Specjalistyczne zabawki terapeutyczne

Nic bardziej nie cieszy rodzica niż zdrowe dziecko. Niestety nie każdemu rodzicowi jest to dane. Część dzieci rodzi się z różnymi wadami, chorobami, zaburzeniami. Niektóre dzieci przychodzą na świat z autyzmem, czyli ze złożonymi zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Dzieci autystyczne są wyalienowane, mają zakłócone zdolności komunikowania swoich uczuć, budowania relacji z innymi, trudności z integracją wrażeń zmysłowych. Autyzm nie jest w pełni uleczalny, zaburzenie zostaje do końca życia. Dzieci autystyczne poddaje się różnym formom leczenia, które w wielu przypadkach przynoszą znaczną poprawę funkcjonowania.

Zabawa wraz z korektą

Wczesne wykrycie, rozpoznanie choroby i objęcie odpowiednim programem terapeutycznym wspierającym rozwój dziecka zapewnia większe osiągnięcie poprawy objawowej. Prowadzi się oddziaływania behawioralne, edukacyjne i wspomaga się to leczeniem farmakologicznym. Niemowlęta autystyczne charakteryzuje brak reagowania uśmiechem na twarze rodziców, bliskich, sporadyczny kontakt wzrokowy, dziecko nie wodzi wzrokiem za twarzami, ma „puste spojrzenie”. Dzieci autystyczne mają często problem z rozeznaniem i rozróżnieniem bliskich- rodziców, rodzeństwa czy w wieku szkolnym nauczycieli. Dlatego też nie reagują negatywnie, jeżeli przebywają z osobami obcymi. Ale jednocześnie, jeżeli w jakiś sposób zaburzony zostanie ich codzienny cykl, plan dnia reagują bardzo intensywną złością, wrzaskiem. Stronią od kontaktów fizycznych. Bardzo dużą i ważną rolę w terapii dzieci z autyzmem pełnią dobrze dobrane zabawki. Zabawki dla dzieci z autyzmem są dostępne w sklepach stacjonarnych i w sklepach internetowych jak na przykład tutaj. Odpowiedni dobór zabawek dla dziecka autystycznego jest dużym wyzwaniem dla rodziców. Dzieci zwykle nie bawią się całymi zabawkami, tylko wybranymi częściami. Należy dobrze dziecko obserwować i zwrócić uwagę, jakie lubi kolory, tekstury. Czy woli zabawki miękkie czy raczej częściej sięga po twarde zabawki.

liger_sklep

Trzeba wybierać zabawki stymulujące rozwój ruchowy i społeczny, pobudzające różne zmysły jednocześnie. Możemy wybierać spośród bardzo wielu dostępnych zabawek. Możemy kupić dziecku trampolinę, basen z piłkami zamiast wody, huśtawkę, instrumenty muzyczne, klocki, piłki. Szwajcarski ser z myszkami jest świetną zabawką do rozładowania negatywnych emocji a także do ćwiczenia sprawności dłoni. Miękka, rozciągliwa 5 centymetrowa kostka z dziurami, a w nich dwie białe myszki, które można przeciskać przez dziurki. Bardzo dobrą zabawką i przyrządem terapeutycznym jest tunel do przeciskania się. Służy nie tylko do przeciskania się, ale można w nim leżeć, siedzieć. Dostarcza nowych wrażeń czuciowych, jednocześnie dzięki miękkiemu wypełnieniu wycisza dziecko. Dla dzieci od trzeciego roku życia odpowiednią zabawką jest tunel gąsienica, wykonany z poliestru. Pełzanie w tunelu sprawia dzieciom dużo frajdy, dzieci lubią też ukryć się w bezpiecznym miejscu. Dodatkowo, zielony kolor tunelu gąsienicy je uspokaja. Tunel łatwo się składa i po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca Jest lekki, przyjemny w dotyku, z miękkiej bawełnianej tkaniny. Idealny dla dzieci z zapotrzebowaniem na bodźce czucia głębokiego.