Rola systemu centralnego smarowania w pracy fabryki

Fabryki niezależnie od tego, co produkują, aby generować zyski muszą funkcjonować prężnie, a maszyny w nich montowane powinni pracować szybko i płynnie. Każda awaria, to oczywiście nieprzewidziane trudności, zatrzymanie linii produkcyjnej i niewyobrażalny stres przedsiębiorców. Te jednak niestety się zdarzają. Aby ich uniknąć ludzie szukają coraz to nowych rozwiązań i technologicznych udoskonaleń, które zminimalizują takie wypadki. Proces produkcyjny powinien być bowiem doskonalony i usprawniany nieustannie, a systemy centralnego smarowania, to pierwsze co większości przychodzi na myśl w kontekście prężnie działającej fabryki.

Czym są systemy centralnego smarowania?

Przyczyną wielu problematycznych sytuacji okazuje się być tarcie między poszczególnymi elementami maszyn, prowadzące do zwalniania i obniżania ich wydajności. Wobec takich problemów, koniecznym stało się stosowanie smarów, które je skutecznie minimalizują. A systemy dzięki którym smar dostarczany jest maszynie w sposób ciągły i nieprzerwany nazywa się systemami centralnego smarowania.

Dostarczany dzięki nim smar, dociera jednocześnie do wielu części składowych używanych urządzeń, stanowiąc w dzisiejszych czasach postawę działania linii produkcyjnych wielu fabryk. Dzięki systemom centralnego smarowania, które spotkać można w różnych wydaniach proces produkcyjny jest płynniejszy, a awarie maszyn rzadsze. Rodzaj układu na jaki zdecyduje się przedsiębiorca zależy nie tylko od warunków w których jego maszyny muszą pracować, ale również przemysłu w ramach którego prowadzi fabrykę.

Jakie są rodzaje systemów centralnego smarowania?

Do podstawowych rodzajów systemów centralnego smarowania zalicza się smarowanie mgłą olejową, smarowanie MQL, smarowanie dwuliniowe i system 26. Pierwszy z nich, tak zwane smarowanie natryskowe, działa na zasadzie podawania ciągłego strumienia powietrza w punkty smarowania, dzięki któremu olej przenoszony jest na poszczególne, strategiczne elementy maszyny.

centralne smarowanie

MQL z kolei, opiera się na zastosowaniu mgły, wykorzystując przy tym minimalne ilości czystego oleju. Kolejnym, bardzo popularnym systemem centralnego smarowania jest smarowanie dwuliniowe, pozwalające na sterowanie każdym rozdzielaczem niezależnie od pozostałych. Ostatnim natomiast dostępnym na rynku systemem centralnego smarowania jest system 26. Jego podstawę stanowią rozdzielacze progresywne, pozwalające na dozowanie środka smarnego do każdego punktu układu.

Jak działa układ centralnego smarowania?

Jak widać, układy centralnego smarowania dzielą się na kilka rodzajów. Niezależnie jednak od ich formy, zasady działania są tu dość proste, a postawą zawsze są pompy. Te również dzielą się na kilka rodzajów. Poczynając od pomp elektrycznych, po pneumatyczne i ręczne, inaczej tradycyjne.

Każda z nich, czy to pompa elektryczna, czy pneumatyczna tłoczy środek smarny do powiązanej instalacji, regularnie ją nim zasilając. Takie inteligentne rozwiązanie pozwala nie tylko obniżyć koszty eksploatacji maszyn, ale też sprawić, że ich awarie są rzadsze, a warunki pracy optymalne. Warty uwagi jest również fakt, że smar dostarczany jest do poszczególnych komponentów zawsze w tej samej ilości, co uniemożliwia przesmarowanie całego układu.

Inwestycja w odpowiednio dobrany system centralnego smarowania, to w każdej fabryce absolutna podstawa. Pytania, jakie nasuwają się przy wyborze są jednak dość trudne i może okazać się, że sami nie będziemy umieli na nie odpowiedzieć. Na szczęście, na rynku istnieją firmy, których oferta skierowana jest do szerokiego grona odbiorców i pozwala na konsultacje z profesjonalistami z branży. Polski przedstawiciel wielu zagranicznych marek, wrocławski Prooil w dziedzinie środków smarnych, akcesoriów smarowych i innych jest niekwestionowanym liderem branży. Zamawiając w takiej firmie system centralnego smarowania, możemy liczyć na ofertę dopasowaną do naszych potrzeb. W tej i jej podobnych firmach rozwiązanie znajdzie dla siebie zarówno przedstawiciel przemysłu ciężkiego, spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego czy budowlanego.