Śmiertelne choroby u psów – jak im zapobiegać i z nimi walczyć?

Choroby psów mają różny przebieg. Jedne są niegroźne, a inne wręcz przeciwnie – nawet śmiertelne. Warto więc zwracać uwagę na zachowanie pupila i wszystkie niepokojące nas sygnały. Jeśli piesek chudnie w oczach, odmawia jedzenia lub ma nieustającą biegunkę, musimy zgłosić się z nim do weterynarza.
O ile ten stwierdzi błahą dolegliwość, o tyle nie musimy się zamartwiać. Wystarczy podać odpowiednie leki i dbać o to, by pies dużo wypoczywał. O wiele gorzej, jeśli lekarz zdiagnozuje jedną z niebezpiecznych dla życia chorób. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak tylko stosowanie się do zaleceń.
By takiej sytuacji jednak uniknąć, warto pieska szczepić. Nad większością wirusów i chorób jesteśmy wówczas w stanie zapanować.

Babeszjoza i nosówka

Pierwszą, bardzo niebezpieczną chorobą jest tak zwana babeszjoza. Wykrywa się ją dzięki badaniu próbki krwi. Nieleczona, może niestety doprowadzić do śmierci zwierzaka. Jej objawy, to przede wszystkim dziwne zachowanie. Pies traci ochotę na zabawę i szybko się męczy. Leczenie tutaj jest długie, ale istnieje jednak szansa, iż chorobę da się pokonać.
Z kolei nosówka jest bardzo niebezpieczna w przypadku małych szczeniaków. Choroba atakuje młode pieski przed piątym miesiącem życia. Jej wirus przenosi się poprzez kontakt z moczem lub śliną innego zakażonego psa. Niestety, może doprowadzić do śmierci naszego małego pupila.

weterynarz

Parwowiroza i choroba Rubartha

Parwowiroza, to choroba atakująca maluchy – szczeniaki do szóstego miesiąca życia. Bywa jednak, że zapadają na nią i większe psy. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy pupil nie zostanie odpowiednio wcześnie zaszczepiony. Sposób zarażenia tą chorobą odbywa się poprzez kontakt z kałem innego, chorego psa.

Natomiast tak zwana choroba Rubartha, to bardzo podstępne schorzenie. Nie dotyczy układu odpornościowego psa, a wszystkich jego narządów wewnętrznych. Atakuje i zaraża kolejno nerki, płuca, śledzionę itd. Objawia się silnym bólem, biegunkami i wymiotami, a czasem nawet bardzo wysoką gorączką. I przed tą chorobą można jednak psiaka uchronić. Oczywiście dzięki odpowiedniej szczepionce.

pies

Niezwykle niebezpieczna wścieklizna

Prawda jest taka, że wścieklizna występuje zarówno u psów, jak i kotów. Do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez ugryzienie innego, chorego już zwierzaka. O tym, że nasz pies może mieć wściekliznę świadczy wiele symptomów. Zwierza wykazuje wówczas wzmożony popęd seksualny, atakuje wszystko co stanie mu na drodze, dostaje ślinotoku i jest nadpobudliwy.
Niestety, wścieklizna to choroba niezwykle szybko postępująca i bez szans na wyzdrowienie. Chore zwierzę umiera zazwyczaj już kilka dni po zarażeniu. Dlatego właśnie w przypadku wścieklizny, jak i wszystkich wyżej wymienionych chorób tak ważna jest profilaktyka i szczepienia. Dzięki nim możemy uchronić psa i cieszyć się jego obecnością długie lata.
Jeśli zdajemy sobie sprawę z faktu, że pewne terminy szczepień i działania zaniedbaliśmy, a pies wyraźnie źle się czuje – czym prędzej zabierzmy go do weterynarza. Być może jeszcze będzie dla niego szansa. Pamiętajmy przy tym, by wybrana klinika była dobrze wyposażona, a lekarze odpowiednio przygotowani.