Rower elektryczny – czy to dobry pomysł dla seniora?

Czy rower elektryczny jest dobrym wyborem dla seniora – na to pytanie należy odpowiedzieć sobie samemu. Aby jednak nieco przybliżyć sobie tematykę rowerową w zakresie elektryki oraz ułatwić wybór, warto zapoznać się z podstawowymi właściwościami elektryków oraz ich funkcjonalnością. Osoby schorowane lub starsze, które nie posiadają już tak dobrej koordynacji ruchowej ani siły, ale chcące skorzystać z uroków poruszania się za pomocą roweru, mogą zdecydować się na zakup modeli elektrycznych, które w znacznym stopniu odciążają kierującego z wysiłku.

Rowery elektryczne – czym się charakteryzują?

Ten typ pojazdów stał się obecnie nowością oraz innowacją na rynku rowerowym, który stale się rozwija i wprowadza coraz to nowsze rozwiązania technologiczne. Obecnie, w dobie ekologii, elektryczne rowery przeżywają swój najlepszy okres i cieszą się niezwykle dużą popularnością zarówno wśród amatorów jazdy na dwóch kołach jak i profesjonalistów. Wynika to ze względu na spory komfort ich użytkowania oraz znaczne odciążenie kierującego z wysiłku fizycznego podczas jazdy.

Zastosowane silniki elektryczne w rowerach pozwalają na poruszanie się ze stosunkowo niewielkimi prędkościami oraz wspomagają wjazdy na nieco bardziej strome wzniesienia i jazdę w trudnym terenie. Sprawdzają się one idealnie zarówno podczas jazdy wyczynowej w górach, jak i rekreacyjnej na terenie miasta lub poza nim.

Dzięki nowoczesnym systemom zasilania oraz oszczędzania energii można liczyć na długotrwałą pracę bateryjną, która wystarczy na pokonanie nawet kilkudziesięciu kilometrów bez potrzeby ładowania.

Ze względu na wagę silników elektrycznych, rowery te zbudowane są z najlepszych stopów metali, które są lekkie i pozwalają zminimalizować wagę danego modelu. Ma to wpływ na późniejsze osiągi oraz komfort użytkowania przez rowerzystę. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że rowery te wyposażone są w najlepszej klasy przerzutki oraz hamulce, ze względu na poruszanie się za pomocą napędu elektrycznego, który jest znacznie bardziej zrywny i mocniejszy niż tradycyjne napędzanie roweru siłą mięśni nóg.

Rowery elektryczne

Rower dla seniora – czy warto wybrać elektryka?

Zdecydowanie warto dokonać zakupu roweru elektrycznego, który będzie przeznaczony do użytkowania przez osobę starszą. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów podczas zakupu, które zdecydują o tym, czy dany model będzie wygodny dla użytkownika. W zależności od stopnia sprawności fizycznej osoby starszej, można wybrać rowery elektryczne górskie lub miejskie. Te pierwsze będą nieco mocniejsze, lecz mniej wygodne dla seniorów. Natomiast rowery miejskie będą charakteryzować się sporą wygodą oraz bardziej naturalną pozycją podczas jazdy. Dla seniorów może mieć to ogromne znacznie, ponieważ może wpłynąć na późniejsze samopoczucie w trakcie jak i po podróży.

Można by rzec, że rowery elektryczne są swego rodzaju wybawieniem dla starszych osób chcących poruszać się w ten sposób, lecz przez różnego rodzaju schorzenia zostały z tego wykluczone. Rower napędzany silnikiem elektrycznym to duży komfort podczas poruszania się, ponieważ ogranicza on wysiłek z jakim musi zmagać się rowerzysta podczas jazdy. Szczególnie dobrze sprawdzi się to na górzystych terenach, gdzie występuje wiele wzniesień.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dokonując zakupu roweru dla seniora warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowanie danego modelu oraz pozycję jaką wymusza na kierującym podczas jazdy. Dla seniora najlepszym rozwiązaniem będzie rower miejski, który znacznie odciąża kręgosłup ze względu na pozycję jazdy. Warto także zwrócić uwagę na pojemność baterii, która także jest ważna i umożliwia pokonywania większych odległości.

Ciekawostką jest fakt, że nowoczesne systemu zasilania rowerów napędem elektrycznym pozwalają także na oszczędzanie energii poprzez liniowe oddawanie mocy. Istnieje także możliwość doładowywania baterii podczas jazdy za pomocą siły własnych mięśni nóg.

Ogólnie rzecz biorąc wybór roweru dla seniora jest rzeczą stosunkowo prostą, jednak wymaga poświęcenia nieco czasu na dobór odpowiedniego rozmiaru modelu oraz zastosowanych akcesoriów. Warto także w tym celu korzystać z doradztwa specjalistów, pracujących w sklepach rowerowych, ponieważ mogą oni pomóc w doborze najlepszego modelu dopasowanego do preferencji użytkownika.