Przegląd najskuteczniejszych nawozów dla rolnictwa

Przegląd najskuteczniejszych nawozów dla rolnictwa

By rośliny przez nas uprawiane wzrastały, potrzebne są im odpowiednie składniki pokarmowe. Owszem, odpowiednia pogoda, słońce, nawodnienie i żyzna gleba również, jednak to nie wystarczy. Rolnicy w poszukiwaniu coraz to nowych rozwiązań sięgają więc po różnorodne nawozy bogate w azot, potas czy fosfor. Jak wobec tego wygląda przegląd najskuteczniejszych nawozów dla rolnictwa?

Nawozy mineralne, płynne, dolistne i organiczne

Wśród rodzajów nawozów, które najczęściej są stosowane znajdują się kolejno: nawozy mineralne, płynne, dolistne i organiczne. I choć ich zastosowanie zależy od konkretnych potrzeb naszych roślin i gleby, to wszystkie wykazują się skutecznością na podobnym poziomie.

Po pierwsze – nawozy mineralne. To one bowiem posiadają wiele pierwiastków, które są wręcz niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Z ich bogatych mieszanek można wybrać zarówno te jednoskładnikowe, jak i wieloskładnikowe. Pierwsze z nich swe zastosowanie znajdują w sytuacjach, gdy glebie brakuje tylko jednego składnika, na przykład azotu. By ocenić w jakim stanie jest nasza ziemia, wczesną wiosną warto przeprowadzić odpowiednią analizę, która odpowie na wszystkie pytania. Drugie, wieloskładnikowe mieszkanki z reguły przeznaczone są dla konkretnych typów roślin. Zawierają w swym składzie wszystkie ważne pierwiastki w odpowiednich proporcjach. , to nawozy rozpuszczalne w wodzie. Są bardzo łatwe w użyciu, wystarczy bowiem użyć odpowiednich proporcji,  a następnie podlać roślinę. W przypadku typu dolistnego – spryskać. Nawozy organiczne są natomiast najbardziej naturalne i ekologiczne. Przy ich użyciu nie ma więc zagrożenia przenawożenia, trzeba jednak pamiętać by nie stosować ich razem z nawozami mineralnymi.

Czego najbardziej potrzebują nasze rośliny?

Niezależnie od tego na jaki rodzaj nawozu się zdecydujemy w większości nasze rośliny potrzebują tych samych składników odżywczych. I tak, w pierwszej kolejności jest to azot, który pomaga roślinom wzrastać, a liściom nabierać żywo zielonej barwy. W związku ze swoim zastosowaniem, nawozy w niego bogate stosuje się w okresie wiosennym.  Drugi w kolejności jest fosfor, który wpływa na kwitnienie i owocowanie. Jego braki w naturalny sposób powodują więc, że rośliny rosną słabe i wątłe, a liście przebarwione. Następny jest potas. On z kolei odpowiedzialny jest za intensywny kolor naszych kwiatów i smak owoców. Co ciekawe, jego naturalnym źródłem jest popiół powstały w trakcie palenia drewna. Roślinom potrzebny jest również magnez. Dzięki niemu bowiem zachowana jest odpowiednia gospodarka wodna i fotosynteza. O jego brakach świadczą brązowe plamki na liściach. Niedobór siarki powoduje natomiast słabo rozwinięte pędy i ciemnienie roślin, a małe ilości wapnia słabe korzenie i zdeformowane liście.

Na jaki nawóz się zdecydować?

Dokonując wyboru, który nawóz powinniśmy kupić pod uwagę należy więc wziąć nie tylko rodzaj roślin, które uprawiamy, ale również efekty, jakich oczekujemy. Jeśli jednocześnie poszukujemy kilku rozwiązań i nie do końca orientujemy się czego tak naprawdę potrzebujemy, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów z branży. Takimi są między innymi dystrybutorzy środków do produkcji rolnej. Przykładowo popularny w kraju Ampol-Merol z siedzibą w województwie kujawsko-pomorskim i 28 oddziałami handlowymi na terenie całej Polski przez lata swojej działalności zdobył tak ogromne doświadczenie, że z całą pewnością stanie na wysokości zadania niezależnie od problemu.

Firma oferuje między innymi nasiona, nawozy mineralne i dolistne, środki ochrony roślin, pakowanie plonów, a nawet skup płodów rolnych.