Specyfika żurawi samochodowych

Żurawie, czyli urządzenia do prac na wysokościach, występują w wielu odsłonach, zachwycając funkcjonalnością. Bardzo popularne są między innymi dźwigi samochodowe, które doskonale sprawdzają się w najróżniejszych działaniach o charakterze budowlanym. Co więcej, są one dostępne w zróżnicowanych parametrach, dzięki czemu można liczyć nawet na bardziej rozbudowane maszyny. Nie sposób odmówić im nowoczesności, która bez wątpienia wpływa na wysoki komfort użytkowania. Nic dziwnego, że z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do korzystania z żurawi samochodowych, zazwyczaj decydując się na ich wynajem. Takie działanie jest naprawdę bardzo popularne wśród firm świadczących usługi budowlane.

Czym wyróżnia się żuraw samojezdny?

Głównym znakiem rozpoznawczym żurawi samochodowych jest ich dolna część w postaci podwozia samochodowego. Należy zaznaczyć, że zazwyczaj pochodzi ono od pojazdów ciężarowych, ponieważ doskonale sprawdzają się one w pracach budowlanych. Ze względu na znaczną wytrzymałość, z powodzeniem mogą być wykorzystywane w połączeniu z dźwigiem. Często mamy także do czynienia z tak zwanym podwoziem samojezdnym. Taki model sprawdzi się przede wszystkim w przypadku wykonywania przeładunku bądź konieczności zrealizowania prac o charakterze montażowym. Firmy budowlane zazwyczaj dysponują co najmniej dwoma modelami pojazdów, dzięki czemu są w stanie zrealizować prace o zróżnicowanym charakterze. Warto podkreślić, że każdy z żurawi samochodowych posiada odpowiedni dla siebie udźwig oraz może pracować na określonej wysokości. Koniecznie należy zapoznać się z tego typu parametrami, bo tylko dzięki temu można zyskać pewność, że konkretne urządzenie sprawdzi się w danym zadaniu.

Żuraw samojezdny w pracy

Jakimi dźwigami wykonuje się prace?

Z pewnością niewiele osób zdaje sobie sprawę, że usługi dźwigowe mogą być realizowane w oparciu o najróżniejsze pojazdy dźwigowe. W przypadku żurawi samochodowych możemy spotkać się z rozróżnieniem dotyczącym między innymi napędu. Niektóre z omawianych sprzętów są wyposażone w napęd elektryczny, inne z kolei dysponują napędem hydraulicznym czy mechanicznym. Niewątpliwie wpływa to na specyfikę ich działania, dlatego nie można bagatelizować kwestii napędu. Firmy zajmujące się wynajmem urządzeń dźwigowych zawsze dostarczają niezbędnych informacji dotyczących parametrów poszczególnych modeli dźwigów, w tym także informacji odnoszących się do wspomnianego napędu. Na pewno jednak w niektórych przypadkach istotniejsze okażą się wytyczne względem parametrów udźwigu czy maksymalnej wysokości żurawia, które również wpływają na jego specyfikę.

Wykorzystanie żurawi w pracy

Warto nieco szerzej zainteresować się parametrami konkretnych żurawi samochodowych, aby w ten sposób uświadomić sobie, że mogą być ona wykorzystywane w najróżniejszych zleceniach. Wynajem dźwigów oferuje różnorodne wykorzystanie maszyn, chociaż najczęściej wykorzystuje się je w budownictwie, konstrukcjach czy montażu. Być może wielu Polaków nie jest świadomych tego, że obecnie dźwigi samochodowe są częściej wykorzystywanymi urządzeniami na placach budowy. Warto zaznaczyć, że są one także coraz częściej unowocześniane, dzięki czemu zachwycają wieloma funkcjonalnymi rozwiązaniami. W efekcie, prace budowlane przebiegają w szybszym tempie