Pomoce edukacyjne dla przedszkoli i szkół

Przedszkole bez zabawek wydawałoby się puste, tak jak szkoła bez ławek i podręczników. Czy jednak zabawa nie powinna być łączona z edukacją w sposób, który ułatwi dzieciom przejście pomiędzy kolejnymi etapami edukacji i zmaksymalizuje przyswajane przez nich umiejętności i wiedzę? Skupienie się na pozyskiwaniu jak najlepszych pomocy edukacyjnych dla przedszkoli i szkół to zadanie zarówno dla dyrektorów placówek, jak i pracujących tam opiekunów i nauczycieli. Jakie elementy powinny znaleźć się na wyposażeniu każdej szkoły i przedszkola?

Zabawki, które uczą

Jednym z podstawowych zadań wychowawców przedszkolnych oraz wczesnoszkolnych jest obserwacja dzieci pod kątem nieprawidłowości rozwojowych i facylitacja procesu edukacyjnego w sposób, który pozwoli owe niedociągnięcia wyrównać. Z tego też powodu zarówno w przedszkolach jak i szkołach widzi się dziś nie tylko zwyczajne gry i zabawki, ale przede wszystkim wszelkiego rodzaju pomoce dydaktyczne, które pozwolą połączyć naukę z beztroską zabawą i wspomóc przyswajanie wiedzy poprzez pozornie niezwiązane z nauką gry.

Dzieci rozwijają się w sposób nieświadomy, przez co właśnie rola obserwacji i umiejętnego dobierania dla nich materiałów edukacyjnych jest jednym z najważniejszych zadań stawianych przed wychowawcami i pedagogami. Środowisko szkolne i przedszkolne powinno zostać skonstruowane tak, by dzieci poczuły się zachęcone do zabawy i nauki nowych umiejętności właśnie poprzez interesujące je czynności. Jednym z najlepszych źródeł tego typu pomocy edukacyjnych jest sklep Liger.net.pl, oferujący wszelkiego rodzaju tablice edukacyjne, chusty animacyjne, czy kreatywne kostki i układanki, dzięki którym stworzenie atmosfery zabawy i nauki nie będzie stanowiło większego problemu.

Chusta animacyjna

wyposażenie przedszkoli - chusta animacyjna
fot.: https://liger.net.pl

Choć wyglądem przypomina spadochron i raczej nie nasuwa automatycznych skojarzeń z nauką, chusta edukacyjna to doskonały sposób na integrację grupową i zachęcanie dzieci do wspólnych zabaw poprzez naukę. Rozwój dziecka w kierunku pracy z rówieśnikami to jeden z najważniejszych etapów wychowania przedszkolnego, przygotowujący dziecko do uczestnictwa w dalszych etapach edukacji jak i w życiu codziennym. Z tego też powodu zabawy z chustą animacyjną to doskonały sposób na wprowadzanie zabaw grupowych oraz ćwiczenie umiejętności takich jak zręczność, refleks czy sprawność manualna. Jednocześnie dzieci mogą też rozwijać swoją wyobraźnię, poznawać kolory, uczyć się nowych słów czy nawet języków obcych. Można więc spokojnie uznać, że chusta animacyjna to niezbędna przedszkolna pomoc edukacyjna.

Tablice edukacyjne

wyposażenie przedszkoli - drzewko emocji
fot.: https://liger.net.pl

Wykorzystywanie w przedszkolu i szkole różnego rodzaju tablic to jeden z najlepszych sposobów na integrację słowa mówionego ze słowem pisanym oraz połączenie nauki z czynnościami manualnymi. Jednym z doskonałych przykładów tablic edukacyjnych jest dostępne w ofercie sklepu Liger drzewko emocji. Za pomocą doczepianych do niego listków dzieci mogą wyrażać swoje aktualne samopoczucie i emocje, a nauczyciel może wykorzystywać je do rozmowy o nich i prezentowania wszelkich zagadnień związanych z rozwojem emocjonalnym dzieci. Drzewko ułatwia rozwijanie kompetencji społecznych, wzbogaca słownictwo dzieci, a według wielu pedagogów stanowi niezastąpiony element codziennej rutyny przedszkolnej.

wyposażenie przedszkoli - dzień w przedszkolu
fot.: https://liger.net.pl

Podobne zadanie może spełniać tablica „Mój dzień w przedszkolu”, dzięki której uporządkowanie dnia dzieci w trakcie pobytu w przedszkolu może stać się niezwykle łatwe i zachęcić je do wprowadzania odpowiedniej struktury w codzienne czynności. Dzięki tablicy dzieci poznają także zagadnienia z obszaru percepcji czasu, dni tygodnia, czy słownictwo z zakresu obowiązków i etapów dnia. Jednocześnie utrwala koncepcję następstwa zdarzeń i przygotowuje dziecko mentalnie do dalszych etapów edukacji, w których tego typu organizacja dnia będzie podstawą działania.

Tablice tego typu można wykorzystywać na naprawdę wiele sposobów, pozwalając dzieciom samodzielnie układać własny tryb dnia czy też stosować ją jako swojego rodzaju kalendarz i sposób pokazania dzieciom, że każde zadanie ma w ciągu dnia swoje określone miejsce.

Kreatywne układanki i klocki edukacyjne

wyposażenie przedszkoli - klocki edukacyjne
fot.: https://liger.net.pl

Dostęp do różnego rodzaju klocków, układanek i puzzli z wątkiem edukacyjnym to dla dzieci w wieku przedszkolnym idealna szansa na połączenie zabawy z nauką wielu przydatnych umiejętności. Drewniane klocki ozdobione literkami, cyferkami czy zwyczajnymi historiami obrazkowymi pozwalają na trening kreatywności, koordynacji wzrokowo-manualnej, spostrzegawczości czy dopasowywania kolorów i kształtów. Klocki i puzzle to jedne z najbardziej niedocenianych pomocy edukacyjnych, choć zarówno ich obecność w domach jak i przedszkolach zdaje się być jednym z najlepszych dodatków terapeutycznych i edukacyjnych.