Sposoby na krzywe zęby

Wielu ludzi marzy o tym, aby wyprostować swoje krzywe zęby, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jakie mają możliwości. Nie tylko aparat na zęby, chociaż definitywnie jest on popularną formą prostowania zębów, poradzi sobie dobrze z ich krzywizną. Co zatem można zrobić ze swoimi krzywymi zębami? Jakich metod używać, aby efekty były jak najlepsze i były widoczne jak najszybciej? Prawdą jest, że do wyboru jest bardzo dużo możliwości.

Kiedy do ortodonty?

Niektóre wady zgryzu można wyleczyć za pomocą aparatu ortodontycznego. Najczęściej jest on noszony przez młodzież, jednak coraz częściej decydują się na niego również dorośli. Jak przebiega leczenie ortodontyczne? W etapach. Najpierw lekarz przeprowadza konsultację z pacjentem. Następnie ocenia on zdjęcia RTG i pobiera odciski na modele diagnostyczne. Po czymś takim następuje omówienie planu leczenia i założenie aparatu stałego (czasami jest to poprzedzone założeniem separatorów – ale to wyłącznie w niektórych przypadkach).

 	 implantologia wrocław

Po założeniu aparatu pacjent zapoznawany jest z instrukcją jego użytkowania. Oprócz tego, w pewnych odcinkach czasu są wykonywane wizyty kontrolne. Także po zdjęciu aparatu następują wizyty kontrolne. Warto wspomnieć, że przeważnie leczenie aparatem ortodontycznym trwa dwa lata, jest to więc leczenie wymagające pewnej ilości czasu. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy leczenie trwa krócej, ale zdarza się też, że trwa dłużej.

Kiedy zainwestować w implanty?

Implanty to świetny sposób na wiele problemów z uzębieniem. Przede wszystkim, implantem można wypełnić lukę w uzębieniu. Dzięki wstawieniu implantu nie potrzebne jest naruszanie uzębienia zdrowego, oraz szlifowania go. Implant składa się z kilku części – tej wkręconej w kość oraz łącznika i korony (czyli części widocznej). Jak najbardziej możliwe jest zastąpienie krzywego zęba implantem, jednak zawsze warto jest zastanowić się nad innymi alternatywami. Zdrowe, a jedynie krzywe zęby nie powinny być poddawane ekstrakcji. Jedynie wymiana zepsutych zębów na implanty będzie dla pacjenta korzystna.

Licówki – rozwiązanie idealne?

Licówki to idealny sposób, aby poprawić całościowy wygląd swoich zębów. Można za ich pomocą skorygować kształt, wielkość oraz kolor zębów. Nie jest to rozwiązanie tanie, ale zdecydowanie skuteczne. Ludzie Hollywood, którzy znani są z pięknego uśmiechu, stosują właśnie metodę licówek. Na czym ona polega? To proste, na powierzchni zdrowego zęba mocowana jest bardzo cienka warstwa materiału cementowego. Dzięki temu można uzyskać naprawdę estetyczny efekt.

Jest wiele rodzajów licówek. Najpopularniejszymi i dającymi najlepsze efekty są te, wykonane z porcelany. Jednak istnieją także licówki kompozytowe, ceramiczne czy akrylowe. Przeważnie do uzyskania najbardziej odpowiedniego efekty, na przednim łuku zębowym, mocowanych jest od 6 do 8 sztuk licówek.

Podsumowanie

Jak więc widać, sporo jest możliwości na poprawę wyglądu krzywych zębów. Począwszy od aparatów ortodontycznych, poprzez implanty, aż na licówkach kończąc. Uśmiech może być poprawiony na wiele różnych sposobów i w zasadzie to od pacjenta i stanu jego zębów zależy, jakie rozwiązanie będzie można zastosować i da najlepsze efekty.

Warto zatem na samym początku wybrać się na konsultacje do lekarza dentysty, dzięki czemu będzie wiadome, jaki jest stan uzębienia i na co on pozwala. Dopiero po takiej konsultacji, będzie wiadomo, jakie rozwiązanie będzie najskuteczniejsze i najlepsze dla pacjenta. Tych wytycznych warto się trzymać.


Artykuł powstał przy współpracy z dentalium.wroclaw.pl