Sądowe walki o przyznanie alimentów

Coraz poważniejszym problemem społecznym są rozwody, które dotyczą osób posiadających potomstwo. Niestety w takich przypadkach często dochodzi do konfliktów dotyczących sprawowania opieki nad dzieckiem, naturalnym jest, że w większości przypadków opiekę nad dzieckiem sprawuje matka.

Sprawa sądowa związana z alimentami

Sądy przyznają opiekę ojcom tylko w wyjątkowych sytuacjach – gdy dziecko wyraźnie wskazuje, że woli mieszkać z ojcem, gdy matka ma problemy psychiczne, nie jest w stanie z różnych powodów sprawować opieki nad dzieckiem, nie jest w stanie mu zapewnić odpowiednich warunków, ma problemy z używkami, jest uzależniona itd. Tak naprawdę są to więc nieliczne przypadki. Nawet, gdy matka nie pracuje zawodowo, po rozwodzie jej na ogół się przyznaje opiekę nad dzieckiem, a ojciec dziecka nam płacić alimenty na jego utrzymanie, często jest także tak, że kobieta może zażądać również alimentów na siebie – jest to związane z sytuacją, gdy kobieta przez wiele lat nie podejmowała pracy zawodowej, gdyż takie były ustalenia między parterami – podział obowiązków, ustalony przez obojga małżonków wskazywał, że kobieta będzie się zajmować domem i dziećmi. Takie sytuacje zdarzają się jeszcze dość często.

przyznanie alimentów

Tak więc w przypadku, gdy rozwód następuje z winy mężczyzny – nierzadko okazuje się, ze musi on nadal zapewniać swojej małżonce możliwość pozostawania w domu i opiekowania się dziećmi, gdyż jej powrót na rynek pracy nie jest możliwy lub jest bardzo utrudniony. Dlatego tutaj te sytuacje mogą być nawet bardzo skomplikowane i utrudnione, może się okazać, że mogą one generować dodatkowe kłopoty i konflikty. Dlatego takie ważne jest, by zawsze udało się dobrze to wszystko określić i by można było ustalić na spokojnie, jakie są te warunki. Niestety, bywa też tak, że trwają prawdziwe batalie o przyznanie alimentów. Tutaj więc obie strony konfliktu starają się jak najbardziej sobie utrudnić życie i sobie dopiec. Na ogół obowiązkiem płacenia alimentów są obarczani mężczyźni. Dziecko przeważnie zostaje jednak z matką. Dlatego tutaj też mężczyźni potem stosują różne sztuczki, mające na celu takie rozegranie sprawy, by jak najmniejsze te alimenty potem móc płacić. Dlatego tutaj pojawia się różne problemy, które z tego mogą wynikać. Na pewno więc trzeba ustalić to dokładnie przed rozwodem.

Kwoty i terminowość alimentów

Zdarza się jednak, że są liczne konflikty, które dotyczą tego, w jakiej kwocie te alimenty mają być zasądzone . problem dotyczy nie tylko kwot alimentów, ale też takich spraw, jak terminowość spłat. Dziecko zaś trzeba przecież utrzymać. Niestety wielu ojców się z tego obowiązku płacenia na czas nie wywiązuje. Za ich zaległości płaci państwowy fundusz alimentacyjny, który potem sumiennie z takich niesumiennych dłużników ściąga te kwoty zobowiązania. Dlatego tutaj na pewno jest to spory problem społeczny, gdyż te kwoty zaległości są przeważnie bardzo duże. Niepłacenie alimentów przez ojców to rzecz nagminna, właściwie prawie każdy z takich dłużników ma coś na sumieniu w tym względzie, albo nie płaci wcale, albo zalega z wpłatami.

Zainteresował Cię ten artykuł a poszukujesz obecnie prawnika, który wesprze Cię w sprawie alimentacyjnej? Zerknij na stronę adwokat alimenty Łabentowicz i zapoznaj się z przygotowaną ofertą.