Rodzaje papieru w druku

Podchodząc do indywidualnych projektów do wydruku, można natrafić na wiele problemów. Zaczynają się już na samym etapie prac projektowych, graficznych.

Jednakże osoby niedoświadczone w zamawianiu wydruków, głowa może rozboleć podczas wyboru odpowiedniego rodzaju papieru. Nie znając ich cech charakterystycznych, które stanowią o ich zastosowaniu, można popełnić błąd, który przekreśli cały projekt. 

Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu dowiesz się podstawowych informacji o rodzajach papierów na rynku. Pozwoli to na wybór odpowiedniego, dostosowanego do oczekiwań względem każdego projektu.

Papiery powlekane

Nazwa „papiery powlekane” niewiele mówi większości ludzi, jednak stykamy się z nimi każdego dnia. Możliwe, że częściej można usłyszeć popularną nazwę tego rodzaju, jakim jest „kreda”. Papier ten jest pokryty specjalną, cienką warstwą mieszaniny pigmentu mineralnego i kleju. Daje to większą trwałość wydrukowanych materiałów. Papier kredowy jest także gładki i miły w dotyku.

Jest to najpopularniejszy rodzaj, który masowo wykorzystywany jest w druku reklamowym, zwłaszcza ze względu na swój aspekt ekonomiczny. Najczęstsze zastosowanie odnajduje w materiałach takich jak:

 • gazetki reklamowe,
 • ulotki,
 • broszury informacyjne,
 • czasopisma.

Wszystkie te druki są nam dobrze znane, ale niekiedy potrzebują dodatkowej oprawy. W tym celu rozróżniane są dwa rodzaje papierów powlekanych: kreda połysk i kreda mat.

Pierwszy rodzaj stosowany jest w projektach, gdzie główną rolę odgrywa grafika. Zastosowanie go pozwala na wydobycie głębi barw oraz pełnej palety kolorów. Odbija światło, dzięki czemu można również spotkać go w druku fotografii. Połysk jest zaletą, ale także wadą tego rodzaju papieru. Cecha ta, powoduje, że nie nadaje się do projektów, gdzie istotny jest aspekt czytelności.

Kreda mat stanowi wybór doskonały dla wszystkich materiałów drukowanych, które przeznaczone są np. na zewnątrz (bannery) lub istotne jest odczytanie komunikatów pod różnym kątem padania promieni słonecznych i w jasnych przestrzeniach.

Papiery niepowlekane

Popularnym określeniem dla papierów niepowlekanych jest „offset”. Ten rodzaj różni się od kredy technologią produkcji. Nie jest on bowiem pokrywany dodatkową warstwą. Pozwala to na swobodne pisanie po nim, a tusz nie rozmazuje się. Powierzchnia papierów niepowlekanych jest charakterystyczna, ze względu na swoją chropowatość i matowość. Podłoża tego typu są najczęściej stosowane w projektach, gdzie dąży się do uzyskania soczystych, intensywnych kolorów.

Offset wyróżnia się na tle innych papierów, dobrym stosunkiem ceny do jakości, przy czym można wykorzystywać go do szerokiego grona projektów oraz codziennej pracy biurowej. Najczęstsze zastosowanie papierów niepowlekanych to m.in.:

 • katalogi,
 • wizytówki,
 • karnety lojalnościowe,
 • podkłady pod biurko,
 • papier firmowy,
 • notesy,
 • teczki ofertowe,
 • kalendarze biurkowe, książkowe, ze spiralą.

Papier offsetowy jest bardzo praktyczny i uniwersalny w zastosowaniu. To doskonały wybór dla osób lub firm, poszukujących ekonomicznych rozwiązań. Ten typ papieru można poddać ponownemu zadrukowaniu, więc zyskujemy również aspekt ekologiczny.

rodzaje papieru w druku

Papiery kraftowe

Sama nazwa może niewiele mówić, ale z papierem kraftowym możemy spotkać się na każdym kroku. Często mówi się o nim „szary papier”, a wykorzystywany jest głównie do pakowania – zakupów w sklepie, ale także prezentów okolicznościowych.

Papier typu kraft jest wytwarzany z makulatury lub też włókien pierwotnych. Ekologiczny charakter jest właśnie główną zaletą tego rodzaju materiału. Jest on odnawialny – nadaje się do recyklingu oraz kompostowania. Kraft występuje najczęściej w kolorach brązowym, beżowym, szarym oraz białym, ale na rynku można znaleźć także inne kolory.

Kraft ma jednolitą lub prążkowaną powierzchnię, która umożliwia wykonywanie prostych i szybkich nadruków. Ten rodzaj papieru jest niezwykle wytrzymały, co powoduje o jego szerokim zastosowaniu. To doskonały materiał, z którego wytwarzane są m.in.:

 • koperty,
 • torebki prezentowe,
 • torby zakupowe.

Papier kraftowy świetnie również posłuży jako np.:

 • materiał wypełniający paczkę lub też prezent,
 • zabezpieczenie powierzchni,
 • papier prezentowy, nadający oryginalny charakter.

Zastosowanie jest niezwykle szerokie. Na każdy z wyrobów papierniczych można z łatwością nadrukować np. logo firmy, dzięki technice druku offsetowego. Stwarza to dodatkowe pole możliwości dla tego materiału.

Szeroki wybór – szerokie zastosowanie

Na rynku papierniczym dostępnych jest wiele materiałów, które mogą posłużyć do pracy projektowej oraz biurowej. Każdy z rodzajów papierów ma cechy, które odpowiadają różnemu typowi zadań.

Szerokie zastosowanie papeterii w życiu codziennym firmy oraz pracy biurowej, stwarza potrzebę odpowiednich produktów. Wśród bogatej oferty Dolpap każdy znajdzie odpowiedni artykuł papierniczy dla swojej pracy.