Praca w zakładzie pogrzebowym

Nasza wiedza na temat pracy w zakładzie pogrzebowym jest tak naprawdę nikła, dopóki sami nie będziemy zmuszeni do skorzystania z jego usług. Od wielu lat czynności związane z pochówkiem i przygotowaniem nieboszczyka do pogrzebu są takie same. Trzeba kupić trumnę, zamówić mszę w kościele, zawiadomić ZUS oraz przekazać ciało pracownikom zakładu pogrzebowego. Pochowanie bliskiej osoby jest smutnym wydarzeniem, jednak jest to nieodłączna część naszego życia. W momencie śmierci bliskiej osoby, musimy więc podjąć się zadania, jakim jest organizacja pogrzebu.

Pracownicy zakładu pogrzebowego i ich cechy

Warto wiedzieć, że w zakładzie pogrzebowym zatrudniane są osoby mające specjalne cechy charakteru. Codzienny, kilkukrotny widok zwłok, mycie oraz ubieranie zmarłego może być dla wielu szokiem, zwłaszcza w pierwsze dni pracy. Dodatkowo, sekcja zwłok jest nieprzyjemnym przeżyciem. Dlatego też, pracownicy zakładu pogrzebowego zatrudniani są według wyznaczonych kryteriów. Cechy, jakimi powinien się odznaczać każdy pracownik to między innymi:

  • Silne nerwy,
  • Umiejętności psychologiczne,
  • Dobra organizacja,
  • Dyspozycyjność,
  • Odpowiednie podejście do klienta.

Dodatkowo, każdy pracownik musi być przeszkolony z zakresu BHP. Ciało osoby zmarłej zmienia się od chwili śmierci. Używa się również środków odkażających – po śmierci ciało może wydzielać płyny. Osoby zajmujące się nieboszczykami muszą wiedzieć w jaki sposób umyć ciało, jak uczesać, ubrać i pomalować.
Do podstawowych czynności osoby pracownika fizycznego wchodzą przede wszystkim przewiezienie ciała z samochodu do chłodni/kostnicy w zakładzie pogrzebowym. W razie potrzeby przeprowadzana jest sekcja zwłok. Gdy ciało jest gotowe do pochówku, pracownicy zajmują się myciem, czesaniem i przebieraniem ciała. Najczęściej stosowana jest również tanatokosmetyka polegająca na specjalnym przygotowaniu nieboszczyka od strony wizualnej. Często bowiem należy ogolić brodę, wypełnić zmarszczki, zafarbować włosy czy nadać koloru twarzy. Dość często zakleja się oczy, by nie otworzyły się nagle podczas ceremonii.

Obowiązki od strony formalnej

Osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy mają również za zadanie zająć się dokumentami, na podstawie których można przeprowadzić ceremonię pogrzebową. Dokumenty, jakie należy dostarczyć do zakładu, to karta zgonu wystawiona przez lekarza, akt zgonu, dowód osobisty osoby zmarłej oraz legitymację ZUS.

Zakład pogrzebowy - Angelus Katowice
Pracownicy biurowi mają również obowiązek zarezerwować miejsce na cmentarzu oraz mszę w kościele/kaplicy cmentarnej. W ich kwestii leży ustalenie daty pogrzebu, oraz czy zmarły będzie skremowany. Ustalają również rodzaj obrządku, jeśli chodzi o wyznanie.

Jeśli chodzi o trumnę, warto zaznaczyć, że jest to najdroższy wydatek, jaki czeka nas przy organizacji pogrzebu. Różne rodzaje drewna, tworzywa, wielkości i ewentualne ozdoby (kwiaty, krzyż wygrawerowane lub wyrzeźbione), wpływają na cenę trumny.

Praca w zakładzie pogrzebowym nie jest dla każdego, a nawet dla większości z nas. Nie zawsze bowiem ciała nieboszczyków są przywożone, delikatnie mówiąc, w jednym kawałku. Często trafiają się ofiary wypadków, czasami morderstw itp. Dlatego też należy mieć naprawdę silne nerwy, by móc wykonywać tę pracę. Warto także wspomnieć, że pracownicy zakładów pogrzebowych zajmują się zwłokami nie tylko w dzień. Fakt faktem, przebywanie na co dzień ze zwłokami staje się rutyną, jednak pierwsze tygodnie pracy są ciężkie dla każdego. Jednak czynności, jakie wykonują pracownicy zakładu pogrzebowego pozwalają nam wszystkim na godne pochowanie bliskich osób. Ponadto, pogrzeb zazwyczaj ma miejsce po 3 dniach od śmierci zmarłego – w te 3 dni osoby pracujące w zakładzie pogrzebowym są w stanie dopiąć wszystko na ostatni guzik.