Przepuklina kręgosłupa – jak leczyć?

Przepuklina kręgosłupa jest to znany termin medyczny. Potocznie schorzenie to zażywane jest wypadnięciem dysku. Przepuklina kręgosłupa to częsty problem, który niestety dotyka coraz młodszych ludzi. Jakie są więc przyczyny oraz objawy przepukliny kręgosłupa? Jak przebiega proces leczenia przepukliny kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa objawia się wysunięciem tak zwanego jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza istniejącą przestrzeń międzykręgową i powoduje to ucisk na rdzeń lub też nerwy, które od niego odchodzą. Potocznie nazywamy to zjawisko wypadnięciem dysku. Przepuklina może wystąpić nawet na całej długości kręgosłupa. Ale w 70 proc. przypadków dotyczy ona odcinka lędźwiowego, czyli najbardziej przeciążonego fragmentu kręgosłupa człowieka. Objawia się tam głównie rwą kulszową. Około 20 procent przypadków przepukliny kręgosłupowej występuje natomiast w odcinku szyjnym. O wiele rzadziej pojawia się ona w odcinku piersiowym.

Przepuklina kręgosłupa oraz działanie dysku

chirurdzy

Krążek międzykręgowy, potocznie nazywany dyskiem, jest to rodzaj poduszki amortyzującej obciążenia jakim nieustannie poddany jest nasz kręgosłup. Krążek zbudowany jest z półpłynnego jądra miażdżystego, które dostosowuje swój kształt zależnie od naszych ruchów oraz obciążenia kręgosłupa. Jądro miażdżyste ulokowane jest w wielowarstwowym pierścieniu włóknistym wykonanych z włókienek kolagenowych. Na ostatnią warstwę składają się blaszki graniczne. Krążek międzykręgowy powinien być umiejscowiony  dokładnie między kręgami oraz być prawidłowo nawodniony, tak aby spełniać swoje podstawowe funkcje.

W ciągu dnia, kiedy to siedzimy lub też chodzimy siły działające na dysk wyciskają z niego zgromadzoną wodę. Nocą, dzięki mechanizmowi dyfuzji dysk z powrotem chłonie wodę i ponownie pęcznieje. To dlatego rano człowiek jest nieco wyższy niż wieczorem. Przeciążanie krążka międzykręgowego po przez nagły ruch lub też uraz, czy to długotrwałe trwanie w jednej pozycji, przykładowo przy biurku, prowadzi do degeneracji obecnych włókien pierścienia włóknistego. Jedna, dwie lub nawet więcej warstw pierścienia pękają w którymś miejscu tworząc ubytek. W ten ubytek wsącza się właśnie jądro miażdżyste i jeszcze rozciąga ono tkankę. W tym momencie zaczynają się właśnie nasze kłopoty, bo krążek międzykręgowy wysuwa się poza swoje należyte miejsce i zaczyna naciskać na nerwy, powodując silny ból.

Endoskopia w chorobach kręgosłupa

Siedzący tryb życia, nadwaga i brak ruchu, a także stres mogą być głównymi przyczynami powstawania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, powodujących następnie dolegliwości bólowe, znaczne osłabienia kończyn, zaburzenia oddawania moczu czy też funkcji seksualnych. Najczęściej zmiana stylu życia, znaczna redukcja wagi, fizykoterapia pozwalają odzyskać pełne zdrowie, jednak u wielu pacjentów, ze względu na stopień zaawansowania lub tez wielkość zmian zwyrodnieniowych, największą szansą na ratunek może być właśnie leczenie operacyjne.

Tak jak w wielu innych dziedzinach medycyny, również w operacjach kręgosłupa współczesna medycyna szuka nowych metod, możliwie najmniej inwazyjnych w celu znacznego zmniejszenia urazu tkanek, przyspieszenia procesu gojenia i możliwości szybkiego powrotu do pełnego zdrowia. Jedną z licznych technik stosowanych w grupie nazywanej minimalnie inwazyjnymi matodami chirurgii kręgosłupa jest właśnie zastosowanie endoskopu.

Dlaczego endoskopia jest lepsza niż tradycyjna operacja?

operacja endoskopowa

Chirurgia endoskopowa zapewnia małoinwazyjne dojście operacyjne, a średnica pola pracy minimalnie narusza istniejące struktury mięśniowe oraz tkanki miękkie. Podczas konwencjonalnej operacji skóra oraz tkanki głębokie przecinane są skalpelem w stopniu umożliwiającym wgląd w miejsce poddane operacji oraz w celu uzyskania potrzebnej przestrzeni do pracy narzędziami [1].

Dodatkowo chirurg patrzy bezpośrednio w istniejące pole operacyjne, stosując dodatkowo mikroskop operacyjny lub też specjalistyczne okulary operacyjne. Dzięki zastosowaniu endoskopu uszkodzenie skóry występuje punktowo i praktycznie nie uszkadzane są obecne mięśnie przykręgosłupowe. Narzędzia chirurgiczne wprowadzane są następnie w pole operacyjne poprzez istniejące kanały znajdujące się w endoskopie, a chirurg dokładnie kontroluje zabieg, spoglądając na ekran monitora.

Metodą endoskopową na ogół leczy się specyficzne przypadki dyskopatii lędźwiowej, piersiowej oraz szyjnej. Stosuje się ja również przy zwężaniu otworów międzykręgowych. Szczególnie istotna jest więc możliwość przeprowadzenia zabiegu odbarczającego u tych osób, które ze względu na swój wiek lub też inne choroby nie mogą mieć wykonanych poważniejszych operacji z zastosowaniem  stabilizacji kręgosłupa.

[1] – https://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/centrum-maloinwazyjnej-neurochirurgii-kregoslupa-kcm-wroclaw,621.htm