Skaling i piaskowanie w gabinecie stomatologicznym

Każdy z nas pragnie mieć piękny, zdrowy uśmiech. Wiele osób chcąc mieć jaśniejsze zęby korzysta z wielu rodzajów past wybielających. Jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że przede wszystkim powinniśmy regularnie usuwać kamień nazębny. Kamień nazębny usuwa się przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Zabieg uzupełniany jest piaskowaniem.

Dlaczego na zębach powstaje osad?

Osad nazębny to warstwa, która pojawia się naturalnie u wszystkich. Są to wytrącone i przyczepione mocno do szkliwa zębów elementy pochodzące z herbaty, kawy, papierosów a także innych substancji, które barwią. Najczęstszymi barwami osadów na zębach są ciemne od brązowych po czarne. Przy czym czarny osad pojawia się na zębach wśród osób, które bardzo często piją mocną herbatę lub kawę. Osad brązowy i ciemnobrązowy jest charakterystyczny dla nałogowych palaczy. Jednak pamiętajmy, że ciemne przebarwienia na zębach mogą pojawić się także na skutek długotrwałego stosowania płukanek do jamy ustnej, które posiadają w swoim składzie chlorheksydynę. Osoby przyjmujące żelazo doustnie — również narażone są na plamy nalotu o ciemnej barwie.

Jak zaradzić przebarwieniom na zębach?

W walce z osadem powstającym na skutek spożywanych przez nas napojów, nałogu czy też przyjmowanych leków możemy poradzić sobie przy pomocy dwóch prostych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. W przypadku pojawienia się nalotu możemy skorzystać u dentysty z zabiegu o nazwie skaling. Skaling to zabieg usuwania kamienia nazębnego przy pomocy specjalnego urządzenia. Podczas zabiegu stomatolog korzysta ze skalera, który wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Dzięki nim bez naruszania płytki nazębnej specjalista może usunąć nadmierny osad. Kolejnym krokiem jest piaskowanie. Stosuje się je, by usunąć z powierzchni zębów osad oraz przebarwienia. Dzięki piaskowaniu możemy oczyścić nawet najbardziej niedostępne miejsca, takie jak bruzdy na powierzchniach żujących oraz przestrzenie międzyzębowe. Kiedy specjalista zakończy zabieg skalingu lub piaskowania — oczyszczone zęby pokrywa specjalnym lakierem zabezpieczającym przed nadwrażliwością pozabiegową oraz próchnicą. Wykorzystywane lakiery zwierają takie związki jak chlorcheksydyna oraz fluor i jego pochodne.

Jak często przeprowadza się skaling?

Częstotliwość wykonywania zabiegu skalingu jest indywidualna. Jednak najczęściej zabiegi wykonuje się raz lub dwa razy w roku. Dzięki temu możemy utrzymać efekt zdrowych, oczyszczonych zębów, a także odpowiednio zabezpieczyć je przed ewentualnymi atakami próchnicy i innych schorzeń. Warto jednak częściej udawać się do lekarza w celu odbycia badań kontrolnych. Stałe monitorowanie zębów przez stomatologa pozwala zapobiec różnym konsekwencjom nieleczonych ubytków.

uśmiech

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Skaling i piaskowanie to zabiegi, które nieznacznie wpływają na zdrowie i odporność pacjenta. Jednak istnieje kilka sytuacji, w których nasz zabieg może zostać przesunięty. Zadaniem higienistki przed rozpoczęciem zabiegu jest przeprowadzenie wywiadu ogólnomedycznego, który dotyczy ogólnego stanu zdrowia. W przypadku pacjentów ze sztucznymi rozrusznikami serca — wykonuje się zabieg skalingu przy pomocy innego narzędzia niż skaler ultradźwiękowy.

Osad nazębny to częsta przypadłość. Najczęściej występuje pośród osób spożywających kawę i herbatę w dużych ilościach, a także u osób przyjmujących żelazo doustnie lub leki barwiące. Z pomocą w walce z osadem nazębnym przychodzi skaling i piaskowanie. Oba zabiegi przynoszą pozytywne efekty, które pozostawiają długotrwały, wolny od przebarwień, biały uśmiech. Warto korzystać z tego zabiegu przynajmniej raz w roku, by zmniejszyć ryzyko chorób uzębienia. Większość osób z zabiegu koszta raz lub dwa razy do roku.