Pożar sadzy w kominie – jak mu zapobiegać?

Pożar sadzy w kominie to poważny problem, który może dotyczyć każdego gospodarstwa domowego posiadającego przewód kominowy i połączoną z nim instalację grzewczą. Do nieszczęścia zazwyczaj dochodzi po tym, jak w przewodzie uzbiera się nadmiar sadzy, natomiast do znacznej większości takich wypadków dochodzi w okresie jesienno-zimowym, kiedy sezon grzewczy jest u szczytu. Co można zrobić, aby zapobiec pożarowi w kominie? Jak się zachować, gdy wybuchnie pożar sadzy w kominie?

W jakich sytuacjach może dojść do pożaru sadzy w kominie?

Pożar sadzy w kominie może być spowodowany wieloma czynnikami, jednak zazwyczaj winowajcą okazuje się sam właściciel, palący w kominie niedozwolonymi materiałami. Należą do nich między innymi:

  • odpady komunalne,
  • śmieci, zwłaszcza plastikowe,
  • guma np. z opon,
  • mokre drewno,
  • wióry.

Spalanie ich może skutkować osadzaniem się sadzy, która pozostaje na ścianach przewodu po każdym użyciu. Nadmiar sadzy natomiast może w każdym momencie ulec zapłonowi i doprowadzić do pożaru, który przejawia się u wylotu komina czarnym, gęstym dymem oraz iskrami ognia. W przewodzie panuje wtedy szalenie wysoka temperatura, sięgająca nawet 1000°C i więcej. W najgorszym wypadku temperatura ta może doprowadzić do rozwarcia się przewodu kominowego i przedostania się ognia na dalszą część budynku, trawiąc po drodze wszystko co napotka.

Ozonowanie po pożarze

Dlaczego pożar sadzy w kominie jest niebezpieczny nawet przy szybkim ugaszeniu pożaru?

Nadmiar sadzy w kominie może doprowadzić nie tylko do pożaru, ale i zatrucia domowników tlenkiem węgla tzw. czadem lub zaduszenia dymem, zwłaszcza jeśli zawiera on toksyny obecne w spalanych niedozwolonych materiałach. Jeśli wykryto obecność zabójczej substancji, powinno się doprowadzić do najszybszej ewakuacji mieszkańców.

Pożar komina może bardzo szybko przeistoczyć się w pożar całego budynku, łącznie z dachem, dlatego ważna jest jak najwcześniejsza reakcja. Pożar przewodu zazwyczaj oznacza również automatycznie obowiązek naprawy komina w celu uniknięcia kolejnych wypadków.

Jeśli już doszło do tej niebezpiecznej sytuacji, ale została ona szybko opanowana, konieczne będzie wykonanie ozonowania po pożarze, aby oczyścić zastałe powietrze z zapachu spalenizny. Proces ten pomaga również meblom, ścianom i wszelkim przedmiotom, które w wyniku pożaru naszły nieprzyjemnym zapachem.

Jak uniknąć ryzyka powodującego pożar sadzy?

Istnieje kilka uniwersalnych rad, dzięki którym powinniśmy się uchronić przed pożarem sadzy w kominie. Aby do niego nie doszło należy bezwzględnie:

  1. Przeprowadzać regularną (maksymalnie co 3 lata) inspekcję stanu komina oraz jego przewodów wentylacyjnych
  2. Spalać w nim opał specjalnie do tego przeznaczony np. węgiel, miał. Pod żadnym pozorem nie należy umieszczać w przewodzie kominowym wszelkiego rodzaju śmieci i odpadów komunalnych
  3. Czyścić cyklicznie przewód kominowy za pomocą wyczystki. Można w tym celu również wezwać kominiarza
  4. Przeprowadzić renowację komina, jeśli dostrzeżemy na nim pęknięcia czy nieszczelności

Jednak nawet najbardziej rygorystyczne i profilaktyczne czynności mające na celu nie dopuścić do pożaru w kominie – mogą zawieść. W sytuacji, kiedy przeprowadza się rutynowe kontrole stanu technicznego, lecz na co dzień spala się niedozwolone przedmioty, pożar i tak może nastąpić. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich tych zasad. W przypadku nagminnego ich łamania, konsekwencją może być zarówno pożar komina, jak i późniejsza potrzeba wymienienia go wraz z całą instalacją grzewczą.

Co zrobić, gdy doszło do pożaru w kominie?

Jeśli już doszło do pożaru sadzy w kominie, należy nie ulegać panice oraz przystąpić do wykonania koniecznych czynności. Pozwolą one na bezpieczne zapanowanie nad problemem.

Najpierw należy powiadomić straż pożarną. Ważne jest, aby nie próbować na własną rękę gasić pożaru, jeśli wydostał się na zewnątrz komina, tylko zaczekać na profesjonalistów.

Ozonowanie po pożarze

Jeśli jest to możliwe, powinno się zamknąć dopływ powietrza do komina. Nigdy nie powinno się natomiast próbować gasić pożaru w przewodzie wodą, gdyż w wyniku reakcji chemicznych i powstania pary, komin może ulec pęknięciu, a nawet całkowitemu zniszczeniu.

Po ugaszeniu pożaru przez straż pożarną, należy się wstrzymać z użytkowaniem komina, aż do czasu kontroli stanu technicznego przez kominiarza. Złamanie tego zakazu może doprowadzić do kolejnych pożarów, a co za tym idzie – narażenia zdrowia i życia innych osób.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Vector, zajmującą się profesjonalnym sprzątaniem i czyszczeniem. Dowiedz się więcej pod numerem 725 392 578 lub napisz maila na adres uslugi.sprzatajace@onet.pl

https://vector-uslugi.pl/