Sprzęt sportowy w rehabilitacji

Czy sprzęt sportowy znany doskonale z siłowni może być wykorzystywany w celach rehabilitacyjnych? Z reguły bieżnie, orbitreki czy wioślarze kojarzą się raczej z osobami w pełni sprawnymi, aktywnymi fizycznie i zdolnymi samodzielnie korzystać z dostępnego na siłowni sprzętu sportowego.

Jak się jednak okazuje, gabinety fizjoterapii i ośrodki rehabilitacji coraz częściej stawiają na taki sam sprzęt do wyposażenia własnych sal ćwiczeń i pracy z pacjentami powracającymi dopiero do pełnej sprawności ruchowej. Jaki sprzęt sportowy wykorzystuje się w rehabilitacji, jakie są jego podstawowe funkcje i jak sam ruch wpływa na zdrowie człowieka?

Ergometr wioślarski – niezawodny sprzęt wzmacniający całe ciało

Rehabilitacja ruchowa pacjentów, którzy po wypadku, dłuższej chorobie czy ogólnej niedyspozycji utracili znaczną część siły mięśni powinna zawsze przebiegać stopniowo i wprowadzać określone ćwiczenia i aktywność pod kontrolą specjalisty rehabilitacji. Wykorzystanie podczas terapii znanego z siłowni wioślarza jest w tym celu wyjątkowo trafionym pomysłem. Ergometry angażują podczas ćwiczeń aż 95% wszystkich mięśni ciała, dzięki czemu pozwalają poprawić ogólną sprawność ciała. Wbrew pozorom, korzystanie z nich nie wymaga ogromnej siły czy wprawy – przedstawiona przez rehabilitanta technika wykonywania ćwiczeń powinna po czasie wydawać się naturalna, a sam pacjent skupi się na angażowaniu w pracę poszczególnych partii mięśni.

Ergometry mogą być wykorzystywane podczas rehabilitacji mięśni w obrębie brzucha, grzbietu, ramion, nóg, pośladków i klatki piersiowej. W warunkach rehabilitacyjnych są więc dedykowane przede wszystkim dla pacjentów wymagających poprawy ogólnej sprawności ruchowej i stopniowego budowania masy mięśniowej niezbędnej między innymi do utrzymania prawidłowej postawy ciała.

Bieżnia w rehabilitacji – jak wykorzystać bieganie podczas leczenia?

Jedną ze zdecydowanie największych zalet bieżni spotykanych na siłowni jest to, że bieganie na sprzęcie jest mniej obciążające dla stawów i mięśni niż bieg w terenie. Cecha ta została skutecznie wykorzystana w ośrodkach rehabilitacyjnych, których pacjenci na co dzień zmagają się z bólami stawów i problemami w obrębie kończyn dolnych. Bieżnia jest dla takich osób często pierwszym dowodem na to, że nawet ból stawów czy przebyte kontuzje nie oznaczają konieczności rezygnacji z aktywności fizycznej.

Jak działa bieżnia? Zastosowany pas pokrywający powierzchnię bieżni i poruszający się w tempie określonym w panelu sterowania ugina się lekko pod ciężarem użytkownika i w przeciwieństwie do terenu, amortyzuje część obciążenia stawów kolanowych i biodrowych odczuwanych podczas biegu. Za zaletę w kontekście rehabilitacji można uznać tu także samą możliwość dostosowania tempa pracy bieżni do potrzeb pacjenta – pierwsze kilka sesji zajęć na bieżni odbywają się najczęściej w formie lekkiego spaceru lub szybszego marszu i przynoszą równie dobre wyniki, jak sam bieg w późniejszych etapach leczenia.

orbitrek sklep
Przykładowy model orbitreka w sklepie internetowym X-REH.

 

Orbitrek i rower na wyposażeniu gabinetów rehabilitacyjnych

Orbitreki stały się jednym z najpopularniejszych urządzeń treningowych na siłowniach głownie za sprawą łatwości ich użytkowania i dostępności dla niemalże każdego użytkownika poszukującego sposobu na łagodną aktywność fizyczną.

Podobnie jak rowery stacjonarne, orbitreki mogą znaleźć zastosowanie także poza siłownią, sprawdzając się wyjątkowo dobrze w gabinetach rehabilitacyjnych. Obydwie grupy sprzętu mają na celu jedno – poprawę ogólnej kondycji użytkownika przy stosunkowo niewielkim obciążeniu stawów i mięśni przy pierwszych kilku zajęciach na sprzęcie sportowym.

Chęć szybkiego powrotu do sprawności fizycznej, w tym także szybkich spacerów, biegania czy jazdy na rowerze jest naturalnym efektem kontuzji czy choroby pozbawiającej osobę wielu możliwości ruchowych.

W przypadku możliwych do wyleczenia niesprawności sprzęt sportowy może okazać się najlepszą motywacją do ćwiczeń i kontynuacji rehabilitacji pomimo odczuwanych kłopotów – możliwość wejścia na orbitrek czy rower stacjonarny po złamaniu nogi, problemach z kręgosłupem czy czasowym unieruchomieniu w łóżku daje wyjątkowe poczucie motywacji do dalszego leczenia i czynienia postępów.

Ćwiczenia na orbitreku nie są trudne, dlatego można polecić je niemal każdemu, bez względu na stan fizyczny czy kondycję. Rehabilitacja może przebiegać tak lekko, jak to tylko konieczne i z czasem podnosić poziom trudności by umożliwić poczynienie postępów przez pacjenta. Tak samo należy traktować w tej kategorii rowery stacjonarne, szczególnie przydatne w leczeniu problemów z kończynami dolnymi.