Skarpetki trekkingowe – czym różnią się od tradycyjnych?

Planując wyprawę w celach turystycznych myśli się przede wszystkim o wybraniu odpowiedniego ubioru, na który składa się kurtka, polar, spodnie i oczywiście buty. Niezwykle istotnym elementem garderoby podczas każdej wędrówki po wymagających szlakach turystycznych są skarpetki. Gwarantują one komfort nóg, gdyż wielogodzinna wyprawa w trudnym terenie skutkuje zazwyczaj bólem kończyn. Aby zminimalizować dolegliwości, a także otarcia oraz zapewnić wygodę poruszania się po wymagających szlakach turystycznych, należy zaopatrzyć się w odpowiednie skarpety. Bagatelizowanie tej sprawy skutkuje nadmiernym poceniem się stóp, powodującym dyskomfort podczas marszu, a także ryzykiem powstania na skórze pęcherzy i otarć.

Znaczenie skarpet trekkingowych

Nogi a szczególnie stopy w trakcie wędrówki szlakami turystycznymi są szczególnie obciążone, dlatego kluczową sprawą w trakcie kompletowanie garderoby na wyprawę jest wybór nie tylko butów, ale również skarpet. Powinny one zapewniać komfort użytkowania w każdej sytuacji, czemu służą najnowocześniejsze technologie i materiały wykorzystywane do ich produkcji. Są to: Thermo°Cool ECO, Eco wełny, Coolmax, siatki w podeszwie umożliwiające lepszą wentylację. Właśnie z tego powodu skarpety trekkingowe są nieco droższe od tych  używanych codziennie. Dodatkowy wydatek poniesiony na zakup tego rodzaju elementu garderoby zdecydowanie się opłaca, gdyż różnica w komforcie ich użytkowania w stosunku do tradycyjnych skarpet jest nieporównywalna. Spocone i obtarte stopy potrafią zepsuć radość i przyjemność każdej wyprawy. 

Jakie właściwości mają skarpetki trekkingowe?

Skarpety są podstawą podczas każdej wędrówki. Pełnią wiele funkcji w trakcie wielogodzinnej wyprawy turystycznymi szlakami. Letnie i zimowe cechują się dużą wytrzymałością, niezbędną podczas górskich wypraw. Oprócz zapewnienia stopie odpowiedniej wentylacji i ciepła odprowadzają w skuteczny sposób nadmiar wilgoci, dzięki czemu stopy pozostają suche. Uniemożliwiając ich pocenie się redukują powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Zapobiegają w ten sposób obiciom i otarciom, a dzięki kompresji redukują zmęczenie nie tylko stóp, ale również dolnych partii kończyn. Skarpety trekkingowe wspierają stabilizację stawu skokowego, wspomagają amortyzację w trakcie wędrówki, ułatwiają prawidłowe rozkładanie obciążenia na stopy, a także ograniczają napięcie ścięgna Achillesa. Podczas niskich temperatur zapewniają dodatkowe ciepło. 

właściwości skarpet trekkingowych

Gdzie wykorzystywane są najczęściej skarpety trekkingowe?

Skarpety trekkingowe stosowane są nie tylko w turystyce, ale również w określonej aktywności hobbystycznej takiej jak: myślistwo lub wędkarstwo. Rynek tego rodzaju produktów oferuje szeroką gamę skarpet kilku europejskich marek turystycznych i outdoorowych, między innymi: Meindl, Hanwag, Deerhunter, Simms, Graff, by spełnić oczekiwania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych adeptów szeroko rozumianej  aktywności terenowej. Wygodne skarpety do turystyki są podstawą każdego rodzaju aktywności fizycznej. W niskiej temperaturze zapewniają stopom ciepło, a podczas letnich dni zapobiegają ich przegrzaniu. Cechują się dużą wytrzymałością niezbędną podczas górskich wypraw. 

Skarpety termoaktywne – czym się wyróżniają?

Rynek oferuje również skarpety termoaktywne wykonane z wełny merynosów, które charakteryzują się niezwykłą miękkością, sprężystością, a także trwałością. Zapewniają one ciepło nawet w ekstremalnych warunkach nie tylko związanych z niską temperaturą, ale również wysoką wilgotnością. Doskonała oddychalność wełny pozwala utrzymywać suchą skórę.

Skarpety trekkingowe na haluksy

W celu ułatwienia aktywności fizycznej osobom z problemem haluksów producenci oferują specjalistyczne skarpety, które zostały specjalnie wyprofilowane w obszarze występowania tej dolegliwości. Dodatkowe, pluszowe udogodnienie zapewnią najwyższy komfort użytkowania. Modele skarpet na haluksy są amortyzowane również w piętach, okolicach kostek i podbicia.