Studenci dorabiają w wakacje w Holandii

Wakacyjne emigracje za pieniądzem to bardzo częsty sposób na zarobienie pieniędzy przez studentów. Jak wiadomo studiowanie zarówno dzienne, jak i zaoczne jest kosztowne. W przypadku studiów zaocznych — musimy opłacić czesne. Studia dzienne wiążą się z mieszkaniem w dużym mieście, które generuje koszty zarówno za wynajem mieszkania, jak i wyżywienie. Dlatego też coraz więcej studentów decyduje się, by swoje trzymiesięczne wakacje spędzić na pracy poza granicami Polski.

Praca w Holandii okazuje się być świetnym wyborem na dobry zarobek. To nie tylko pozyskiwanie pieniędzy za wykonaną pracę, ale też możliwość zwiedzenia innego państwa, zapoznania się z jego mentalnością, kulturą. To doskonały sposób na połączenie czasu wolnego z zarobkiem. A sumy, które uda nam się odłożyć — możemy wykorzystać w trakcie roku akademickiego na nasze potrzeby.

Czy możemy pracować w Holandii bez znajomości języka?

Znajomość języka holenderskiego nie należy do najpopularniejszych. Natomiast większość studentów jest zaznajomiona z językiem angielskim, który znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie za granicą. Dodatkowo w kwestiach formalnych możemy liczyć na wsparcie ze strony biur pośredniczących w poszukiwaniach pracy. Dlatego też po podpisaniu takiej umowy, w przypadku jakiejkolwiek potrzeby kontaktu z pracodawcą holenderskojęzycznym — możemy liczyć na wsparcie pośrednika. Tak więc możliwość pracy w Holandii jest dla nas otwarta, nawet jeśli nie znamy języki holenderskiego.

Jakie są stawki za pracę w Holandii?

Praca za granicami kraju może być znacznie bardziej dochodowa od tej w Polsce. Warto więc rozeznać się w obowiązujących stawkach. Stawka zależna jest od naszego wieku, to znaczy, że pracownik w przedziale wiekowym od 18 do 20 roku życia zarobi na godzinę nieco mniej od tego, który przeszedł już 20 rok życia. Dodatkowo stawki mogą się różnić w zależności od stanowiska. W magazynie zarobimy więcej niż pieląc kwiaty jako ogrodnik. Jednak posiadając dokumenty na specjalistyczne sprzęty — na przykład wózki widłowe boczne czy spawacza — możemy oczekiwać wyższych stawek od tych magazynowych. Wszystko uzależnione jest od naszych możliwości i uprawnień.

Czy możemy liczyć na ubezpieczenie w razie choroby?

Oczywiście na terenie Unii Europejskiej studenci objęci są ubezpieczeniem. Dodatkowo podejmując pracę w firmie holenderskiej — możemy korzystać z dostępnych w niej pakietów medycznych. Wszystko to zależne jest od rodzaju firmy i tego, co ona proponuje. Warto więc sprawdzić proponowane przez placówki pakiety medyczne.

W jaki sposób możemy uzyskać wynagrodzenie za naszą pracę?

Korzystając z pośrednika możemy oczekiwać różnych form płatności. Wypłaty mogą być w formie standardowej, czyli będą to przelewy na konto. Ta forma stanowi gwarancję bezpieczeństwa i rzetelności rozliczenia. Możemy też poprosić pośrednika o Jaaropgaafu, to karta, która stanowi niezbędny dokument do otrzymania zwrotu podatku z Holandii. Takie zwroty podatku bardzo często okazują się świetny, dodatkowym zastrzykiem gotówki w ciągu roku.

Wakacyjna praca poza granicami kraju okazuje się być świetną alternatywą dla studentów. Pozwala na pozyskanie większych, dodatkowych środków, z których możemy korzystać w ciągu roku. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia funkcjonowanie podczas roku akademickiego. Zapewniając sobie zastrzyk gotówki na cały ten okres — mamy możliwość na czynne uczestnictwo w roku akademickim i chłonięcie wiedzy w pełni możliwości. Nic dziwnego, że Holandia stała się tak popularnym kierunkiem zarobkowym dla studentów.