Sadzonki truskawek i ich rodzaje

Jak wiadomo, truskawki należą do owoców sezonowych. Ich zbiory nie trwają zbyt długo, ze względu na zbyt krótki czas dojrzewania. Aby móc cieszyć się przez cały rok owocami truskawek, wystarczy dobrać odpowiednia ich odmianę. Hodowcy zajmują się uprawą różnorodnych odmian. Truskawki to owoce, które cieszą się popularnością przez cały rok, nawet jak są trudno dostępne. Podział tych owoców jest istotny nie tylko dla rolników i hodowców.

Truskawki bowiem mogą mieć różny kształt, smak i zapach. Wybór odpowiedniej odmiany gwarantuje nam bezpieczną hodowlę w określonych warunkach i transport. Dodatkowo, jeden rodzaj truskawek może być odporny na niskie temperatury, drugi natomiast na zbytnią wilgotność gleby. W Polsce uprawia się różne odmiany.

Najpopularniejsze odmiany występujące w Polsce, to:

 

  • Alba,
  • Darselect,
  • Elkat,
  • Florence,
  • Kama,
  • Dukat,
  • Honeoye,
  • Korona,
  • Pegasus,
  • Polka

 

W Polsce hoduje się różne odmiany truskawek. O każdą z nich należy inaczej dbać, każda z nich charakteryzuje się nieco innym wyglądem. Dodatkowo, truskawki te są zbierane w różnych miesiącach. Hodowcy dzielą specjalnie wydzielone hektary według odmian truskawek.
Sadzonki dzielą się również według sposobu ich hodowli. Pierwszy sposób to frigo, czyli gotowe sadzonki umieszczane w chłodni po oczyszczeniu i kopaniu w stanie spoczynku zimowego. Drugi typ truskawek to sadzonki świeże. Nie nadają się one do przechowywania. Należy je sadzić późną wiosną i latem.

sadzonki truskawek

Odmiany wczesne i późne

Ze względu na dużą dostępność sadzonek, każdy hodowca (również amator), może wybrać odmiany, które zaowocują w danej części roku.

Do wczesnych odmian należą Honeoye, Pocahontas, Kent, Ambrozja oraz Kama. Natomiast, sadzonki dojrzewające nieco później to przede wszystkim Dukat, Polka, Elkat, Korona i Alioth. Truskawki, które najpóźniej dojrzewają, to na przykład słynny Pegasus, Selva, Florence, Niwa Amarant i Senga Gigana.
Różne są pory roku, w jakich mogą zakwitać truskawki.

Najczęściej, hodowcy uprawiają różnorodne odmiany, by przez cały rok zapewnić sobie plony. Truskawki, jako jedne z najbardziej popularnych owoców, mogą więc być dostępne nie tylko w sezonie, ale i przez cały rok. Odmiany są sadzone w specjalnie wydzielonych alejkach – każda z nich jest posadzona osobno, by łatwiej było zbierać owoce. W miejscach hodowli, gleba pod konkretną odmianę jest przygotowywana inaczej. Sposób dbania o truskawki różni się między odmianami.

Truskawki można więc zbierać wczesną i późną wiosną, latem i jesienią. Dzięki hodowli różnorodnych odmian truskawek, każdy z nas może spróbować posadzić truskawki w swoim ogródku, by umożliwić sobie dostęp do plonów przez cały rok.