Przygotowanie do EEG dziecka i dorosłego – różnice

Badanie EEG może odbyć się na różne sposoby, zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Czym się różnią przygotowania do proefsjonalnego badania eeg głowy?

EEG, czyli badanie elektroencefalografem, polega na analizie pracy mózgu pacjenta w trakcie czuwania, po nieprzespanej nocy lub podczas snu. Lekarz może wysłać nas lub nasze dziecko na takie badanie, jeśli mózg pracuje nieprawidłowo lub/ i w funkcjonowaniu organizmu zauważono drastyczne zmiany. Objawy, z jakimi najczęściej udajemy się do lekarza, to:

  • brak koncentracji,
  • problemy z pamięcią,
  • luki w pamięci,
  • problemy ze snem (w tym sennowłóctwo),
  • ograniczona ruchomość kończyn.

Istneeg głowy dziecka wrocławieje wiele innych objawów, przez które możemy zacząć się niepokoić. Zarówno w przypadku dorosłych pacjentów, jak i w przypadku dzieci, często konieczne jest przeprowadzenie badania EEG głowy, by wykluczyć choroby takie jak padaczka, somnabulizm czy nawet choroby natury psychicznej.

Jednak istnieją spore różnice jeśli chodzi o samo wykonanie badania oraz o przygotowanie pacjenta. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, wieku, problemu czy choroby pacjenta.

Jak przygotować dziecko do badania EEG głowy?

Mały pacjent musi przejść badanie EEG, jeśli w jego rozwoju odnotowano znaczące odstępy od normy. Dziecko, w zależności od sytuacji, może zostać skierowane na badanie aktywności mózgu, jednak sposób przygotowania go do badania może się różnić. W przypadku noworodków, zalecane jest przeprowadzenie badania w trakcie snu – lekarze podkreślają, żeby najlepiej była to stała p0ra snu dziecka. Przed badaniem, noworodka nalezy nakarmić. Zapis aktywności obejmuje zarówno sen, jak i moment zaśnięcia. Dlatego też istotne jest, by nie podawać dziecku żadnych środków nasennych, ponieważ może to zaburzyć wynik badania.

U starszych dzieci – powyżej 12 roku życia, można przeprowadzić badanie EEG głowy po deprywacji snu. Dzieci od 8 do 12 lat muszą spać 4 godziny przed badaniem, a młodsze – poniżej 8 roku życia – mogą spać 6 godzin. Lekarze anestezjolodzy uczulają rodziców, aby pilnować by czas snu się nie przedłużał, gdyż ma to znamienny wpływ na wynik badania.

Badanie eeg u dorosłego

eeg wrocław prywatnieDorośli pacjenci częściej są kierowani na badanie EEG głowy. Elektroencefalograf jest urządzeniem, które w bardzo dokładny sposób monitoruje pracę mózgu oraz wszelkie zaburzenia w jego funkcjonowaniu. Dzięki temu można wykluczyć lub potwierdzić poważne choroby. U osób dorosłych, badanie EEG głowy może odbyć się w trakcie czuwania, po deprywacji snu i podczas snu. Dorośli – w przypadku badania po nieprzespanej nocy – muszą spędzić całą noc wykonując standardowe, codzienne czynności. O wiele łatwiej jest przygotować dorosłego do badania po deprywacji snu, niż dziecko. Osoba dorosła jest w stanie zapanować nad potrzebą snu.

Warto jednak zaznaczyć, że badanie po nieprzespanej nocy u dorosłych może się wiązać z osłabieniem koncentracji i ogólnego samopoczucia. Zaleca się więc, by pacjent stawił się na badanie razem z osobą towarzyszącą. Pacjent nie może samodzielnie prowadizć pojazdów w dniu badania. Istotne jest też, by pacjent nie poruszał się środkiem komunikacji miejskiej sam, gdyż w trakcie jazdy może zasnąć.

Przygotowania do badania EEG głowy u dzieci i u osób dorosłych muszą być przestrzegane, by móc uzyskać w pełni prawidłowy wynik badania.