Skompletuj idealną wyprawkę do szpitala dla mamy i dziecka

Przyjście na świat dziecka to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Przyszła mama przygotowuje się na to niezwykłe wydarzenie na długo przed porodem. Skompletowanie wyprawki nie jest łatwe. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników nie tylko związanych z płcią dziecka, ale również warunkami atmosferycznymi. Jeśli poród przypada jesienią, zimą bądź wiosną, trzeba odpowiednio dobrać ubranka, by zabezpieczyć niemowlę przed niską temperaturą. Natomiast w okresie letnim wyprawka będzie wyglądała nieco inaczej.

Wyprawka dla dziecka

Wyprawkę dla dziecka najlepiej skompletować w ostatnim trymestrze ciąży. Lepiej być wcześniej przygotowaną, niż w ostatniej chwili kompletować ubranka dla maluszka. Należy pamiętać, że nie ma sensu zabierać do szpitala zbędnych rzeczy. Zdecydować trzeba o tych najpotrzebniejszych, gdyż w szpitalu nie ma miejsca na wielki bagaż z ciuszkami dla niemowlaka. Choć pieluszki tetrowe lub flanelowe dawno wyszły z mody, to jednak przydają się przy zabiegach pielęgnacyjnych i warto je mieć, na przykład przy ważeniu dziecka na wadze w szpitalu, w sytuacji ulewania, szczególnie po posiłku bądź do otulenia bezpośrednio po porodzie, lub do ukojenia w trakcie snu.

Niezbędny okaże się również bawełniany ręcznik z kapturkiem dla otulenia i zabezpieczenia główki malucha przed wyziębieniem po kąpieli. Kolejną niezbędną rzeczą jest kocyk, którym można zabezpieczyć niemowlę przed niską temperaturą w trakcie snu na oddziale noworodkowym. Najlepiej sprawdzi się tu kocyk polarowy w chłodniejsze dni, czy bambusowy lub dziany w te cieplejsze. Przed nadmiernym wychłodzeniem zabezpieczy dziecko także rożek, dzięki któremu maluch będzie miał zabezpieczone ciało, a przede wszystkim nóżki przed utratą temperatury i przy wierceniu się sam się nie odkryje. W cieplejsze dni dobrze sprawdzi się otulacz, czyli tetrowa pielucha o odpowiednich wymiarach, służąca do owijania malucha i zapewnienia mu warunków takich, jak w łonie mamy.

W sprzedaży są również otulacze bambusowe. Kolejnym elementem garderoby dziecka powinna być czapka, do szpitala smerfetka dla zabezpieczenia główki niemowlaka, a cieplejszą założymy w momencie wyjścia. Warto zaopatrzyć się w taką, która posiada zabezpieczenia na uszy malucha i koniecznie szalik dla otulenia szyi przed chłodem. W sprzedaży są kominy niemowlęce, które w zdecydowanie skuteczniejszy sposób będą chroniły przed zimnem, a poza tym są wygodne w zakładaniu, co nie jest bez znaczenia szczególnie dla mam. Bardzo potrzebnym elementem garderoby jest klasyczny pajac, może być welurowy na chłodniejsze dni i śpioszki.

elementy wyprawki dla dziecka do szpitala

Jakie ubranka niemowlęce warto zabrać do szpitala?

Do szpitala warto wziąć parę sztuk body rozpinanego z przodu, co ułatwi jego zakładanie, a także skarpetki koniecznie bez ściągacza. W okresie zimowym powinno to być body z długim rękawem, a w okresie letnim z krótkim, aby nie przegrzać dziecka. Jeśli mama z maluchem opuszczają szpital w okresie zimowym, to przyda się ocieplany kombinezon lub śpiworek, jak również rękawiczki. Należy pamiętać, że niemowlęta nie są wyposażone na początku w sprawnie działający system regulacji temperatury, dlatego zapewnienie im ciepła i chronienie przed jej nadmierną utratą jest absolutną koniecznością. Warto zaopatrzyć się również w szczoteczkę do włosów, bo może się okazać, że maluch urodzi się z bujną czupryną i obcinaczkę do paznokci, które trzeba będzie obciąć, żeby niemowlę się nie podrapało. Jeśli chodzi o kosmetyki to dobrze jest zaopatrzyć się w paczkę mokrych chusteczek, mydełko dla maluchów od pierwszego dnia życia, krem przeciw odparzeniom i paczkę jednorazowych pieluch najmniejszego rozmiaru.

Wyprawka do szpitala dla mamy

W wyprawce mamy do szpitala powinien znajdować się szlafrok ciążowy, koszula nocna do karmienia, najlepiej rozpinana z przodu, wygodne kapcie i klapki pod prysznic. Warto zaopatrzyć się w wygody biustonosz do karmienia, najlepiej od razu dwie sztuki oraz podkłady poporodowe i majtki jednorazowe lub wielorazowe, pozwalające na swobodny przepływ powietrza, koniecznie z nieuciskającą gumką. W kosmetyczce przyszłej mamy powinny znaleźć się niezbędne dla niej przedmioty takie jak: szczoteczka do zębów, szczotka do włosów, szampon, gumki do włosów, pomadka do spierzchniętych ust i telefon z ładowarką.

Przygotowanie wyprawki dla dziecka i mamy do szpitala wymaga wysiłku, więc warto zrobić to nieco wcześniej, najlepiej w ostatnim trymestrze ciąży.