Szkolenia BHP dla większego bezpieczeństwa

Niewielu z nas lubi się doszkalać. Najczęściej traktujemy ten sposób rozwoju osobistego jako zło konieczne i z niechęcią słyszymy od naszych przełożonych, że w najbliższym czasie musimy wybrać się na zajęcia doszkalające. Nie inaczej jest w przypadku BHP. Jest to dziedzina, która jest o tyle ważna, że wpływa w sposób bezpośredni na nasze (i innych) bezpieczeństwo. Niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to w niektórych przypadkach to po prostu brawura.

BHP – twarde prawo ale prawo

To że BHP ociera się niekiedy o absurd wie niemal każdy. Z tym, że czasami tylko taka nadgorliwość ma swój głęboki, na pozór ukryty sens. Pracownicy chcą zazwyczaj robić wszystko szybko i po najmniejszej linii oporu. To niechybnie prowadzi do powstania tak zwanego ryzyka zawodowego wynikającego ze sposobu pracy oraz warunków w jakich się ta praca odbywa. Szczególnie place budowy czy zakłady przemysłowe są narażone na podwyższone ryzyko w związku z tym statystyki  notują w takich miejscach podwyższoną liczbę wypadków. Czy tych zdarzeń można było uniknąć? Czy BHP ma realny wpływ na nasze bezpieczeństwo.

bhp_szkolenie

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczne. Dowiedziono w wielu badaniach, że w miejscach gdzie dokładnie stosuje się przepisy BHP odnotowuje się mniejszą liczbę incydentów. Jednak nawet w takich miejscach i tak sporadycznie dochodzi do groźnych dla zdrowia i życia pracowników zdarzeń. Dlatego ogólnie rzecz biorąc stosowanie się do zasad BHP nie wyklucza ryzyka wypadku ale zmniejsza go. O ile? To już zależy od indywidualnych predyspozycji czy charakteru wykonywanej pracy.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo?

Najprostszym sposobem na zapewnienie sobie i swoim pracownikom zwiększonego poziomu bezpieczeństwa jest regularnie przeprowadzany kurs BHP. Tego typu zajęcia powinny być organizowane cyklicznie, w miarę możliwości w miejscu pracy. Zależnie od charakteru działalności danej firmy mogą obejmować zajęcia teoretyczne a także praktyczne. Najczęściej ograniczają się one do formy wykładów na których wykwalifikowany specjalista z dziedziny bezpieczeństwa mówi o zagrożeniach a także o możliwościach ich wyeliminowania. Jednak to na pracowniku ciąży obowiązek stosowania się do zaleceń. Nikt nie przejmie odpowiedzialności za własne postępowanie na miejscu pracy ponieważ ostatecznie to pracownik podejmuje decyzję. Należy o tym pamiętać pracując w każdym zakładzie pracy. Nawet z pozoru bezpieczne biuro niesie ze sobą ryzyko powstania wypadków a tych chciałby uniknąć chyba każdy – zarówno pracownik jak i pracodawca. Jest to jak najbardziej do wykonania jednak wymaga zaangażowanie wszystkich stron. Obowiązuje to bowiem zasada łańcucha – system jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. I to ma świetne przeniesienie na realia pracy. Gdyby każdy był tak mocny… może nie byłoby tylu problemów i tylu wypadków. Tymczasem korzystajmy z przywileju korzystania ze szkoleń BHP, które nie są tylko wymysłem biurokratów a mają swój sens.