Sprzątanie po śmierci – tylko przez profesjonalną i certyfikowaną firmę

Zdarza się, że zmarłego po zgonie bliscy lub inne osoby odnajdują po pewnym czasie. Wyczuwalny jest wówczas nie tylko specyficzny zapach. W miejscu po śmierci pojawia się wiele drobnoustrojów oraz różnego rodzaju zmian biologicznych, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu zwierząt oraz ludzi. Dlatego też bardzo istotne jest profesjonalne sprzątanie po zgonie.

Przykry zapach

Wielu amatorów zabiera się za porządki po zgonie nie mając świadomości, jak głęboko, gdzie i dlaczego przykry zapach wchodzi. Wywietrzenie mieszkania czy innego rodzaju pomieszczenia po śmierci bez profesjonalnych metod jest niemalże nierealne. Dzieje się tak dlatego, że za zapach w dużej mierze odpowiadają drobnoustroje oraz płyny ustrojowe, które wnikły bardzo głęboko w struktury domu. Profesjonalne, certyfikowane firmy posiadają środki i aparaturę, które skutecznie unicestwiają nieprzyjemny zapach bez szans na jego powrót.

sprzątanie po zmarłych
źródło: Vector

Odpadki biologiczne

Bardzo często osoby, które chcą posprzątać po zgonie na własną rękę nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie taki proceder za sobą niesie. Podstawowym zagrożeniem wynikającym z takiego stanu rzeczy jest zarażenie się chorobą zakaźną. Nawet jeżeli zmarły był osobą nam znaną, mogliśmy nie być poinformowani o zachorowaniu przez niego na wirusa HIV czy WZW. Zakażenie się niektórymi chorobami jest nieuleczalne, dlatego sprzątanie po zmarłym powinniśmy zostawić osobom, które są w tej kwestii profesjonalistami. Kolejnym istotnym aspektem jest dokładne zebranie szczątek po zmarłym. Bardzo trudnym przypadkiem jest sprzątanie po samobójstwie przez postrzelenie lub podcięcie żył. Odpadki biologiczne takie jak krew czy resztki kości i mózgu mogą znajdować się w wielu miejscach, których osoba niedoświadczona może się nie spodziewać. Dlatego też ważne, by zajęła się tym certyfikowana firma. Kiedy człowiek umiera — ulatuje z niego wiele płynów ustrojowych, które przesiąkają w miejsce, w którym nastąpił zgon. Po kilku godzinach ciało zaczyna wydzielać zapachy, które wabią insekty. Mieszkanie staje się wówczas ich siedliskiem.

Radzenie sobie z insektami

Bardzo często firmy porządkujące po zgonach zajmują się również usuwaniem insektów. Wynika to z faktu, że na miejscu zgonu bardzo często porządkujący mają do czynienia z insektami, które zlatują się do martwego ciała. Tylko specjalistyczny sprzęt i środki pozwolą na zupełne pozbycie się niepożądanych owadów i umożliwienie dalszego oczyszczania miejsca śmierci.

Usuwanie odpadów, mebli i innych przedmiotów zanieczyszczonych

Kanapa, na której rozkładał się zmarły, lub inne przedmioty, które znajdowały się w bliskim sąsiedztwie do zgonu — nie mogą zostać po prostu wyrzucone na śmietnik. Takie działanie mogłoby doprowadzić do epidemii choroby. Dodatkowo ze śmietnika unosiłby się zapach martwego człowieka. Dlatego też takie zachowanie wedle polskiego prawa jest nielegalne. Do uprzątnięcia miejsca zgonu niezbędny jest specjalny kontener na odpady biologiczne. Wedle polskiego prawa firma zajmująca się porządkowaniem po zgonach — ma obowiązek doprowadzić miejsce śmierci do stanu, w którym będą mogli wprowadzić się nowi lokatorzy.

dezynfekcja po zmarłym
źródło: Vector

Jak wygląda proces porządkowania po zmarłym?

Kiedy ekipa sprzątająca wchodzi do mieszkania, w którym nastąpił zgon — przede wszystkim uprząta pierwsze po nim ślady — wyrzuca meble oraz tkaniny przesiąknięte zapachem i płynami ustrojowymi. Bardzo często okazuje się niezbędne zerwanie podłogi lub tynku ze ścian. Następnie miejsce odkażane jest specjalistycznymi specyfikami. Pozostałości biologiczne zbierane, a miejsca po nich — czyszczone.

Kiedy ekipa pozbędzie się już wszystkich elementów, które miały styczność ze zmarłym, przechodzi do kolejnych kroków. Kolejnymi krokami jest wstępne wietrzenie mieszkania i rozłożenie trutek na ewentualne insekty. Następny krok stanowi ozonowanie powietrza. Ten proces odbywa się w przy już zamkniętych oknach i ma na celu całkowite usunięcie przykrego zapachu. Warto nadmienić, że to bardzo skuteczna metoda, która pozwala na pozbycie się nie tylko zapachu, ale też drobnoustrojów i alergenów znajdujących się w powietrzu. W ten sposób ekipa sprzątająca nie tylko oczyszcza mieszkanie z resztek biologicznych, ale też doprowadza do oczyszczenia powietrza, by przykry zapach już więcej się nie ujawniał.