem teoretycznym, tak by każda godzina kursu mogła zostać maksymalnie wykorzystana na doskonalenie umiejętności i pracę bezpośrednio z pacjentami. 

Korzystanie z tego typu kursów to najlepsza okazja na pogłębianie wiedzy i technik pracy z określonymi metodami diagnostycznymi, ale też na otwarcie się na innych specjalistów w branży i poznanie ich metodyki pracy. Z perspektywy początkujących kursy są z kolei dobrą okazją na przygotowanie się do wejścia na konkurencyjny rynek pracy – uczestnicy kursu dostają certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia, którym mogą posługiwać się m.in. przy składaniu odpowiedzi na oferty pracy.