Różnica pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi

Panele fotowoltaiczne od dawna cieszą się popularnością w polskich domach, choć nadal często mylone są z kolektorami słonecznymi. Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne to dwa systemy, które umożliwiają pozyskiwanie energii słonecznej. Różnica pomiędzy nimi jest jednak zasadnicza. W poniższym artykule przybliżymy czym się charakteryzują, jakie jest ich  przeznaczenie oraz czy można na nich zarobić. Podpowiemy także jak znaleźć odpowiednią firmę montującą panele fotowoltaiczne w Kępnie.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – różnice

Kolektory słoneczne różnią się od paneli fotowoltaicznych rodzajem energii, która jest uzyskiwana w wyniku pracy obu systemów. Należy pamiętać, że panele fotowoltaiczne służą do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Energia pozyskiwana w ten sposób charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem. Można ją wykorzystać na kilka sposób – do oświetlania budynku, a także zasilenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Zaś kolektory słoneczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. W ten sposób kolektory mogą podgrzewać wodę użytkową oraz wspomagać pracę centralnego ogrzewania.

fotowoltaika Dolny Śląsk

Jak działają kolektory słoneczne, a jak panele fotowoltaiczne?

Kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych różni się od siebie diametralnie. W kolektorach promieniowanie słoneczne jest przechwytywane przez powierzchnię absorbera i przetwarzane na ciepło. Dzięki absorberowi nośnik ciepła nagrzewa się i przemieszcza do zbiornika akumulacyjnego, gdzie znajduje się woda użytkowa. Kolektory dzielą się na trzy rodzaje: płaskie, próżniowe i próżniowo-rurowe. Panele fotowoltaiczne wykorzystują w swojej pracy efekt fotowoltaiczny, który polega na powstawaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania słonecznego. Po przetworzeniu prądu w urządzeniu nazywanym falownikiem albo inwerterem pozyskana energia może zasilić domowe odbiorniki prądu przemiennego. Ogniwa fotowoltaiczne dzielą się na: monokrystaliczne, polikrystaliczne, cienkowarstwowe.

Panele fotowoltaiczne – możliwość zarobku oraz szeroki wachlarz zastosowań

Oprócz różnic wynikających z budowy i przeznaczenia obu systemów, panele fotowoltaiczne – w przeciwieństwie do kolektorów – generują energię o wszechstronnych możliwościach późniejszego wykorzystania. Panele fotowoltaiczne mogą być również położone w dowolnym, dobrze nasłonecznionym, miejscu. Niekoniecznie muszą być zainstalowane na dachu, choć to najbardziej popularna metoda ich montażu. W zależności od decyzji – na jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej się zdecydujemy – można odsprzedać nadwyżki produkowanej energii przez podłączenie do krajowej sieci elektroenergetycznej. To udowadnia, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest niezwykle opłacalna.

Instalacje fotowoltaiczne montaż

Montaż instalacji fotowoltaicznej na Dolnym Śląsku

Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne to rozwiązania niezwykle energooszczędne i przyjazne środowisku. Inwestując w montaż paneli fotowoltaicznych możesz ograniczyć zużycie paliw kopalnianych, a także zmniejszyć koszty, ponieważ energia słoneczna jest całkowicie bezpłatna, a przy tym niewyczerpana. Podejmując ważną decyzję o wyborze instalatora należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego doświadczenie. Tylko właściwy montaż  jest w stanie zapewnić nam prawidłowe funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych. INNEX to firma, która dopasuje odpowiednie instalacje fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku i okolicy.