Czym rywalizować? Czy sprzęt sportowy pomaga osiągnąć więcej?

Sport i rywalizacja to słowa, które wzajemnie się uzupełniają. W przypadku sportów drużynowych elementem istotnym dla obu drużyn jest przede wszystkim wynik, zwłaszcza podczas oficjalnych spotkań, najważniejszą rolę odgrywa podczas rywalizacji pucharowej, kiedy przegrana drużyna odpada. Zdobycie przewagi nad przeciwnikiem jest celem każdego zawodnika.

W treningu poprawianie osiągów nie jest priorytetem, lecz po cichu każdy sportowiec marzy o tym, aby zawieszone gdzieś wysoko, pod sufitem hali sportowej tablice wyników przedstawiały rezultaty korzystny właśnie dla niego. Sport zawodowy to jednak nie koniec zmagań. Równie istotne w 2015 roku stała się rywalizacja z własnym osiągami oraz rezultatami bliskich osób czy znajomych. Jogging, który rozpowszechnił się w naszym kraju przywiany trendami z Zachodu, sprawił że już 2/10 Polaków w wieku od 18 do 40 lat, a 40% naszych obywateli ćwiczy przynajmniej raz w tygodni. To doskonała wiadomość, porównując sytuację sprzed np. 2 dekad, kiedy osób uprawiających sport amatorsko, dla własnych potrzeb było bardzo mało a bieganie po ulicach czy parkach konotowałoby raczej akt złodziejski czy bandycki.

Obecnie każdego wieczora można zauważyć dziesiątki osób przemierzających nasze okolicy szybkim tempem, ubranych w oddychającą odzież oraz dysponujące czasomierzami, miernikami tętna czy krokomierzami. Tego rodzaju elektronika to sprzęt, który wkomponował się w lukę na rynku sprzętu pomierniczego, obecnie niemal wszystkie firmy z segmentu gadżetów elektronicznych inwestują w takiego rodzaju urządzenia, określane mianem „wearables”. Często są to dodatki do smartfonów, które poza pomiarem niemal wszystkiego dają nam także możliwość telefonowania czy odczytania smsów na zegarku zawieszonym na nadgarstku. Przykładem może być np. Jawbone Up lub LG G Watch R.