Porcelanowe naczynia – warto w nie zainwestować?

Zastanawiając się nad zastawą stołową mamy do wyboru naprawdę wiele możliwości. Możemy zakupić niskiej jakości dyskontowe naczynia, ale też zainwestować w piękne, ręcznie robione, szykowne porcelanowe zestawy. Wszystko zależy od naszej inwencji i celu, w jakim zakupujemy zastawę. Warto mieć na uwadze, że porcelanowe naczynia są same w sobie klasyczne i bardzo cenione. Od setek lat na stołach najzamożniejszych rodzin pojawiały się naczynia zrobione z porcelany. Tworzono najwymyślniejsze ich kształty. Również sztuka ich dekorowania rozwijała się przez wiele lat. Dziś największy kunszt możemy oglądać w publicznych zbiorach muzealnych. Powinno dać nam to do myślenia, co do rangi wybieranej przez nas porcelanowej zastawy.

 

Posag, czyli jak to kiedyś było?

Jeśli przypomnimy sobie nie tak dawne czasy, możemy doszukać się słowa, które współcześnie może trochę zapomniane, ale wciąż naznaczone pewną intuicją — posag. Młoda kobieta wchodząca w związek małżeński zabierała ze sobą posag, który stanowił jej wkład w nowo rozpoczynane życie z ukochanym. W jego skład wchodziła zarówno pościel, jak i firany, a nawet finezyjna bielizna. Bardzo liczyły się też naczynia. Wśród uboższych rodzin dominowały gliniane garnki. Te zamożniejsze panny mogły pochwalić się właśnie porcelanowymi zastawami. Wartość porcelany była tak wysoka, że talerze na zastawianym stole nie musiały być z jednego serwisu. Wystarczyło, że przygotowano je z tego nader istotnego materiału, czyli z porcelany.

 

porcelana chodzież

Szlachetność smaku

Możemy zastanawiać się, dlaczego takiego bogactwa upatrywano, a nawet wciąż upatruje się w porcelanowych zastawach. Czy mogło chodzić tylko i ich wysoką cenę? Oczywiście w powierzchownej ocenie — cenniejsze przedmioty wywierają wrażenie niemalże automatyczne na naszych gościach. Bowiem przedmioty drogie zwykły imponować. Okazuje się jednak, że nie sama cena świadczy o wyjątkowości porcelanowej zastawy. Najczęściej w domach posiadamy osobne kubki i dzbanki na herbatę i osobne na kawę. Takie a nie inne decyzje związane są z niska jakością materiałów, z których nasze naczynia zostały wykonane. Wówczas smak przenika w jego strukturę i herbata nigdy więcej nie zasmakuje tak idealnie, kiedy w kubku podawaliśmy kawę. Wyjątkowość porcelany polega na jej świetnej cesze, otóż porcelana nie absorbuje smaków w swoją strukturę. Dzięki temu — każdy kolejna herbata czy kawa będzie smakować tylko i wyłącznie swoim szlachetnym smakiem.

 

Inwestycja w jakość

Tak jak wcześniej wspominaliśmy — porcelanowe naczynia stanowiły istotną część posagu młodych dam, dlatego też kolejne zastawy przechodziły z pokolenia na pokolenie. Taka tradycja przyczyniła się do okazywanego szacunku wobec porcelanowych zastaw. W ten sposób w różnego rodzaju kolekcjach sztuki pojawiają się kolejne modele znanych wytwórni porcelany. W przypadku polski bardzo popularny jest Ćmielów (teraz produkty pochodzące z tej fabryki można również kupić poprzez jej sklep internetowy – www.porcelana.pl) . Charakterystyczne logo możemy znaleźć na naczyniach nawet sprzed dwustu lat. Warto więc zakupić porcelanę, ponieważ nosi ona nie tylko wartość nominalną, ale też historyczną. Inwestycja w piękny zestaw porcelany i późniejsze dbanie o niego, to doskonały wybór. Taki komplet może zostać przekazany dzieciom. Lub po prostu będzie stanowił ciekawostkę dla odwiedzających nas znajomych.

 

Porcelanowe naczynia to doskonały wybór, który doda naszym posiłkom pożądanego szyku. Odwiedzający nas przyjaciele będą wdzięczni za tak pięknie podane posiłki. W dodatku porcelana, to szlachetny materiał, który nie absorbuje smaków, dzięki temu każda kolejna potrawa nie będzie absorbować smaku poprzedniej.