Sala doświadczania świata – niezapomniany rodzaj terapii

Jedną z najbardziej niezwykłych form terapii jest sala doświadczania świata, czyli miejsce, które zapewnia pacjentom wiele różnych bodźców oddziałujących na wszystkie zmysły. Jest to nietypowa forma terapii, ponieważ nie polega wyłącznie na danym typie ćwiczeń, lecz stanowi odrębny, mały świat. W tym artykule piszemy o specyfice sali doświadczania świata, o tym, kiedy jest pomocna oraz o jej zastosowaniu.

Czym jest sala doświadczania świata?

Na początku warto nakreślić dokładny opis sali doświadczenia świata, bo miejsce to nie jest bardzo dobrze znane, choć używa się go coraz częściej. Sale doświadczenia świata to miejsca projektowane na potrzebę terapii osób z upośledzeniami umysłowymi.

W każdej sali znajdują się różnego rodzaju elementy mające charakter wizualny, jak i dźwiękowy, które działają także na dotyk. Zajęciem osoby korzystającej z takiej sali jest eksploracja poszczególnych elementów bez żadnego konkretnego celu – chodzi tu o skupienie się na doświadczeniu. Z kolei zadaniem poszczególnych elementów jest – ogólnie rzecz biorąc – działać na daną osobę w odpowiedni sposób, czyli wzbudzić pewną reakcję, czy też uspokoić, bądź pomóc się skupić.

Sale doświadczenia świata są miejscami wypełnionymi ciemnym, spokojnym światłem, które pozwala na relaks i przebywanie w nietypowym, kojącym miejscu. W tle słychać także delikatną muzykę, która również wpływa na aurę pomieszczenia. Do poszczególnych elementów, które służą relaksacji i eksploracji należy, na przykład, interaktywna kolumna wodna, w której poruszają się bąbelki powietrza, a całość jest ładnie oświetlona. Sposób i szybkość przechodzenia bąbelków może się różnić, dlatego kolumny dostarczają wielu wrażeń sensorycznych. Możliwa jest także zmiana świateł na wiele różnych odcieni, czyli kolumny mogą być do siebie dopasowane, lub nie.

Co jeszcze znajduje się w sali doświadczenia świata?

Kolejnym elementem wykorzystywanym w salach doświadczenia świata są kurtyny światłowodów, które stanowią jednocześnie odgrodzenie od pozostałej części pomieszczenia i element służący do terapii. Ciekawym elementem każdej sali jest również tablica świetlno-dźwiękowa, która ma za zadanie integrację odczuwania dźwięku ze światłem. Na tablicy wyświetlane są różne barwy i jednocześnie słychać dźwięki, które są im przyporządkowane. W miarę zmiany barw zmieniają się również dźwięki.

dziecko

Równie popularnymi elementami umieszczanymi w salach doświadczania świata są panele sensoryczne. Mają one formę płytek, po których można chodzić i które można dotykać. W środku panelu znajduje się ciecz z barwnikiem i kiedy następuje dotyk czy nacisk na panel, kolor zmienia swoje miejsce, co wzbudza ciekawość. Warto wspomnieć również o rozgwieżdżonym niebie instalowanym na suficie. Daje ono wiele możliwości – można na nim uzyskiwać różne efekty świetlne i nadawać pomieszczeniu spokojnej, relaksującej aury.

Terapia pełna kolorów

Sala doświadczania świata to miejsce przeznaczone dla osób z upośledzeniami. Przebywanie w sali jest formą terapii, która ma dostarczać różnorodnych bodźców i doświadczeń. Dzięki kreowanej atmosferze spokoju i relaksu, osoby poruszające się w sali nie są narażone na stres, mogą odseparować się mentalnie od trosk codzienności i skupić na nowych wrażeniach. Sale zaprojektowane są dla osób z chorobami psychicznymi, zaburzeniami, autyzmem czy też zespołem Downa lub upośledzeniem umysłowym, ale nie tylko.

Celem przebywania w sali doświadczenia świata jest wpływanie na poszczególne zmysły i rozwijanie ich. Osoby eksplorujące poszczególne pomieszczenia rozwijają spostrzegawczość i analizę tego, co widzą, ćwiczą skupienie i poznają nieznane do tej pory reakcje czy dźwięki. Następuje wówczas również rozwój koordynacji ruchowej, ćwiczenie mięśni oraz świadomości własnego ciała. Wszystko to oraz wiele więcej służy poznawaniu czegoś nowego i niwelowaniu strachu przed pewnymi bodźcami. Co ważne, możliwość zapoznawania się z elementami wizualnymi, dźwiękowymi czy dotykowymi odbywa się w warunkach relaksacyjnych. Nie ma tu zadawania żadnych pytań, czy zadań do wykonania. Osoba może całkowicie skupić się na tym, co ją zaintryguje i poświęcać temu tyle czasu, ile chce.

Poprzez eksplorację dźwięków, kolorów i struktur, dana osoba ma również możliwość poznawać swoje upodobania, znajdować barwy, które ją uspokajają i bodźce, które rozbudzają kreatywność i ciekawość. Pobyt w sali doświadczania świata z całą pewnością pozostaje w pamięci.